شناسه خبر: ۱۲۶۷
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی چهارشنبه 6 اردیبهشت 1402 | صدور هشدار نارنجی بارندگی

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، برای ۶ استان کشور هشدار نارنجی بارندگی صادر شده و احتمال وقوع سیل پیش بینی شده است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد هشدار نارنجی بارندگی در تهران، سمنان، اصفهان، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان صادر شده است. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی ️در ۲۴ ساعت آینده هشدار نارنجی بارندگی در تهران، سمنان، اصفهان، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان بارندگی صادر شده است. احتمال آب گرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها در این استان‌ها وجود دارد.

 

اصغری، کارشناس هواشناسی:

هم‌چنین در خراسان شمالی و رضوی، کرانه‌های دریای خزر، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، قم و مرکزی هم باید منتظر وقوع بارش باشیم.

احتمال طغیان رودخانه ها در استان تهران

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران نسبت به احتمال طغیان رودخانه ها در استان هشدار داد و گفت: مردم طی امروز از اسکان کنار رودها و صعود به ارتفاعات اجتناب کنند‌.

طبق پیش بینی سازمان هواشناسی از ظهر دیروز پنجم تا امروز چهارشنبه ششم اردیبهشت در نیمه شمالی استان به ویژه ارتفاعات مخاطراتی را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در مدت مذکور طبق اعلام هواشناسی در بعضی ساعات رگبار شدید باران با رعد و برق و تندباد موقتی و در مناطق مستعد بارش تگرگ مورد انتظار است که در این خصوص ضمن اطلاع رسانی باید تمهیداتی انجام شود.

رشد ۲۶ درصدی ورود آب به سدهای کشور

افزایش دمای هوا، فرایند ذوب‌شدگی سطح پوشش برفی را تشدید کرده و از طرف دیگر بارش‌های اخیر موجب بالارفتن ورودی به سدها شده است.

جدیدترین گزارش مرکز اطلاعات و داده‌های آب کشور بیانگر آن است که حجم آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا دوم اردیبهشت ماه ۲۷ میلیارد و ۲۷۰ میلیون متر مکعب شده است، در حالی که سال گذشته و در همین بازه زمانی حجم آب ورودی به سدهای کشور ۲۱ میلیارد و ۶۳۰ میلیون متر مکعب بوده که ۲۶ درصد رشد یافته است.

 

 پیش‌بینی تابستان گرم‌تر از سال قبل

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی:

  • تابستانی گرم‌تر از سال گذشته برای ایران پیش‌بینی می‌شود.
  • در استان‌های شمالی و نیمه شرقی کشور وضعیت بارندگی‌ها نامناسب است و حتی بارندگی‌های نسبتا نرمال روزهای باقی‌مانده سال آبی جاری نیز نمی‌تواند کمبود بارش‌ها را جبران کند.

 

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر