شناسه خبر: ۱۳۵
لینک کوتاه کپی شد

خواص کندر | اثر کندر بر حافظه | خواص کندر برای دستگاه گوارشی

خواص معجزه آسای کندر که نمی دانستید | جلوگیری از آلزایمر، تقویت حافظه

در این گزارش از ترین تاپ با شما در خصوص خواص فوق العاده کندر صحبت کرده ایم

خواص معجزه آسای کندر که نمی دانستید |  جلوگیری از آلزایمر، تقویت حافظه

پر بازدید

کندر صمغ گیاهی است که مزه‌ای تلخ دارد و جویدن یا مصرف عصاره آن برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله جلوگیری از آلزایمر، تقویت حافظه، تقویت لثه و دندان بسیار مؤثر است؛ در این مطلب به خواص کندر برای سلامتی پرداخته‌ایم. کندر شیره گیاهی به همین نام است که مزه‌ای گس و تلخ دارد. درخت بزولیا که صمغ کندر از آن به دست می‌آید دارای چهار گونه مختلف است که صمغ آن‌ها خواص درمانی فراوانی برای سلامتی انسان دارد.

تاریخچه استفاده از کندر

در ایام قدیم در هند از کندر برای تدارک بخور در مراسم آیینی و فرهنگی و به عنوان یک درمان سنتی استفاده می‌شده است و در کشور‌های مختلف مانند آفریقا، چین، هند و کشور‌های شرق خاورمیانه استفاده می‌شده و بیش از یک دهه است که در اروپا مورد توجه قرار گرفته است.

پراکندگی گیاه کندر در جهان

کندر اغلب در مناطق گرم یافت می‌شود. کندر موجود در ایران از دو نوع گیاه تیره بزولیا به دست می‌آید که بومی سواحل دریای سرخ به ویژه ناحیه شمال شرقی آفریقاست و محل اصلی تولید کندر در جهان، کشور‌های سومالی، اتیوپی و هندوستان است.

ترکیبات شیمیایی کندر

محتوای شیمیایی کندر شامل ۲۵ تا ۳۵ درصد صمغ غیرمحلول، ۶۰ تا ۷۰ درصد رزین و اسانس است.

مطالعات زیادی درباره اثرات کندر بر سلامتی انسان انجام شده و تأثیرات آن را به اثبات رسانده است.

خواص ضدالتهابی کندر

کندر به دلیل دارا بودن موادی از گروه "اسید‌های تریترپنوئیدی" به نام بوسولیک اسید، دارای خواص ضدالتهابی است. کندر باعث کاهش تعداد عوامل التهابی در محل آسیب زده شده به بافت و در نتیجه کاهش التهاب درمحل آسیب می‌شود.

خواص کندر برای درمان آرتریت

بوسولیک اسید‌های موجود در کندر باعث بهبود وضعیت ساختاری غضروف‌ها در بیماران دچار استئوآرتریت و توقف پیشرفت این بیماری می‌شود. در یک مطالعه که روی بیماران دچار استئوآرتریت انجام شد؛ مشخص شد که پس از هشت هفته مصرف کندر، درد و تورم در استخوان‌ها و غضروف‌ها کاهش یافته است.

خواص کندر برای درمان بیماری‌های التهابی روده 

تحقیقات نشان می‌دهد که مشتقات بوسولیک اسید موجود در کندر دارای ویژگی‌های قوی ضدالتهابی است که التهاب زخم‌های روده را کاهش داده است همچنین عصاره کندر در درمان اسهال بیماران دچار سندرم التهابی روده موثر است و انقباض عضلات صاف روده‌ای را کاهش می‌دهد.

خواص کندر برای درمان آسم

در مطالعه‌ای بالینی روی بیماران آسمی، ۷۰ درصد بیماران دریافت‌کننده عصاره کندر، بعد از اتمام دوره درمان، بهبود قابل توجه و معنی‌داری در علائم بیماری از جمله کاهش تنگی نفس، برونشیت و کاهش تعداد حمله آسمی در مقایسه با گروه دارونما از خود نشان دادند.

خواص ضدسرطانی کندر

در مطالعات بالینی و سلولی مختلف اثر ضدسرطان بوسولیک اسید‌ها قدرتمندی از رزین کندر مشاهده شده است. مطالعات حیوانی نشان داده که عصاره کندر باعث مهار رشد سلول‌های سرطانی در موش‌ها می‌شود همچنین مطالعه دیگری روی اثرات کندر بر متاستاز سلول‌های سینه و تشکیل تومور در مغز انجام شد و نشان داد که متاستاز‌های مغزی که به درمان‌های رایج جواب نمی‌دهند با استفاده از کندر رو به بهبود گذاشته‌اند.

اثر کندر بر تقویت حافظه

یکی از مهمترین و جالب‌ترین خواص کندر روی انسان، تقویت حافظه و رفع فراموشی و ضعف حافظه است؛ اثرات تقویتی کندر روی حافظه در دوران بارداری نیز به اثبات رسیده است؛ مطالعات حیوانی نشان داد که مصرف کندر در موش‌ها طی دوران شیردهی سبب افزایش قدرت حافظه و یادگیری در نوزادان آن‌ها می‌شود.

تجویز کندر به میزان ۰.۰۵ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن موجب افزایش چشمگیر قابلیت‌های یادگیری به ویژه تقویت و نگهداری حافظه می‌شود. بر اساس مطالعات جدید انجام شده، کندر می‌تواند از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری کند و در معالجه آن نیز مؤثر باشد!

مهم‌ترین جایگاه یادگیری و حافظه در مغز، هیپوکامپ است؛ احتمالا عصاره کندر با تاثیر بر این ناحیه موجب افزایش انتقال پیام‌ها و تقویت حافظه می‌شود.

خواص کندر برای دستگاه گوارشی

بررسی‌های آزمایشگاهی نشان میدهد که بوسولیک اسید به عنوان یک ترکیب ضدزخم اثرات خوبی بر دستگاه گوارشی انسان دارد. این اثر ضدزخم با افزایش مقاومت مخاط گوارشی، سنتز موضعی عوامل محافظت‌کننده از دیواره دستگاه گوارش و مهار ساخت عوامل التهابی محقق می‌شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که کندر، در ترکیب با سایر دارو‌های گیاهی، درد شکم، نفخ، و حتی افسردگی و اضطراب را در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) کاهش می‌دهد.

خواص کندر برای سلامت دهان و دندان

کندر می‌تواند به بهبود بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری لثه کمک کند. اسید بوسولیک‌های موجود در این صمغ دارای خواص ضد باکتریایی قوی هستند که می‌تواند به پیشگیری و درمان عفونت‌های دهان کمک کند و بنابراین جویدن کندر برای سلامت دهان و دندان توصیه می‌شود. در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان آدامس حاوی کندر را به مدت ۵ ساعت جویدند که نمونه‌های بزاق نشان دهنده کاهش تعداد میکروب‌ها در دهان این افراد بود.

خواص کندر برای لاغری و کاهش وزن

طبع کندر گرم و خشک است. مواد با طبع گرم و خشک باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می شوند. کندر هم با تجمغ بلغم در بدن مبارزه می کند. به همین دلیل است که خواص کندر برای لاغری و اثرات مفید آن در کاهش قند خون، کاهش چربی خون و محافظت از کبد کاملا به اثبات رسیده است.

درمانگران طب سنتی برای درمان کردن بی حالی و خواب آلودگی ناشی از تحمع بلغم در بدن، نسخه ای خاص دارند که با استفاده از آن بلغم زائد در بدن دفع می شود و باعث درمان بی خوابی و حتی بود دهان می شود.

برای تهیه نسخه ای که بتوانید همباعث لاغری بدن و هم بهبود سلامت شوید، کافی است به اندازه یک نخود کندر را با یک نخوط مصطکی و یک فندق سقز ترکیب کنید و آن را بجوید. برای تهیه کردن این مواد می توانید به عطاری مراجعه کنید و با تهیه این مواد و جویدن آنها باعث رفع بوی بدن دهان و درمان بی خوابی هم شوید. علاوه بر این این ترکیب برای افرادی که کمر درد یا درد مفصل مانند درد زانو دارند بسیار مفید است. مصرف این مواد باعث کاهش و تسکین دردهای مفاصل می شود. زیرا این مشکلا تبه دلیل تجمع بلغم و سردی در نواحی مختلف بدن است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر