شناسه خبر: ۱۳۱۰
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی پنجشنبه 14 اردیبهشت 1402 | کاهش محسوس دما در نقاطی از کشور

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، برای برخی استانها مانند تهران هشدار وزش باد و در برخی استانها هشدار وقوع سیل صادر شده است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد برای امروز با اوج گیری کاهش دما در استان های نیمه شمالی کشور و همچنین نیمه غربی کشور شاهد هوایی بسیار خنک و بهاری خواهیم بود و از گرمای چند روز گذشته فاصله خواهیم گرفت.. هر چه به آخر هفته نزدیک می‌شویم، بارندگی افزایش خواهد یافت. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی در استان های نیمه شمالی کشور دمای هوا بین ۴ تا ۸ درجه سانتیگراد و در نیمه غربی کشور دمای هوا بین ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد کاهش پیدا خواهد کرد.

 

کاهش محسوس دما در نیمه شمالی و غربی طی امروز!

 

با وقوع این کاهش دما ، هوایی بسیار خنک را در استان های نیمه شمالی خواهیم داشت و دمای بیشینه در بسیاری از نقاط به کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

 

هشدار مدیریت بحران؛ سیلاب محلی در انتظار مازندران

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران نسبت به احتمال جاری شدن روان‌آب و وقوع سیلاب‌های نقطه‌ای و محلی از دیروز تا اواخر وقت پنجشنبه هشدار داد و از اقشار مختلف مردم خواست که در طی این مدت از توقف در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند./ایرنا

 

هشدار وزش باد شدید در تهران و برخی استان‌های همجوار

وزش باد برای امروزا (پنجشنبه)  در قم، جنوب تهران، جنوب البرز، شمال مرکزی، شرق سمنان و جنوب شرق خراسان رضوی رخ می دهد.

وزش این باد در مناطق مستعد سبب خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال است.

دمای هوا در جنوب شرق به ۴۰ درجه رسید.

در حالی که هنوز بهار به نیمه نرسیده است، دلگان در سیستان و بلوچستان با دمای ۴۰.۳ درجه سلسیوس گرمترین شهر کشور در شبانه روز گذشته شد.

این نخستین دمای بالای ۴۰ درجه دلگان در سال جدید است، با این وجود امسال اوضاع این شهر خیلی بهتر از پارسال است چراکه یک ماه دیرتر دمای آن به ۴۰ درجه رسیده است.

سال گذشته ۱۴ فروردین نخستین دمای ۴۰ درجه دلگان ثبت شد و قبل از شروع اردیبهشت بیشینه دمای این شهر به مرز ۴۲ درجه رسید.

دلگان در غرب سیستان و بلوچستان واقع است و داده های اقلیمی آن نشان می‌دهد که از سال ۱۳۹۲ تا کنون به طور میانگین سالی حدود ۱۴۹ روز دمای آن به ۴۰ درجه و بالاتر می رسد.

تیرماه سال گذشته بیشینه دمای هوای این شهر به ۵۰ درجه سلسیوس نیز رسیده بود.

 

 

 تجمع بارش ها طی دو هفته آینده در سطح کشور 

قرارگیری حجم سنگین بارش ها در سرتاسر نوار شمالی کشور طی مدت زمان مذکور یعنی نقاطی از :

 وزن ریزش ها در

اردبیل

آذربایجان های غربی و شرقی

گیلان

مازندران

گلستان

خراسان شمالی

شمال خراسان رضوی

خوشبختانه پس از مدت ها در نقاطی شاهد بارش های خوب و ثمربخشی میباشیم که طی چند ماهه اخیر بارش ملموسی رو به ثبت نرسانده اند

در این میان رگبارهای پراکنده در نقاطی از غرب ، دامنه های زاگرس و البرز ، مرکز و جنوب شرق کشور نیز رخ خواهد داد ( استان های به رنگ سبز و خاکستری)

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر