شناسه خبر: ۲۱۳۷
لینک کوتاه کپی شد

معنی ضرب المثل | دانستن معنی ضرب المثل

چرا میگن «یکی به نعل میزنه یکی به میخ»؟ | ریشه و کاربرد ضرب المثل های ایرانی

پشت تمام ضرب المثل ها داستانی وجود دارد که خوب است بدانیم! در اینجا معنی ضرب المثل «یکی به نعل میزنه یکی به میخ» را برای شما قرار داده ایم.

ضرب المثل

پر بازدید

ترین تاپ:

ضرب المثل همیشه در میان مردم رواج زیادی داشته و معنی ضرب المثل داستان های زیادی با خود دارد. در کشور ما ضرب المثل های زیادی وجود دارد که در زندگی عادی به کار می بریم ولی معنی ضرب المثل های زیادی را نمی دانیم. در ادامه معنی ضرب المثل «یکی به نعل میزنه یکی به میخ» را برای شما قرار داده ایم!

داستان ضرب المثل «یکی به نعل میزنه یکی به میخ»

نعل بندها، زمان کوبیدن نعل، برای گرفتن شدت ضربه اولی که به میخ می زنند ضربه دوم را آرام تر به نعل می زنند، یا به قولی برای جلب رضایت صاحب اسب و همینطور برای آرامش اسب که بی قراری نکند و لگد نیندازد یک ضربه به میخ و یکی نیز به نعل می زنند.

به تدریج این کار آنها به ضرب المثل تبدیل شد و در مورد افرادی به کار می رود که رک و راست نیستند و بله را با نه همراه می کنند.

ضرب المثل نعل

یکی به نعل می زند و یکی به میخ، از آن مثل هایی است که امروز نیز در مورد کسانی استفاده می شود که موضع و خط و مشی روشن و شفافی ندارند، گفتار و کردار دوگانه ای دارند و می کوشند تا در ماجراهای زندگی، تبدیل به انسان به اصطلاح بد نشوند تا به هر شکلی منافع خود را حفظ کنند.

یا افرادی که طوری حرف می زنند و دورویانه عمل میکنند و همین رفتارشان سبک سردرگمی طرف مقابلشان می شود. بنابراین «یکی به نعل می زند و یکی به میخ» یعنی رفتار دوگانه داشتن.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر