شناسه خبر: ۱۴۴۳
لینک کوتاه کپی شد

بوی بد | بوی بد کولر آبی | رفع بوی بد کولر آبی

بوی بد کولر آبی اذیتت می کنه؟ | دلایل بوی بد کولر آبی و راهکارهای آن

این مطلب برای بررسی دلایل بوی بد کولر آبی است. بعد از خواندن این مطلب از بوی بد آن رهایی می یابید.

بوی بد کولر آبی اذیتت می کنه؟ | دلایل بوی بد کولر آبی و راهکارهای آن

پر بازدید

با گرم شدن هوا، استفاده از کولر آبی ضروری است اما گاهی ممکن است بوی بد آن آزاردهنده باشد و راه حلی برای آن رهایی از آن سراغ نداشته باشید. در این مطلب دلایل بوی بد کولر آبی بررسی شده است و پس از ارائه راه حل، راهکارهای بوی خوب و رفع بوی بد کولر آبی ارائه شده است. 

دلایل بوی بد کولر آبی

قدیمی بودن پوشال‌ ها 

پوشال کولر را باید هر دو سال یکبار تعویض کنید. به دلیل وجود رشته‌های چوبی داخل پوشال، و مرطوب بودن آن، احتمال ایجاد آلودگی و رشد میکروب و باکتری داخل پوشال بسیار بالاست و بویی شبیه بوی ماهی مرده از درون کولر آبی به مشام می رسد.

کهنگی آب داخل تشتک

آب موجود داخل تشتک کولر آبی در صورتی که استفاده نشود و یا جریان نداشته باشد، مانده و لجن می‌شود. این آب لجن شده خود منبع خوبی برای تجمع آلودگی و تولید باکتری و قارچ است. درنتیجه این آلودگی و لجن‌های ایجاد شده، بوی نامطبوعی تولید می‌کنند. در صورت آلودگی این آب، بقیه قسمت‌های کولر هم آلوده خواهند شد. این آب از طریق سیستم توزیع، به تمام قسمت‌های کولر منتقل می‌شود. در نهایت اگر پوشال‌ها را به تازگی تعویض کرده باشید هم دوباره با همین روند آلوده خواهند شد. پس در حین تعویض پوشال به تعویض آب و شست‌وشوی تشتک اقدام کنید.گاهی هم به دلیل خرابی پمپ آب کولر، آب تشتک به درستی تعویض نمی‌شود. در این شرایط هم باید نسبت به تعمیر پمپ اقدام کنید.

نامرغوب بودن روغن برای سرویس کولر

برای سرویس دوره‌ای باید قطعات کولر را روغن‌کاری کنید. نحوه روغن کاری کولر آبی و پمپ آب کولر به حرکت روان قطعات الکتریکی و مکانیکی کمک می‌کند. اما در انتخاب روغن باید دقت کنید. در صورت استفاده از روغن‌های نامرغوب، یکی از دلایل بوی نامطبوع را خودتان ایجاد کرده‌اید. پس در هنگام خریدن روغن به کیفیت آن توجه کنید.در صورتی که با روشن شدن کولر، موتور آن داغ شود و بوی نامطبوعی به مشام شما رسید، باید روغنی که به قطعات تزریق کرده‌اید را تمیز کنید تا بوی نامطبوع از بین رود.

نامناسب بودن محل نصب کولر آبی

برای نصب کولر آبی باید محل مناسبی انتخاب شود. در برخی از ساختمان‌ها دریچه‌های کولر را در کنار لوله‌های تهویه سرویس بهداشتی قرار می‌دهند. این خود میتواند یکی از دلایل اصلی بوی نامطبوع کولر باشد.برای برطرف کردن این امر توصیه می‌شود محل نصب کولر را تغییر دهید و یا هواکش را کمی بالاتر ببرید. با بالا بردن هواکش شاید مشکل به طور کامل برطرف نشود، اما تا حدی از شدت بو کاسته می‌شود

تمیز نبودن سینی زیر کولر

سینی زیر کولر، یکی از قسمت‌هایی است که در صورت باقی ماندن آب داخل آن، بوی نامطبوعی تولید می‌کند. بنابراین، سینی را هر چند روز یکبار بررسی و آب داخل آن را تعویض کنید.

کثیف بودن بدنه کولر آبی

اگرچه مخزن آب و پوشال‌ها، دلایل اصلی بوی بد در کولر آبی هستند، اما قسمت بیرونی کولر نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد. بنابراین باید هر چند هفته یک بار، بدنۀ بیرونی کولر آبی خود را تمیز کنید. شستشوی کولر در درجۀ اول، به علاوۀ بهتر کردن ظاهر دستگاه و پاک کردن گرد و خاک آن، بوهای نامطبوع را از بین می‌ برد.

بوی بد کولر آبی

روش‌های از بین بردن بوی بد کولر آبی

انجام پاکسازی های اولیه که در بالا ذکر کردیم

 برای از بین بردن بوی بد کولر ابتدا بایستی پاکسازی های اولیه شامل تعویض پوشال و آب، تمیز کردن سینی و … را انجام داده و سپس به سراغ راه های خوشبو کردن آن بروید.

استفاده از خوشبوکننده های کولر

در یک بطری اسپری، مقداری از اسانس مورد علاقه خود را روی قسمت‌های داخلی کولر آبی اسپری کنید تا از شر هر گونه بوی نامطبوع خلاص شوید. اسانس‌های نعناع، اسطوخودوس یا عصارۀ گریپ فروت، برای خوشبو نگه داشتن کولر مناسب هستند. این مواد به خنثی کردن بوهای ناخوشایند کمک می‌کند.

استفاده از سرکه

یک فنجان سرکه را به آب کولر اضافه کرده و اجازه دهید تا یک ساعت در سیستم بچرخد.این کار را می‌توانید یک تا دو بار در فصل تابستان تکرار کنید. اگر بوی سرکه در خانه آزاردهنده بود، یک بار دیگر آب کولر را خالی کنید. با در جریان افتادن آب تمیز در سیستم کولر، بوی سرکه نیز از بین می‌رود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر