شناسه خبر: ۲۰۵۹
لینک کوتاه کپی شد

خود شناسی | کلیپ خود شناسی

آیا خودشناسی در همدلی با دیگران تاثیرگذار است؟ | کلیپ خودشناسی از نگاه مجتبی شکوری

خودشناسی را چطوری شروع کنیم و چگونه آرام آرام پا به مسیر خودآگاهی بذاریم؟

خودشناسی

پر بازدید

ترین تاپ:

برای داشتن یک زندگی اجتماعی و فردی موفق هیچ چیز مهم تر از خودشناسی نیست. خودشناسی باعث می شود در قدم اول کم کم به خودتان علاقه مند شوید و سپس بتوانید رابطه موفقیت آمیزی با دیگران برقرار کنید. اما خودشناسی از کجا به دست می آید و مسیرش چگونه است؟ با ما همراه باشید

خودشناسی و راهکار هایش

خود شناسی به معنای شناخت دقیق و عمیق از خود، نقاط قوت و ضعف، ارزش‌ها، باورها، عقاید و هدف‌های شخصی است. خود شناسی به فرد کمک می‌کند تا بهتر بفهمد که چه کسی است و چه می‌خواهد، درک بهتری از خود داشته باشد و برای رسیدن به اهداف خود بهتر و موثرتر برنامه‌ریزی کند.

این فرایند به تحلیل رفتارها و عواملی که بر آن تأثیر می‌گذارند، و همچنین به تحلیل احساسات و افکاری که در پشت رفتارها وجود دارد، توجه دارد. با داشتن شناخت عمیق از خود، فرد می‌تواند بهترین تصمیمات را در زندگی خود بگیرد و با اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری به زندگی خود ادامه دهد.

خود شناسی به عنوان یک فرایند پویا و مداوم، نیازمند تمرین و تلاش مستمر است و می‌تواند با روش‌های مختلفی، مانند مشاوره، خودارزیابی و مدیتیشن، بهبود یابد.

انسان ها در مسیر رشد و هنگامی که هویت خود را مورد بررسی قرار می دهند با سؤال چگونه خودمان را بشناسیم مواجه می‎ شوند. پاسخ این سوال آنقدر‎ ها هم ساده و دست یافتنی نیست. این در حالی است که خودشناسی ، برای کسب موفقیت در ابعاد مختلف زندگی همچون ارتباطات انسانی، عاطفی، خانوادگی، شغلی و اجتماعی بسیار لازم و ضروری است. فرهنگ ها و ملل مختلف خودشناسی را شاهراه کامیابی در زندگی دانسته اند و تأکید بسیاری بر آن در تمامی ادوار تاریخ شده است.

یکی از راه های خود شناسی همدلی با دیگران است.

چگونه با دیگران همدل شویم؟

  •      از قضاوت و ارزیابی های نابجای دیگران دوری کنیم.

  •      در هنگام ارتباط با دیگران با تمام وجود به حرف های طرف مقابل گوش کنیم.

  •      سعی کنیم نیاز ها و توانمندیهای طرف مقابل خود را درک کنیم.

  •      افراد مختلف و مخالف را همانگونه که هستند بپذیریم.

  •     در لحظات مختلف سعی کنیم خود را جای دیگران بگذاریم.

  •      بدون هیچ قید و شرطی دیگران را دوست داشته باشیم.

  •      به دیگران فرصت دهیم تا احساسات خود را به راحتی بیان کنند.

 

همدلی از نگاه مجتبی شکوری

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر