شناسه خبر: ۲۰۶
لینک کوتاه کپی شد

سلامت کبد | علائم ظاهری بیماری‌های کبدی

ده علامت هشدار دهنده برای آسیب به کبد | اگه این علائم رو داری سریع برو دکتر

علائم هشدار دهنده آسیب به کبد را جدی بگیرید و به آن توجه کنید. برای اطلاع از این علائم ادامه مقاله را بخوانید.

کبد

پر بازدید

ترین تاپ:

هنگامی که کبد شما دچار مشکل شده و عملکرد مناسبی ندارد، نشانه‌هایی می‌فرستد تا سعی کند به شما بگوید که مشکلی پیش آمده است. از آنجا که نادیده نگرفتن این علائم، هرچند جزئی، بسیار مهم و در تشخیص سلامت کبد بسیار مهم است، در اینجا 10 نشانه مهم که نشان می دهد کبد در خطر است را به شما معرفی می کنیم.

علائمی که نشان می‌دهد، کبد در خطر است

1. درد شکمی نشانه بیماری کبدی

احساس سوزش یا درد شکم، ورم یا درد در یک چهارم فوقانی راست شکم نشانه مشکل کبدی است. کبد بیشتر محفظه شکم را پر میکند و در سمت راست شکم قرار دارد. در صورت ملتهب بودن، می‌توانید آن را حس کنید.

2. خارش پوست

این مشکل یکی از نشانه‌‌های التهاب مجاری صفراوی اولیه است. این یک بیماری مزمن که مجاری صفرا در کبد را تخریب می‌کند و به طور معمول دارای علائم مشهودی نیست، اما یکی از نخستین نشانه‌های آن خارش پوست است. خارش پوست ممکن است در نتیجه دلایل دیگر، مانند خشکی پوست نیز شکل بگیرد؛ اما زمانی که به شرایطی پایدار تبدیل می‌شود، بررسی دقیق‌تر شرایط اهمیت دارد زیرا می‌تواند نشانه‌ای از سیروز کبدی نیز باشد.

3. ادرار تیره

رنگ تیره ادرار می‌تواند موجب نگرانی فرد شده و البته یکی از نشانه‌های آشکار آسیب دیدگی کبد باشد. در شرایطی که سطوح بیش از حد بیلی‌روبین در بدن موجب زرد شدن پوست و چشم می‌شود، این ماده می‌تواند موجب تغییر رنگ ادرار نیز شود زیرا کلیه‌ها تلاش می‌کنند آن را از طریق ادرار دفع کنند.

به این حالت خوابیدن، سلامت قلبت رو به خطر میندازه!

4. افزایش وزن

اگر به ناگاه با افزایش بی‌دلیل وزن خود مواجه شده‌اید، کبد ممکن است در پس این شرایط قرار داشته باشد. افزایش وزن ناخواسته می‌تواند نشانه‌ای از سیروز کبدی باشد. سیروز کبدی بیماری است که به‌آرامی پیشرفت کرده و موجب جایگزینی بافت سالم کبد با بافت اسکار، مسدود شدن جریان خون در کبد و ناتوانی این اندام در ارائه عملکرد درست می‌شود.

5. بی‌اشتهایی

از دست دادن اشتها یکی دیگر از نشانه‌های شایع آسیب کبد است و عدم احساس گرسنگی چیزی است که باید زنگ هشدار را برای شما به صدا درآورد.

بیماری کبد

6. کاهش وزن

کاهش وزن ناگهانی نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های آسیب دیدگی کبد باشد. کاهش وزن ناخواسته می‌تواند نشانه‌ای از سیروز کبدی و همچنین هپاتیتC، عفونتی ویروسی که به التهاب در کبد منجر می‌شود، باشد.

7. درد مفصلی

درد مفصلی مانند درد آرتریت، حالت تهوع، استفراغ، خستگی و از دست دادن اشتها همه از علائم مرتبط با بیماری کبد به ویژه هپاتیت خودایمنی است. هپاتیت خود ایمنی بیماری است که طی سیستم ایمنی به اشتباه به سلول‌ها و بافت‌های کبد حمله می‌کند و در زنان شایع‌تر است.

8. قرمز شدن کف دست‌ها

قرمز شدن کف دست‌ها می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کبد چرب غیرالکلی باشد. کبد چرب به واسطه ذخیره چربی بیش از حد در سلول‌های کبد رخ می‌دهد.

تشخیص سلامت بدن با این 7روش که به مغزت خطور نمیکنه!!

9. کبود شدن قسمت‌های از پوست

با افزایش وزن، ممکن است قسمت‌های مختلف بدن کمبود شود زیرا پوست نازک‌تر می‌شود. اما اگر دلیلی برای کبودی‌های روی بدن خود ندارید، ممکن است نشانه‌ای از آسیب کبدی باشد. کبد ناسالم خون را بدرستی تصویه نمی‌کند و همین باعث لخته شدن خون می‌شود. این نوع لختگی شبیه کبودی‌های بزرگ در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر می‌شود.

آسیب به کبد

10. خشکی چشم یا خشکی دهان

دلایل مختلفی، از جمله سن یا داروهای مصرفی، می‌توانند موجب خشکی چشم یا دهان شوند، اما این شرایط می‌تواند به واسطه دلیل جدی‌تر نیز شکل گرفته باشد. التهاب مجاری صفراوی اولیه یکی از دلایل شناخته شده خشکی چشم یا دهان و همچنین از علائم اولیه بیماری کبد است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

 • سلام ارسالی در

  یه خانم ۵۴ هستم که سیروز کبد هستم وهمیشه اعصابم خورد میشه

 • ناشناس ارسالی در

  آذرجعفریانم

 • نسترن ارسالی در

  خوب ممنون از اینکه راهنمایی پر سمری دارد

 • ناشناس ارسالی در

  خیلی خوب ممنون

 • معصومه فرخ زاده بوشهری ارسالی در

  ازراهنمایی شما تشکر میکنم

 • ناشناس ارسالی در

  ممنون ازمطالب مفیدتون

 • خانم خراسانی ارسالی در

  49ساله منم کبدچرب دارم چیه دکترزیاد مراجعه کردم اگر داروی خاصی که موثرباشه میدونید معرفی کنید خیلی نگرانم متشکرم

 • ناشناس ارسالی در

  به مدت چهل روز هرصبح ناشتا خاکشیر دم کنیدومیل کنید.زردچوبه درآب حل کنید هم عالی انشالا که بلابدور

 • اابولفضل قدرتی ارسالی در

  گشنیزوترخون زیاد بخورید

 • ناشناس ارسالی در

  از راهنمایی شما بسیار متشکرم

 • فدوی ارسالی در

  ممنون از مطالب خوبتون

ارسال نظر