شناسه خبر: ۱۷۹۱
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی دوشنبه 29 خرداد 1402 | وزش شدید باد و گردوخاک

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، برای امروز در بخش هایی از کشور شاهد وزش شدید باد خواهیم بود و بتدریج با افزایش میزان گردوخاک و غلظت آلاینده های جوی در مناطقی از کشور خواهیم بود.

هواشناسی

پر بازدید

ترین تاپ:

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی استان های خوزستان ، ایلام و کرمانشاه تحت تاثیر توده های عظیم گردوخاک تشکیل شده در جنوب شرق کشور عراق قرار گرفته و طی امروز و فردا با هوایی ناسالم در این استان ها همراه خواهیم بود. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی علاوه بر این نقاط در مناطقی از دامنه‌های زاگرس ، دامنه‌های البرز و همچنین مناطقی از جنوب شرق کشور نیز طی امروز با وزش باد همراه خواهند بود.

دمای زابل پس از ۱۵ سال به ۵۰ درجه رسید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:

 درحالی که صبح دیروز کمینه دمای زابل به ۲۵ درجه سلسیوس رسید که خنک‌ترین شهر استان بود و کمتر از ۱۲ ساعت، بیشینه دمای این شهر به ۵۰ درجه در فصل بهار رسید که گرمترین شهر ایران شد و رکورد دمای بیشینه این شهر شکسته شد.

 شنا در خزر ممنوع شد

 هواشناسی مازندران با اعلام وضعیت هشدار سطح زرد، هرگونه فعالیت دریایی در این استان را از اواخر وقت  یکشنبه تا عصر دوشنبه، ناامن و ممنوع اعلام کرد.

ریزش هوای خنکِ و محسوسی رو برای هفته آینده شاهد خواهیم بود

 روزهای ابتدایی هفته آینده باید منتظر کاهش محسوس و ملموس دمای هوا باشیم و در کلیه مناطق نیمه شمالی کشور شاهد گسترش هوای خنک خواهیم بود و بین ۵ تا ۱۲ درجه سلسیوس هوا خنکتر خواهد شد و هوایی کاملا بهاری رو در ابتدای تابستان خواهیم داشت.

 طبق الگو در کلیه نقاط شمال غرب ، غرب ، دامنه های البرز و زاگرس و شمال شرق این کاهش دما تاثیر خواهد گذاشت.

 زمان : عصر جمعه الی اواسط هفته

هفته اول تابستان هوای خنکی خواهیم داشت

 هفته آینده که اولین هفته تابستان را در کشور خواهیم داشت با ریزش هوای بسیار خنک شمالی به کشور شاهد کاهش محسوس و قابل توجه دمای هوا در بسیاری از نقاط شمالی کشور خواهیم بود.

 با وقوع این کاهش دما ، دمای بیشینه تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و شاهد هوایی خنک و نسبتاً بهاری در بیشتر نقاط کشور خواهیم بود.

 با توجه به گفته های بالا ، هفته اول تابستان هفته خنکی خواهد بود و دمای بیشینه در بیشتر مناطق نیمه شمالی کشور خنک تر از نرمال خود خواهد بود.

 

 تغییرات دمایی هفته جاری در کشور

 ️اخیراً فعالیت غیر عادی تاوه قطبی بر روی سیبری روسیه موجب شده در برخی از مناطق شمالی روسیه برف بر زمین بنشیند!! فعالیت همین هوای سرد موجب تعدیل دمای هوا در کرانه‌های شمالی کشور خواهد شد.

 ️در آنسوی کشور یعنی مناطقِ غربی نفوذ مکرر هوای معتدل مدیترانه از افزایش دما جلوگیری خواهد کرد.

 ️در منطقه موسمی کرانه‌های جنوب شرق کشور جریانات دریا به خشکی تا اواسط هفته موجب تعدیل دمای هوای این مناطق خواهد شد.

 ️اما بسط و توسعه پرفشار جنب حاره تابستانه آنومالی‌های گرمتر از نرمال در غالب مناطق کشور بوجود می‌آورد.

 

هشدار هواشناسی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر