شناسه خبر: ۲۰۶۲
لینک کوتاه کپی شد

شماره شبا | نحوه دریافت شماره شبا

چطوری آسون و بی هزینه، شماره شبا کارت بانکی رو بگیریم؟ | مزایای استفاده از شماره شبا

شماره شبا کارت بانکی رو لازم دارید اما نمی دونید از کجا بیارین؟ ما بهتون میگیم.

شماره شبا

پر بازدید

شماره شبا که قرار است خیلی زود اکثر معاملات بانکی از آن صورت بگیرد در واقع مخفف شده شماره حساب بانکی ایرانیان است.  شماره شبا 24 رقم دارد و کاربرد آن آسان سازی معاملات بانکی داخلی و بین المللی است. اما سوال این است که شماره شبا را از کجا چگونه بگیریم؟ هر کارت بانکی چند شماره شبا دارد؟ 

شماره شبا چیست؟

طبق تعریف وب‌سایت بانک مرکزی ایران، «شبا» مخفف «شماره حساب بانکی ایرانیان» است.

بانک مرکزی این شماره را با هدف استانداردسازی و تسهیل تراکنش‌های پولی بین بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور و بر اساس استاندارد ۱۳۶۱۶-ISO تعریف و تبیین کرده است.

 هر کاراکتر تنها می تواند یکی از حروف بزرگ الفبای انگلیسی [A-Z] یا یک رقم انگلیسی [۰-۹] باشد. استفاده از هیچ کاراکتر دیگری، از جمله اعداد و حروف فارسی مجاز نیست

– طول شبا دقیقاً باید معادل ۲۶ کاراکتر باشد. شماره های کمتر یا بیشتر از ۲۶ کاراکتر مجاز نیستند.

– استفاده از حروف تنها برای کد کشور (دو رقم سمت چپ شبا) مجاز است. بقیه اجزای شبا تنها می تواند دربرگیرنده اعداد باشد.

شبا شامل اطلاعات کاملی از جمله کد بانک، نوع حساب، شماره حساب و کشور مربوطه است. از این رو، در جابه‌جایی پول از طریق این شناسه لازم نیست این اطلاعات را ارائه کنید.

نمایش شبا:

– نمایش در سیستمهای رایانه ای: در سیستمهای رایانه ای، شبا مانند نمونه زیر، به صورت یکپارچه و بدون فاصله نمایش داده می شود، مانند این نمونه:

IR0696000000010324200001

– نمایش در اشکال نوشتاری: در اشکال نوشتاری، مانند فرمها و نامه ها، از سمت چپ، بین هر چهار کاراکتر، یک فاصله قرار می گیرد. در نتیجه کد شبا در فرم نوشتاری شامل ۶ دسته چهار کاراکتری و یک دسته ۲ کاراکتری در سمت راست خواهد بود. به عنوان مثال شبای مذکور در بند فوق به صورت زیر نوشته می شود:

IR06 2960 0000 0010 0324 2000 01

شماره شبا را چگونه بگیریم؟

بهترین راه دریافت Sheba، از طریق سایت‌های رسمی بانک‌ها است. همچنین، با مراجعه به بانک‌تان نیز می‌توانید این شناسه را دریافت کنید.

مزایای انتقال وجه با استفاده از شبا

  •  خطر برداشت غیر مجاز از حساب بانکی از طریق شماره شبا وجود ندارد، زیرا شماره شبا صرفاً جهت دریافت پول استفاده می‌شود و امکان برداشت غیر مجاز از حساب بانکی وجود ندارد. در واقع جایگزینی امن برای کارت به کارت است.

  • در صورت اشتباه سهوی در وارد کردن یک یا چند رقم از شماره شبا، احتمال وجود حساب مشابه بسیار پایین بوده و بلافاصله خطا به اطلاع مشتری یا متصدی بانک می‌رسد. در نتیجه خطای واریز اشتباه وجه را بسیار کاهش می‌دهد.

  •  برای حواله هایی که از “شبا” در آنها استفاده می شود، نیاز به دانستن، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید. تمامی این داده ها در “شبا” وجود دارند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر