شناسه خبر: ۲۱۳۸
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی شنبه 24 تیر 1402 | وزش باد شدید در برخی نقاط کشور

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، احتمال وقوع خسارت های جزیی و همچنین افزایش گردوخاک وجود خواهد داشت.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد وزش شدید باد در نیمه شرقی کشور طی روزهای آینده از اصلی ترین پدیده های جوی امروز در کشور بوده و در بسیاری از نقاط استان های خراسان رضوی ، خراسان جنوبی ، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد شاهد وزش باد خواهیم بود. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی شدت وزش باد در بخش هایی از استان های خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان قابل توجه پیش بینی شده و احتمال وقوع خسارت های جزیی و همچنین افزایش گردوخاک وجود خواهد داشت.

هشدار || نیمه جنوبی همچنان با گرمای شدید و ناهنجار دست و پنجه نرم میکند !

 علی رغم پیش بینی ریزش هوای خنک و کاهش محسوس دما در استان های نیمه شمالی کشور ، استان های نیمه جنوبی همچنان با گرمای شدید و ناهنجار دست و پنجه نرم خواهند کرد.

 کاهش دمایی که برای روز یکشنبه به بعد پیش بینی شده است ، نهایتاً تا مرکز کشور نفوذ کرده و تأثیر گذاری خواهد داشت ، اما استان‌های یک سوم جنوبی و حتی جنوب غربی کشور تحت تاثیر این کاهش دما قرار نگرفته‌ و همچنان با هوایی بسیار گرم همراه خواهند بود.

 بنابراین برای یک هفته آینده استان های نیمه شمالی کشور با کاهش دمایی که خواهند داشت شرایط دمایی مطلوبی خواهند داشت و خبری از گرمای هفته گذشته نیست ، اما در نیمه جنوبی همچنان با فوران گرمای شدید و حتی افزایش دمای هوا نیز همراه خواهیم بود.

 

 هفته ای پر باران و با طراوت در شمال ایران !!!

این هفته  یعنی از امروز ، هفته ای پر بارش در استان های شمالی کشور بوده و در اکثر نقاط استان های شمالی کشور ، برخی نقاط شمال غرب و شمال شرقی کشور شاهد وقوع بارش هایی با شدت و ضعف خواهیم بود.

 شدت بارش های موج جدید بارشی در نقاطی از استان های : گیلان و غرب مازندران قابل توجه ظاهر شده و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها در برخی معابر شهری این استان ها به سبب حجم بالای بارش ها وجود خواهد داشت ...

 شکل و شمایل بارش ها در استان های گلستان، خراسان شمالی ، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و اردبیل پراکنده بوده و با افزایش میزان شاخص k شاهد تشکیل توده های تندری و وقوع رگبار و رعدوبرق محلی و گذرا در برخی مناطق خواهیم بود.

 ایرانِ در چنگالِ تابستان ۱۴۰۲ ؛ النینو و تابستان در تب و تاب‌ِ شدید ... !

 پیش بینی ها نشان دهنده این موضوع هستند که برای ادامه تابستان با ادامه گرمای شدید و ناهنجار در بسیاری از نقاط کشور همراه خواهیم بود و همچنان روزها و شب های بسیار گرم و دماهای فرانرمالی در پیش است و خنکیِ چند روزهِ نمیتونه التیام بخشِ این گرمای شدید باشه مگرررررر آنکه پایانش النینو باشد ....

 البته وقتی می گوییم روزهای بسیار گرمی در پیش است ، منظور همان گرمای تابستانی همیشگی نیست ، بلکه وقوع گرما با شدت بیشتری نسبت به نرمال همیشگی خود به میزان ۱ تا ۲.۵ درجه سانتیگراد می باشد که علی الخصوص در نیمه جنوبی و غربی محسوس تر خواهد بود .

 برای مثال ، الگویی از پیش بینی دمای بیشینه برای کشور برای حدود ۱۲ روز دیگر مشخص شده است ، که  دمای بیشینه بیش از ۵۲ درجه سانتیگراد برای مناطقی از جنوب غرب کشور یعنی خوزستان ، نوار غربی ایلام پیش بینی شده است !

 • آخرین پیش‌بینی‌های مدل‌ها نشان می‌دهند مرداد ماه نیز قرار است با وقوع ناهنجاری‌های قابل توجه دمایی همراه باشیم و افزایش محسوس دما انتظار می‌رود.
 • یک ناهنجاری برای حدود اوایل ماه مرداد پیش‌بینی شده است که همانطورکه مشاهده می‌فرمایید، دمای کمینه را در بسیاری از نقاط گرمسیر کشور به 40+ درجه سانتیگراد رسانده است.
 • چیزی که مشخص است این است که طبق پیش‌بینی‌های قبلی، تابستان امسال، تابستان گرم و رکورد شکنی خواهد بود و انتظار می‌رود روزهایی حتی گرمتر از این را، شاهد باشیم.      

          

          میانه های ماه جولای هستیم و همچنان شاهد قدرت گیری جنب حاره در جنوب غرب آسیا _ خاورمیانه هستیم

همچنان تداوم و قدرت گیری جنب حاره ادامه خواهد داشت و این روند حداقل‌ تا آگوست ( مرداد ) در سطح کشور ادامه دارد و مرداد ماه نیز قطعا با گرماهای فرانرمال روبه رو هستیم و به قولِ بزرگان و ریش سفیدان تا بادِ پنجاه ( ۲۰ مرداد ) انتظاری هم مبنی بر کاهش دمای گسترده نداریم.

اما  با بررسی طول روزها میتوان گفت قاعدتا با کاهش تدریجی طول روزها طی هفته های آینده قطعا مدت و شدت گرمای هوا قدری کاسته میشود و پس مدت این گرمای شدید به صورت روزانه کاهش خواهد یافت.

 طی هفته آینده یه بازه کوتاهی با ریزش هوای بسیار خنکی همراه هستیم و کاهش محسوس و ملموس دمای هوا شاهد هستیم که در گزارشات قبلی به آن اشاره کردیم.

 در مجموع باید گفت تابستان ۱۴۰۲ گرمتر و دمای فرانرمال تر روبه رو هستیم و این یعنی شرایط تقویت النینو را شاهد هستیم :

 آغاز زودهنگام بارش های پاییزی

 • بارش های گسترده در ایران
 • فرانرمالی بارش ها در کشور
 •  وقوع حوادث جوی( سیلاب، تگرگ و...
 • وقوع ناهنجاری بارش ها در کشور

  دیروز طوفان ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت سیستان را درنوردید / بیش از ۵۰۰ نفر راهی مراکز درمانی شدند

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: در پی موج جدید وقوع طوفان گردوخاک در دو شب گذشته  ۵۶۵ نفر در منطقه سیستان راهی مراکز درمانی شده‌اند. /تسنیم

50 درجه های ایران ؛ آتشِ خشم جنبِ حاره بر روی ایران!

 •  امیدیه  (خوزستان)   51
 •  اهواز   (خوزستان)   50
 •  دهلران   (ایلام)   50
 •  شوش   (خوزستان)   50
 •  آغاجاری  (خوزستان)   49
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر