شناسه خبر: ۱۷۵۸
لینک کوتاه کپی شد

علائم پا | تشخیص بیماری با علائم پا

علائم پا میتونه بهت نشون بده که بدنت با چه مشکلاتی درگیره! بهش بی توجه نباش.

علائمی که در پاها مشاهده یا حس می کنید خبر از خیلی چیز ها می دهد. بنابراین برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامت پا همراه ما باشید.

علائم پا

پر بازدید

بهتره از نشانه هایی که در پاها مشاهده می کنید غافل نشید و بهشون اهمیت بدید. هر کدام از علائم پا، برای نشان دادن سلامت آن ضروری هستند و باید به آن توجه شود. در ادامه انواع علائم پا را با هم بررسی خواهیم کرد. اگر هر کدام از این موارد را حس کردید، بهتر است آن ها را نادیده نگیرید و برای دادن آزمایش اقدام کنید. علائم پا ها نشان دهنده خیلی از چیزها است.

نشانه های مختلف در پا ها

  • سردی پا: نشانه کم خونی، دیابت، تیروئید
  • شکننده بودن ناخن: کم کاری تیروئید و کمبود ویتامین D  و A
  • گرفتگی عضلات پا: کمبود آب بدن و کمبود پتاسیم
  • احساس کرختی و بی حسی: بیماری های عصبی و دیابت

توضیح کوتاه در مورد هر یک از علائم مرتبط با پا

1- احساس گرمای زیاد در پاها

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: بیماری عصبی (کرختی)

احساس گرمای زیاد در پاها نشانه بیماری های عصبی است. بیماری عصبی اصولا در نتیجه نقص در عملکرد عصب ها به وجود می آید و دلایل آن می تواند بیماری دیابت، کمبود ویتامین و عوارض جانبی داروهای مختلف است. در وهله اول باید ریشه این بیماری را بیابید. اگر دلیلی برای آن پیدا نکردید، احتمالا جزو بیماری های اعصاب است که دلیل نامعلومی دارند. درمان دردهای عصبی می تواند به کم شدن داغی کف پا کمک شایانی کند.

2- احساس کرختی و بی حسی در پاها

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: دیابت

کم یا زیاد شدن حس اعضای بدن، دلیل عصبی دارد. اما در بسیاری از موارد، کرختی و بی حسی پای انسان در اثر ابتلا به دیابت صورت می گیرد. تجمع قند روی عصب ها باعث تخریب عصب های بدن می شود. افرادی که این مشکل را دارند، حتی اگر در کفش آنها سنگریزه ای هم باشد متوجه نخواهند شد. اگر دچار بی حسی پاها هستید و آزمایش قند خون داده اید و مشکلی نداشته اید، ممکن است دچار لنگی پا باشید و جایی که وزن شما روی پایتان می افتد، از بین رفته باشد. عصب هایی که به اطراف پا می روند، کشیده و باعث از بین رفتن حس عصبی در آن قسمت می شوند.

با این ورزش ها، دیسک کمر رو بدون جراحی درمان کن + فیلم

3- گرفتگی عضلات پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: کم آبی بدن یا پتاسیم پایین

کمبود آب بدن یا کم بودن پتاسیم در بدن می تواند موجب گرفتگی عضلات در پا شود. پیش از انجام فعالیت های سنگین، حتما موز بخورید و آب زیادی بنوشید. شب ها پیش از خواب حتما پاهای خود را بکشید.

نشانه های سلامت پا

4- ملتهب، دردناک و قرمز بودن انگشت بزرگ پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: نقرس

نقرس در اثر افزایش اسید اوریک در بدن ایجاد می شود و باعث درد مفاصل می شود. این بیماری معمولا در نتیجه رژیم غذایی نادرست و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز و پنیر به وجود می آید. وقتی انگشت بزرگ پا قرمز، ملتهب و دردناک می شود، به طوری که نمی توان حتی آن را لمس کرد، باید مراقب باشید که دچار نقرس نشده باشید. بیماران نقرسی اصولا اسید اوریک بسیار زیادی تولید می کنند و پزشک برای کاهش درد انگشت پا، کورتیزون به انگشت پا تزریق می کند. در ضمن، این افراد باید غذاهایی مثل گوشت قرمز را حذف و یا کم مصرف کنند و داروهای لازم را تحت نظر پزشک استفاده نمایند.

5- شکننده بودن ناخن های پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: کمبود ویتامین

شکننده بودن ناخن های پا نشانه کمبود ویتامین های A و D و کلسیم و منیزیوم هستند.

میزان کافی از ویتامی D در اثر قرار داشتن در معرض مستقیم نور خورشید به بدن می رسد اما اگر امکان زیر آفتاب بودن را ندارید، بهتر است از قرص های مکمل که در همه داروخانه ها وجود دارند، استفاده کنید (البته تحت نظر پزشک). نداشتن اسیدهای چرب کافی در اطراف ناخن ها نیز موجب التهاب در اطراف ناخن ها می شوند. همین مساله باعث ضعیف شدن ناخن ها و شکنندگی آنها می شود. کم کاری غده تیروئید، مشکلات ریه، سل و سندروم شوگرن نیز می توانند از دیگر دلایل شکنندگی ناخن ها پا باشند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر