شناسه خبر: ۱۲۹۳
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی دوشنبه 11 اردیبهشت 1402 | افزایش محسوس و بیش از نرمال دمای هوا

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، شاهد افزایش محسوس و فرانرمال دمای هوا در مناطقی از شمال غرب ، سواحل کاسپین ، شمال شرق و مرکز کشور برای امروز خواهیم بود.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد برای امروز شاهد افزایش محسوس دما و حاکمیت گرمای تابستانی در نقاطی از استان‌های آذربایجان شرقی ، اردبیل، گیلان ،مازندران، گلستان، خراسان شمالی ،خراسان رضوی، سمنان، اصفهان، قم ،تهران، البرز، قزوین و مرکزی خواهیم بود. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی  این افزایش دما بین ۴ تا ۱۲ درجه سلسیوس به نسبت نرمال بلند مدت پیش بینی می شوند.

 در دیگر نقاط کشور میتوان به آغاز کاهش دما در مناطق غربی کشور یعنی استان آذربایجان غربی ، کردستان ، کرمانشاه، ایلام ،همدان و لرستان برای ساعات عصر پیش‌بینی کرد کتاب پایان هفته اکثر مناطق کشور را با شدت و ضعف تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 اما ماندگاری دماهایی خنکتر از نرمال را در نقاطی از خراسان جنوبی، کرمان، یزد ،هرمزگان و سیستان و بلوچستان خواهیم داشت و در نقاطی از سیستان و بلوچستان دمای هوا تا ۱۲ درجه سلسیوس خنک تر از نرمال بلند مدت خواهد بود.

 

 

 وزش شدید باد در نیمه غربی کشور طی بعدازظهر امروز

 طی امروز با تغییر در جریانات جوی شاهد افزایش سرعت وزش باد در استان های نیمه غربی کشور خواهیم بود.

 استان های آذربایجان شرقی و غربی ، اردبیل ، کردستان ، کرمانشاه ، ایلام ، لرستان ، همدان ، مرکزی ، چهارمحال و بختیاری ، اصفهان ، خوزستان ، بوشهر ، فارس و همچنین ارتفاعات البرز برای امروز و همچنین دو روز بعد شاهد وزش شدید باد خواهند بود.

 شدت اصلی وزش باد در استان های مرکزی زاگرس بوده و احتمال وقوع خسارات جزئی در برخی مناطق این استان ها فراهم خواهد بود، بنابراین تمهیدات لازم برای پیشگیری از وقوع خسارات احتمالی اندیشیده شود.

 روند تغییرات دمای زمستانه کشور در طی پنجاه سال اخیر

 میانگین دمای زمستانه کشور در طی پنجاه سال اخیر از روند افزایشی برخوردار بوده و در هر دهه به‌طور میانگین بیش از 0.5 درجه افزایش داشته است.

به عبارت بهتر میزان دمای زمستانه کشور در طی پنج دهه اخیر، بیش از 2.5 درجه افزایش داشته است.

هواشناسی

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر