شناسه خبر: ۱۸۷۶
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی یکشنبه 4 تیر 1402 | هشدار جوی در چند استان و کاهش دما

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، دنباله تراف روسی امروز نوار شمالی کشور را طی میکند و در پی آن چند استان شرایطِ هشدار جوی دریافت خواهند داشت.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد شاهد آغاز دور جدیدی از بارش‌های مونسونی در جنوب شرق کشور خواهیم بود. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی با عبور دنباله یک تراف مورب که مرکز آن بر روی روسیه قرار گرفته از بخش‌های شمالی کشور و همزمان نفوذِ پرفشارِ سطحی، ضمن کاهشِ نسبی دمای هوا در استان های جنوب البرز، مرکز و نیمه شرقی - برای جنوب شرق کشور بستر برای رشد ابرهایِ جوشی بر روی استانهای واقع در سواحل کاسپین، مناطقی از شمال غرب، دامنه‌ها و ارتفاعات البرز جنوبی و بخش هایی از شمال شرق کشور مهیا خواهد شد.

 

 رگبار و رعدوبرق و وزش باد (نقاط مستعد ریزش تگرگ)

  طغیان ناگهانی آب رودخانه‌ها را شاهد خواهیم بود.

در آن سوی منطقه، استقرار یک کم فشار مشتق شده از تراف موسمی هند بر روی دریا عرب و از طرفی نفوذ تراف موج شمالی سبب فشردگی و تضعیف حجره جنب حاره بر روی شرق و جنوب شرق کشور خواهد شد. سرانجام‌ با برقراریِ جریاناتِ موسمی دریا به خشکی، دور جدید از بارش‌ها در جنوب شرق کشور از امروز آغاز و طی روزهای متمادی ادامه‌دار خواهد بود.

 

 

 ادامه گرمای کم سابقه در جنوب‌شرق/ دمای هوا در شهداد به مرز ۵۲ درجه رسید...

  •  در شبانه روز گذشته بیشینه دمای هوا در شهداد از توابع استان کرمان به ۵۱.۸ درجه سلسیوس رسید و گرمترین شهر کشور شد.
  •  ️به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، این گرمترین روز شهداد در حدود چهار سال اخیر است.
  •  ️۲ روز متوالی است که بیشینه دمای هوا در شهداد به بیش از ۵۰ درجه می رسد.
  •  ️۱۰ تیرماه ۹۸ بیشینه دمای این شهر تا ۵۳ درجه سلسیوس نیز بالا رفت.
  •  ️اداره کل هواشناسی کرمان پیش‌بینی کرده امروز دمای این شهر به کمتر از ۵۰ درجه سلسیوس می رسد اما گرمای هوا ادامه دارد.

 

داغ ترین نقطه کره زمین از شروع سال 2023 متعلق به شهداد کرمان با دمای تقریب 52 درجه سلسیوس

 ️در شبانه روز گذشته شهداد از توابع کرمان با دمای مطلق 51.8 درجه بالاترین دمای ثبت شده در جهان از ابتدایِ سال 2023 تا به امروز بوده است.

 

 بررسی وضعیت بارشی تا نیمه تیر ماه!

 ️شمال کشور: استان های گیلان، مازندران و گلستان که بیشترین حجم بارش را برای این مدت خواهند داشت و تمرکز اصلی بارش های کشور در این سه استان خواهد بود .

 ️شمال غرب: با توجه به مجاورت به منابع رطوبتی کشور های شمالی ، استان های شمال غربی گاهی از رطوبت این موج ها متاثر شده و شاهد وقوع رگبارهایی محلی و پراکنده در آذربایجان های شرقی و غربی و اردبیل خواهیم کرد.

 ️جنوب شرق: استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان برای ۱۵ روز آینده در برخی روزها با فعالیت مونسون در هند و پاکستان، تحت تاثیر این بارش ها قرار گرفته و شاهد رگبار های شدید و رعدوبرق در مقاطعی خواهند بود.

 

 احتمال خطر سیلابی شدن مسیل‌ها در تهران

استانداری تهران:

 از اواخر وقت دیروز تا روز یکشنبه(امروز) احتمال وقوع رعدوبرق و بارش تگرگ در ارتفاعات وجود دارد.

 مردم استان اکیدا در حاشیه رودها و مسیل‌ها توقف و اتراق نکنند همچنین به علت احتمال سقوط سنگ از محورهای کوهستانی، توصیه می‌شود از سفرهای برون شهری خودداری و نسبت به سفرهای درون شهری احتیاط لازم صورت گیرد.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر