شناسه خبر: ۲۱۳۳
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی جمعه 23 تیر 1402 | نفوذ موج گرمایی جدید به کشور

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، با نفوذ موج جدید گرما از امروز، برای فرا یعنی شنبه اوج افزایش دما در کشور را خواهیم داشت.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد  برای فردا با نفوذ یک موج گرمایی دیگر به کشور همراه خواهیم بود که این بار نیمه غربی کشور را درگیر گرمای شدید خود کرده و بالاترین‌ دماهای سال را در استان های سردسیر حاشیه زاگرس به ثبت خواهد رساند.. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی  این افزایش دما طی روز شنبه به مناطق داخلی تر کشور نیز رسیده و تقریباً تمام نقاط در کشور ، درگیر این افزایش محسوس دما می شوند و دمای بیشینه سراسر نقاط کشور بین ۲ تا ۵ درجه گرمتر از حالت نرمال خود خواهد بود .

خوشبختانه از روز یکشنبه و با نفوذ جریانات خنک شمالی شاهد تغییر شرایط خواهیم بود و با کاهش محسوس دما ، دمای بیشینه در کشور کاهش پیدا کرده و گرمای هوا در بسیاری از نقاط، قابل تحمل تر خواهد شد .

امروز فقط در گیلان و مازندران بارش‌های خفیف روی می‌دهد و وزش باد و گردوخاک در مناطقی از شمال شرق، شرق، جنوب شرق و مرکز ادامه دارد.

 

 شب خنک در سردسیرات | گرمسیرات شب ها نیز از گرما در امان نیستند !

 برای شب های دو سه روز آینده ، با توجه به افزایش محسوس دمای هوا در بسیاری از نقاط کشور ، در گرمسیرات کشور حتی در ساعات شب نیز از گرمای هوا در امان نیستیم و دماهای بیشتر از ۳۰ درجه در خنک ترین ساعات روز به ثبت خواهد رسید.

اما برخلاف این نقاط ، در سردسیرات استان های شمال غربی ، دامنه‌های شمالی زاگرس و همچنین ارتفاعات البرز شاهد شب های بسیار خنکی خواهیم بود و دماهای کمینه کمتر از ۲۰ و حتی کمتر از ۱۵ درجه را شاهد خواهیم بود.

دمای کمینه چند شهر کشور طی شب قبل:

  •  تهران » ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد
  • یاسوج » ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد
  •  زنجان » ۱۴ تا ۱۶ درجه سانتیگراد
  •  سنندج » ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتیگراد
  •  اهواز » ۳۱ تا ۳۳ درجه سانتیگراد
  • بندرعباس » ۳۰ تا ۳۲ درجه سانتیگراد
  • اردبیل » ۱۳ تا ۱۵ درجه سانتیگراد

 بارش های رگباری طی 10 روز آینده در نوار شمالی

  • برای 10 روز آینده بخش گسترده ای از نوار شمالی کشور بارش های خوبی خواهند داشت و علی الخصوص در سواحل شمالی کشور انتظار بارش های خوبی داریم.
  • بطور کلی استان های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی ، اردبیل و آذربایجان های شرقی و غربی طی 10 روز آینده بارش خواهند داشت که در این بین ، شدت اصلی بارش ها در استان های گیلان، مازندران و همچنین غرب استان گلستان پیش بینی شده است.

 مجموع بارش برای ۱۰ روز آینده | | نوار شمالی در راس بارش ها !

 برای ۱۰ روز آینده برخی نواحی کشور شرایط وقوع بارش را دارند ، که همانطور که گفته شد ، استان های ساحلی خزر در راس این بارش ها قرار گرفته و انتظار وقوع بارش های خوبی را در این نواحی داریم.

 استان های گیلان، مازندران و غرب گلستان در راس بارش ها بوده و میزان بارشی حدود ۳۰ تا ۸۰ میلی متر را در بیشتر این نقاط شاهد خواهیم بود.

استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی، اردبیل و همچنین مناطقی از خراسان شمالی نیز بارش های پراکنده ای را به شکل رگبارهایی محلی شاهد خواهند بود .

 علاوه بر استان های مذکور ، در برخی نقاط سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان نیز با بارش های موسمی به شکل رگبار و رعدوبرق محلی همراه خواهیم بود.

آغاز دور جدید از بارش ها در شمال از روز یکشنبه!

از روز یکشنبه شاهد نفوذ جریانات شمالی خواهیم بود، بنابراین برای روز یکشنبه باید منتظر فعالیت موج بارشی و وقوع بارش های تابستونی در برخی مناطق نوار شمالی کشور باشیم .

 کدام مناطق بارش خواهند داشت؟

 استان های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، آذربایجان های شرقی و غربی و حتی مناطقی از استان های شمال شرقی کشور شانس بارش دارند .

 مدت زمان فعالیت این موج بارشی ؟

این موج بارشی از روز یکشنبه کار خود را در مناطق مذکور آغاز کرده و تقریباً تا نزدیکی اواخر هفته در بسیاری از نقاط بارندگی خواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر