شناسه خبر: ۱۴۰۶
لینک کوتاه کپی شد

کودکان | بازی با کودکان در خانه | روانشناسی کودکان

با وسیله های دور ریختنی، بچه ها رو تو خونه سرگرم کنید

این مقاله چند بازی برای کودکان 2 تا 8 سال ارائه داده است. در این بازی های پیشنهادی کودک تنها و یا همراه پدر و مادرش می تواند بازی کند.

با وسیله های دور ریختنی، بچه ها رو تو خونه سرگرم کنید

پر بازدید

سرگرم کردن کودکان در خانه با روش های امن و سالم کار آسانی نیست. بازی هایی برای کودکان طراحی شده است که در رویکرد شناختی آنان تاثیر گذاشته و به لحاظ روانشناسی، استاندارد هستند. در این مطلب چند بازی مناسب کودکان معرفی شده اند. 

  • نقاشی

کودکان 2 تا 4 ساله نمی‌توانند به‌ آسانی مداد در دست بگیرند. روی یک کاغذ بزرگ، نقاط رنگی یا شکل‌ های جذاب بکشید و از بچه بخواهید این نقاط را به هم وصل کند.

  • پازل

حل مسیئله و حل معما، روشی مناسب برای لذت‌ بردن از وقت است. می‌توانید از فروشگاه چند پازل مناسب سن کودکتان بخرید.

پازل

و همچنین می توانید در خانه پازل بسازید.از کودک خود بخواهید تصویری روی کاغذ  بکشد. سپس با استفاده از یک مداد طرح کلی از پازل بکشید. بعد با قیچی بخش‌هایی از طرح را جدا‌ کنید و از بچه بخواهید که با کنار هم قراردادن تکه کاغذهای قیچی‌ شده دوباره آن طرح را بسازند.

  • بولینگ

شما می‌توانید با استفاده از لیوان‌های یک بار مصرف یا شیشه و یا با کمک بطری های نوشابه و توپی کوچک، بازی بولینگ را طراحی کنید.بولینگ؛ تاثیر زیادی بر روی عملکرد هماهنگ چشم و دست دارد و هدف گیری کودکان را نیز تقویت می‌کند. این بازی مناسب سن 6 سال به بالاست.

بولینگ

  • در جست و جوی گنج

کودکان عاشق پیداکردن اشیا گمشده هستند، مخصوصا زمانی که قرار است جایزه بگیرند. ابتدا نکات بازی را روی تکه کاغذی یادداشت کنید.  اولین نشانه را جایی بگذارید که پیدا کردنش راحت باشد؛ مثلا در ظرف غذای بچه‌ و یا لا به لای اسباب بازی هایش. سپس بقیه نشانه‌ ها را در جاهای دیگر مخفی کنید و مسیری را برای رسیدن به آخرین شی پنهان طراحی کنید. به جای جایزه می‌توانید چند سکه یا اسکناس در اطراف خانه مخفی کنید. با این کار هم بچه‌ها سرگرم می‌شوند هم اگر برنده شوند می‌توانند پول را در قلک‌ شان بیندازند.

  • بازی حافظه رنگ ها

 روی چند تکه کاغذ هم شکل چند رنگ مختلف را بکشید و آن را به ترتیبی که دوست دارید در کنار یکدیگر قرار دهید. به کودک چند لحظه فرصت دهید تا این ترتیب را به خاطر بسپارد. کاغذها را جمع کنید  و از او بخواهد که رنگ‌ ها را بر اساس همان ترتیبی که شما چیده بودید؛ دوباره بچیند. 
این بازی  تاثیر زیادی درتقویت حافظه کودک دارد و برای آموزش رنگ ها نیز مناسب است. از اشکال و تصاویر مختلف به جای رنگ ها نیز می توانید استفاده کنید. 

  • اجرای نمایش

کودک قدرت تخیل بالایی دارد و همیشه در حال تصور کردن خود در نقش شخصیت‌ های محبوبش است. شما می‌توانید از علاقه او استفاده کنید و پیشنهاد دهید تا یک نمایش بازی کند. شما نیز می توانید نقش یکی از شخصیت ها را بر عهده بگیرید یا اینکه تماشاچی نمایش کودکتان باشید.این بازی برای کودکان 5 سال به بالا مناسب است. 

  • بازی تعادل

از علاقه مندی های بچه ها این است که  دوست دارند درحالی که سعی می‌کنند تعادل‌ شان را حفظ کنند روی یک خط راست راه بروند. حین این بازی می‌توانید موسیقی هم پخش کنید و از کودک بخواهید هنگام راه‌ رفتن روی خط راست مشخص‌ شده تعادل خود را حفظ کند. برای هیجان بیشتر بازی؛ از کودک بخواهید هنگام پخش موسیقی لی لی بازی کند یا مسیر رفته را برعکس برگردد. این بازی برای کودکان 4 سال به بالا مناسب است. 

لی لی

  • بازی با حس لامسه

اغلب کودکان 5 سال به بالا عاشق لمس کردن و بازی‌ های حسی هستند. یک جعبه کفش یا هر جعبه‌ی دیگری که در داشته باشد، پیدا کنید. یک طرف آن را سوراخ کنید؛ بزرگی سوراخ باید به اندازه‌ای باشد که یک دست به راحتی وارد آن شود. اگر می‌ خواهید هنگام بازی با کودک در خانه، روند خلاقانه‌ تری داشته باشید، جعبه را با وسایل و رنگ های مورد علاقه کودک، تزیین کنید. برای شروع بازی چیزی درون جعبه قرار دهید و از کودک بخواهید حدس بزند  داخل جعبه چه چیزی قرار دارد.  آن ها می‌توانند در مورد شی داخل جعبه سوال هم بکنند یا شما می‌ توانید کمی راهنمایی کنید.

  • عبور از مانع

کودکان چالش را دوست دارند. به وسیله صندلی، پتو و هر چیز دیگری می توانید سرگرمی جالبی برای بچه ها بسازید و اگر کودک موفق شد که از موانع به راحتی عبور کند؛ برایش جایزه تعیین کنید. این بازی برای کودکانی که می توانند به راحتی بدوند؛ مناسب است. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر