شناسه خبر: ۲۰۹۷
لینک کوتاه کپی شد

حمام | تمیز کردن حمام | از بین بردن کپک حمام

کپک کاشی و سرامیک حمام رو مخته؟ با این ترفندها از بین ببرشون!

برای تمیز کردن کپک کاشی و سرامیک حمام راه های زیادی وجود دارد ولی ما در ادامه بهترین ترفند ها رو بهتون معرفی می کنیم که خیلی سریع کپک حمامتان رفع شود.

حمام

پر بازدید

ترین تاپ:

یکی از چالش هایی که اغلب افراد با آن در تمیز کردن خانه روبرو هستند، از بین بردن قارچ و کپک حمام است. برای تمیز کردن کپک های حمام روش های زیادی وجود دارد ولی ما در ادامه ترفندهایی رو برای تمیز کردن حمام از قارچ و کپک معرفی خواهیم کرد.

از بین بردن قارچ و کپک حمام

محیط مرطوب حمام و دستشویی و وجود منافذ کوچک و بزرگ بین درز کاشی ها و دیوارها، اطراف شیرآلات و کف و سقف تمام شرایط مورد نیاز برای رشد قارچ و کپک را به همراه دارد. به همین دلیل به مرور لکه های تیره همراه با بوی بسیار بد و زننده در حمام احساس میشود که همان قارچ و کپک های مزاحم هستند. با توجه به اینکه قارچ و کپک منجر به بیماری های پوستی و تنفسی میشود، به همین دلیل باید هر چه سریع تر آنها را از بین برد.

کپک حمام

مواردی که باید برای از بین بردن کپک حمام مد نظر داشته باشید:

 • پس از استفاده از حمام و دستشویی حتما سیستم تهویه را روشن کنید تا نم و رطوبت کاملا خشک شود.
 • با باز گذاشتن پنجره حمام و دستشویی نه تنها رطوبت از بین میرود، بلکه نور بیرون مانع از رشد قارچ میشود. قارچ و کپک در محیط های تاریک با سرعت بالاتری رشد می کنند.
 • همیشه بعد از استحمام و استفاده از دستشویی تمام بخش ها را با مواد شوینده مناسب شستشو داده و ضد عفونی کنید.
 • سطح روی شیرآلات را با حوله و دستمال تمیز خشک کنید. این سطوح یکی از بهترین نقاط برای رشد قارچ و کپک به شمار می روند.

برای اینکه وسایل چوبی خونه مثل روز اولش نو بشه از این ترفند ها استفاده کن!

تمیز کردن حمام

ترفندهای از بین بردن قارچ و کپک حمام و سریس بهداشتی

علیرغم رعایت مواردی که در بالا به آن اشاره شد، ممکن است ری سطح کاشی و سرامیک حمام و سرویس بهداشتی قارچ و کپک رشد کند. در این صورت می توانید با یکی از روش های زیر آنها را کاملا از بین ببرید:

 • سرکه سفید

یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای تمیز کردن حمام و دستشویی و از بین بردن قارچ و کپک، استفاده از سرکه سفید است. سرکه سفید قدرت ضد عفونی کننده بسیار بالایی داشته قادر است در مدت زمان کوتاه قارچ و کپک ها را از روی سطوح مختلف از بین ببرد. کافیست آب و سرکه سفید را به یک نسبت با هم مخلوط کنید. سپس این محلول را روی قارچ و کپک بین درز کاشی و سرامیک، سقف و دیوار و کف و شیر آلات اسپری کنید. پس از حدود 15 دقیقه با برس روی کاشی ها را تمیز کنید تا لکه های تیره و سیاه رنگ تمیز شوند. در نهایت با آب تمام بخش ها را بشویید و برای خشک شدن سریع کاشی ها، درب و پنجره را با ذاشته تهیه را روشن کنید.

با این روش از شر لکه های لباست خلاص شو! | لباس هات مثل روز اول میشن!

 • محلول بوراکس

بوراکس یا اسید بوریک که با نام های دیگری همچون بوریک سدیم نیز شناخته شده است، یکی از قدرتمندترین مواد شیمیایی برای از بین بردن قارچ و کپک حمام و دستشویی محسوب میشود. 2 قاشق غذاخوری بوراکس را با نصف پیمانه سرکه و 2 پیمانه آب نسبتا داغ را با هم مخلوط کنید.

توجه داشته باشید که ترکیب سرکه و بوراکس ممکن است آلرژی تنفسی ایجاد کند و به همین دلیل حتما باید از دستکش و ماسک استفاده کنید.

کپک های حمام

 • اثر بی نظیر آب اکسیژنه

یکی دیگر از روش های از بین بردن قارچ و کپک حمام و دستشویی، استفاده از آب اکسیژنه یا هیدروژن پر اکسید است. کافیست مقدار کمی آب اکسیژنه را روی سطح کاشی و سرامیک و شیرآلات حمام و دستشویی اسپری کنید. حدود 15 دقیقه صبر کنید تا این ماده شیمیایی اثر خود را بر قارچ ها بگذارد. سپس با برس روی سطح بکشید تا در نهایت با آب آنها را بشویید.

نکته بسیار مهم اینکه، اگر لایه های قارچ کپک ضخامت زیادی دارند، بهتر است از سایر روش ها برای از بین بردن آنها استفاده کنید. چون هیدروژن پر اکسید یا آب اکسیژنه بیشتر به عنوان ضد عفونی کننده کاربرد دارد.

روش های نظافت خانه با سرکه | طرز تهیه پاک کننده ای آسان و کم هزینه!

 • روغن درخت چای

به جرات می توان گفت، یکی از بهترین و قدرتمندترین مواد برای تمیز کردن قارچ و کپک از روی کاشی و سرامیک، روغن درخت چای است. گام های زیر را برای استفاده از این مواد ضد عفونی کننده انجام دهید:

 • روغن درخت چای و آب را به نسبت مساوی با هم ترکیب و روی سطح مورد نظر اسپری کنید
 • حدود 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا این محلول اثر خود را بر قارچ و کپک بگذرد
 • با برس روی سطح مورد نظر بکشید تا تمام آلودگی و قارچ و کپک تمیز شود.

تمیزی حمام

 • آمونیاک

آمونیاک از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی می باشد که قدرت بسیار بالایی داشته و البته استفاده از آن نیاز به دقت بالایی دارد. چون ترکیب آن با سایر مواد شوینده و سفید کننده می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد.

برای شستشوی حمام و دستشویی با آمونیک کافیست مقدار کمی از آن را روی سطوح مورد نظر اسپری کنید. سپس با برس روی سطح بکشید تا کثیفی و لک ها تمیز شده و از بین برود. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان برای بهبود قدرت تمیزکنندگی آمونیاک آن را وایتکس یا مایع سفیدکننده مخلوط نکنید.

قارچ و کپک حمام

 • مایع سفیدکننده

وایتکس یا مایع سفیدکننده یکی دیگر از انتخاب های مناسب برای تمیز کردن و از بین بردن قارچ و کپک حمام و دستشویی می باشد. مقدار کمی وایتکس را روی سطح کاشی و سرامیک و همچنین کف و سقف و شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی اسپری کنید. سپس با برس لک و کثیفی ها را تمیز و در نهایت حمام را بشویید. دقت کنید که حتما سیستم تهیه روشن و پنجره و درب نیز باز باشد و از ماسک و دستکش استفاده کنید.

 • جوش شیرین

یک فنجان جوش شیرین را با دو قاشق مایع صابون و کمی آب با هم مخلوط کنید. سپس ترکیب بدست آمده را روی سطح مورد نظر اسپری نمده و کمی صبر کنید. در آخرین مرحله با برس تمام بخش های حمام و دستشویی که این ترکیب اسپری شده است را با برس بکشید و بشویید.

کپک قسمت های مختلف حمام

دوغاب‌ها

محلول را روی قسمت‌های کپک‌زده اسپری کرده و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید. با دستمال توالت، حجم کپک را از روی دوغاب بردارید و در کیسه‌زباله بیندازید. با یک برس زبر یا یک مسواک کهنه، سطح را بسابید.

روی سطح و دوغاب‌ها را با آب گرم بشویید و دوباره محلول را بریزید. اگر لازم است چند بار این کار را تکرار کنید. در نهایت باید مطمئن شوید که ردی از کپک روی دوغاب‌ها نمانده باشد.

درزها و شکاف‌ها

محلول را روی قسمت موردنظر اسپری کنید. با پنبه یا دستمال توالت روی درزها را بپوشانید. اجازه دهید ۱۲ تا ۲۰ ساعت بماند. سپس با برس آن را بسابید. کپک‌ها باید به‌راحتی کنده شوند. شاید لازم باشد چند بار این روال را تکرار کنید تا کپک‌ها کاملاً از بین بروند.

کاشی‌ها

سرامیک و کاشی‌های چینی که در حمام‌ها به کار می‌روند معمولاً ضد آب هستند، یعنی کپک هم به‌احتمال بسیار زیاد نمی‌تواند به سطح زیرین آنها نفوذ کند و به همین دلیل تمیز کردنشان راحت‌تر است.

محلول را روی سطح موردنظر اسپری کرده و اجازه دهید بماند تا کپک‌ها کنده شوند. با دستمال توالت کپک‌ها را بردارید و دور بیندازید. حالا سطح موردنظر را مثل معمول بشویید و آب‌کشی کنید.

تمیز کردن کاشی‌های حمام با ۲ روش خانگی | معجزه جوش شیرین برای کثیفی درز کاشی‌ها از بین بردن کپک های حمام با این راه‌های ساده | کپک کاشی را با این روش آسان پاک کنید.

کپک کاشی

سقف

توصیه می‌کنیم برای کپک سقف حمام از بخارشو استفاده کنید تا بتوانید فاصلهٔ مناسبی را تا قسمتی که بخار به آن می‌زنید حفظ کنید. اگر بخواهید از محلول استفاده کنید احتمال اینکه روی خودتان بریزد زیاد است.

کف‌شور

کف‌شوری که کپک دارد، حین دوش‌گرفتن احساس واقعاً بدی به شما می‌دهد پس حتماً آن را مثل روز اولش تمیز کنید. محلول پاک‌کننده موردنظرتان را روی کف‌شور بریزید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. سپس با برس آن را بسابید و چند بار خوب آبکشی کنید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر