شناسه خبر: ۱۴۶۲
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی شنبه 6 خرداد 1402 | نفوذ گردوخاک از مرزهای غربی کشور

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، سازمان هواشناسی نسبت به نفوذ گردوخاک از کشورهای همسایه غربی به کشور و کاهش کیفیت هوا در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی هشدار داد.

 هواشناسی شنبه 6 خرداد 1402 | نفوذ گردوخاک از مرزهای غربی کشور

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد این شرایط جوی کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل ، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار و احتمال تاخیر پرواز ها  را با همراه دارد.. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی سازمان هواشناسی به عدم حضور افراد در فضای باز، به ویژه اشخاص آسیب پذیر، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق مقررات توصیه کرده است.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی بر اساس هشدار سطح سازمان هواشناسی، از دیروز تا امروز نفوذ گردوخاک از کشورهای همسایه غربی (به ویژه به نواحی مرزی) و غبار محلی در استان های خوزستان،  ایلام،  کرمانشاه،  کردستان و  آذربایجان غربی موجب کاهش کیفیت هوا می شود.

 

وزش شدید باد در کشور طی فردا

طی امروز اصلی ترین پدیده جوی در کشور پس از افزایش دمای هوا ، وزش شدید باد خواهد بود که بخش گسترده ای از استان های شمال غربی ، غربی ، مرکزی ، جنوبی و جنوب شرقی کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد

استان های مذکور برای امروز علی الخصوص طی ساعات بعدازظهر با وزش شدید باد همراه هستند که می تواند با خود خیزش گردوخاک و کاهش دید و کیفیت هوا را نیز به همراه داشته باشد.

سرعت وزش باد در نواحی مذکور بین 30 تا 60 کیلومتر بر ساعت پیش بینی شده است که در مناطق بیابانی با گردوخاک همراه خواهد شد.

 

میزان افزایش دما برای اولین بار از °۱.۵ فراتر خواهد رفت

️دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که زمین برای اولین بار در پنج سال آینده از نظر افزایش دما یک مرز مهم را خواهد شکست.

️آنها می‌گویند که ۶۶ درصد احتمال دارد که میزان گرمایش از حالا تا سال ۲۰۲۷ از ۱.۵ درجه سانتیگراد عبور کند.

️ادامه تصاعد گازهای گلخانه‌ای در اثر فعالیت‌های انسانی و احتمال وقوع پدیده آب و هوایی ال نینیو در ادامه سال جاری شانس این پدیده را افزایش داده است.

️دانشمندان تاکید می‌کنند که هرچند عبور از این مرز تحولی نگران‌کننده است، اما احتمالا موقتی خواهد بود.

️این یعنی دمای زمین ۱.۵ درجه گرمتر از نیمه دوم قرن نوزدهم خواهد بود، زمانی که تصاعد ناشی از سوخت‌های فسیلی در شروع دوران صنعتی شدت گرفت.

 

 

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر