شناسه خبر: ۱۷۵۰
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی شنبه 27 خرداد 1402 | احتمال وقوع یک ناهنجاری دمایی منفی!

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، پیش بینی ها نشان دهنده احتمال ریزش هوای بسیار خنک شمالی و در نتیجه کاهش محسوس دما در کشور است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد برای ۱۰ تا ۱۵ روز آینده شاهد یک کاهش دمای نامتعارف خواهم بود.  بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی  پیش بینی ها نشان دهنده احتمال ریزش هوای بسیار خنک شمالی و در نتیجه کاهش محسوس دما در کشور برای بازه زمانی مذکور می باشد !

 به احتمال زیاد از حدود ۱۰ الی ۱۵ روز آینده شرایط برای ریزش هوای بسیار خنک شمالی به منطقه فراهم شده و شاهد کاهش قابل توجه دمای هوا خواهیم بود که شرایط جوی را تغییر خواهد داد .

 با وقوع این کاهش دما ، شرایط دمایی تابستانی تبدیل به شرایط دمایی بهاری و خنک خواهد شد !

هوای امروز کشور

امروز در برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل،‌ ارتفاعات البرز مرکزی

 یکشنبه در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و جنوب سیستان و بلوچستان رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی همراه با گردوخاک پیش‌بینی شده است.

دوشنبه نیز همین شرایط برای ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی

 روز سه‌شنبه در ارتفاعات گیلان، مازندران و خراسان شمالی

 پیش‌بینی می‌شود.

5 روز آینده در منطقه زابل، برخی مناطق جنوبی غرب و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش بینی می‌شود.

 خلیج‌فارس و دریای عمان تا روز یکشنبه مواج است.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان شروع: جمعه 1402/03/26

زمان پایان: شنبه 1402/03/27

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید، خیزش و نفوذ گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه 1402/03/27: شرق و جنوب سمنان، خراسان رضوی، ایلام، خوزستان، بوشهر.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال.

احتمال وقوع یک ناهنجاری دمایی منفی برای ۱۰ تا ۱۵ روز آینده !

 

کاهش محسوس دما در پیش است ؟!

 در آخرین الگوهای پیش بینی ، احتمال وقوع یک ناهنجاری قابل توجه دمایی برای حدود ۹ تا ۱۲ روز دیگر پیش بینی شده است که در صورت وقوع شرایط دمایی را به کل تغییر خواهد داد !

 این تغییر چگونه خواهد بود ؟

 این تغییر به شکل کاهش دمای هوا بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد پیش بینی شده است که می تواند شرایط دمایی فرانرمال و گرمای تابستانی را به هوای بسیار خنک بهاری تبدیل کند !

وقوع این پیش بینی که احتمال وقوع آن حدود ۶۰ درصد است می تواند شرایط دمایی ایده آلی را در نیمه شمالی کشور رقم بزند .

 

 بارش‌های موسمی تابستان امسال با تاخیر آغاز میشود وکمتر از نرمال است

 سایر مناطق کشور وضعیت بارش‌ها نرمال خواهد بود.

 ️نیمه دوم تابستان احتمال تشدید اغتشاشات همرفتی در دیواره‌های زاگرس وجود دارد.

 

 پیش بینی فصلی دمای هوا در فصل تابستان

  •  ️میانگین دماها در کل کشور طی فصل تابستان گرمتر از نرمال است.
  •  ️تابستان گرمتری نسبت به سالهای گذشته در پیش داریم.
  •  دماهای گرمتر از نرمال برای فصل پاییز هم باقی می مانند.

 

تگرگ‌‌ تخم‌مرغی در ارسباران

 دیروز،بارش شدید باران و تگرگ‌هایی به اندازه تخم‌مرغ در برخی نقاط منطقۀ ارسباران به‌ویژه شهرستان کلیبر سبب ایجاد خسارت بر مزارع، باغات و شیشه خودروها شد.

 

 النینو و پربارشی جنوب غرب آسیا !؟

 طی سه سال اخیر با حاکمیت فازِ لانینا با بارش هایی نامتوازن از لحاظ زمانی و مکانی مواجه بوده ایم که از تاثیرات مستقیم لانینا بر آب و هوای ایران و خاورمیانه میباشد

 اما با ورود به فصل بارشی ایران ( پاییز ( منهای سواحل کاسپین که بخشی از بارش خود را در روزهای پایانی تابستان دریافت مینماید) ) و حاکمیت یک سوپرالنینویِ قوی که روبه رو هستیم باید منتظر پاییزی کاملا پربارش در تمام مناطق ایران باشیم

 گذشته از پربارشی پاییز ، بارش ها زودتر نرمال هر سال ، منسجم تر ، پراکنش بهتر و شدت بیشتری خواهد داشت و بعد از سه سال ِ نامناسب و سخت بالاخره طعمِ هوایِ دلچسبِ پاییزی را خواهیم چشید

 اما یک باور غلط : خداحافظی با برف در زمان النینو ...

 اتفاقا باید گفت در زمان حاکمیت النینو با کوچکترین ریزش سرمای شمالی و تلفیق با رطوبت اشباعِ سودان و سرخ باید شاهد انفجارِ برف باشیم پس با قطعیت ۱۰۰ درصد منتظر روزهای خوش بارش در شهر و منطقه خود ( هر جایِ ایران ) باشید

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر