شناسه خبر: ۱۸۶۱
لینک کوتاه کپی شد

مصرف سوخت | دلایل مصرف سوخت بیش از حد

اگه توام مصرف سوخت بنزین ماشینت بیشتر از حد نرماله، این مطلب رو بخون!

اگر شما هم احساس می کنید مصرف سوخت ماشین شما بیش از حد معمول است، تا اخر این مطلب همراه ما باشید!

مصرف سوخت

پر بازدید

برای تمامی افرادی که خودرو دارند، میزان مصرف سوخت بنزین اهمیت زیادی دارد. زمانی که مصرف سوخت بنزین شما بیش از حد معمول باشد بدون شک باعث می شود که شما دنبال دلیل آن بگردید. با توجه به اینکه هر خودرو بر اساس وزن، نوع موتور و سیستم سوخت رسانی خود، دارای مصرف سوخت بنزین متفاوتی است، با این حال مصرف سوخت بیش از حد دلایل خاصی دارد که باید به آن توجه داشته باشید

دلایل نرمال نبودن مصرف سوخت بنزین

  • سوزن ژیگلور لاغر شده، آن را تعویض کنید.
  • صافی هوا جرم گرفته، آن را در آورده و تمیز کنید.
  • در صورتی که قابل شست و شو و تمیز کردن نبود، صافی هوا را تعویض کنید.
  • نشتی بنزین در اتصالات را رفع کنید.
  • خودرو را توسط دیاگ تنظیم موتور کنید تا با شرایط محیطی هماهنگ شود.
  • سوزن ژیگلور را تنظیم کنید.
  • میزان پاشش انژکتورها را بررسی کنید.
  • در رانندگی خودتان تجدید نظر کنید.
  • از فشارهای بیش از حد به خودرو جلوگیری کنید.
  • سرویس ها را به موقع انجام دهید.

سوخت ماشین

 

این عادت ها را تغییر دهید تا مصرف سوخت شما نرمال شود!

شتاب‌گرفتن بیجا و ترمز زدن ناگهانی

اگر هنگام رانندگی سرعت مناسب را حفظ کنید، مصرف سوخت خودروی شما به صورت استاندارد و طبیعی خواهد بود. وقتی خیلی به خودروی جلویی نزدیک می‌شوید دائم مجبورید ترمز کنید و دوباره برای رسیدن به سرعت مناسب روی پدال گاز فشار بیاورید. این افزایش و کاهش دائمی سرعت باعث مصرف بیشتر بنزین می‌شود و سرعت فرسودگی لاستیک‌ها را هم بالا می‌برد. بطور کلی استفاده کمتر از پدال گاز و ترمز، مصرف سوخت را به حداقل می‌رساند.

رانندگی با دنده اشتباه

در خودروهای دنده‌ای باید متناسب با سرعت خودرو دنده عوض کنید. رانندگی با دنده پایین در سرعت بالا و انتخاب دنده بالا در سرعت پایین (به اصطلاح دنده مرده) به موتور فشار زیادی وارد می‌آورد و باعث هدر رفتن بنزین می‌شود و طول عمر قطعات مکانیکی خودرو را کاهش می‌دهد.

خواب همیشه حال میده ولی نه پشت فرمون | ترفند های جلوگیری از خواب آلودگی موقع رانندگی

تعمیر و نگهداری ضعیف

اگر از آن دسته افرادی هستید که اصلا یادتان نیست آخرین بار چه زمانی خودروی خود را برای سرویس دوره‌ای برده‌اید، مطمئن باشید که مصرف بنزین بسیار بالایی دارید. نگهداری ضعیف خودرو و عدم رسیدگی به‌موقع باعث می‌شود قطعات خودرو به خوبی کار نکنند، توان موتور کاهش پیدا کند و برای کارکردن در همان محدوده کیلومتر بنزین بیشتری مصرف کنید.

استفاده از خودرو در مسیرهای کوتاه

اگر عادت دارید برای مسافت‌های خیلی کوتاه هم از خودرو استفاده کنید، خودتان را برای افزایش مصرف سوخت خودرو آماده کنید. مسیرهای کمتر از ۵ کیلومتر اجازه نمی‌دهد موتور به دمای عملیاتی خود برسد و بنابراین موتور از بنزین بیشتری استفاده می‌کند.

مصرف زیاد سوخت

نحوه محاسبه مصرف سوخت

خودروها بسته به نوع موتور، وزن و طراحی مصرف سوخت داخل شهر و بیرون شهر مشخص و استانداردی دارند که در مشخصات فنی خودرو قید شده است. برای محاسبه میزان مصرف سوخت، مصرف بنزین در هر صد کیلومتر را محاسبه می‌کنند. مثلا فرض کنید شما 40 لیتر بنزین زده‌اید و مسافت 480 کیلومتر را طی کرده‌اید. عدد 40 را در 100 ضرب کرده و بر 480 تقسیم کنید . عدد 8.3 به دست می‌آید که نشان می‌دهد شما در هر صد کیلومتر 8.3 لیتر بنزین مصرف کرده‌اید.

عوامل بسیاری بر مصرف سوخت خودرو موثر هستند. کیفیت جاده، دمای هوا، کیفیت سوخت و غیره همگی در بازده سوخت خودرو تاثیرگذارند. عوامل خارجی مثل کیفیت جاده در کنترل ما نیست اما مراقبت صحیح از خودرو و توجه به عملکرد داخلی آن و همچنین بهبود عادات رانندگی در بهره‌وری بیشتر سوخت نقش مهمی دارند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر