شناسه خبر: ۲۱۸۹
لینک کوتاه کپی شد

افسانه های ایرانی | شناخت افسانه های ایرانی

«چهارشنبه خاتون» ملکه ای که آرزوهاتو برآورده میکنه | افسانه های ایرانی اصیل و ریشه دار

بیاید تا براتون بگیم چهارشنبه خاتون دقیقا چه افسانه ای هست و از کجا شروع شده ....

افسانه های ایرانی

پر بازدید

ترین تاپ:

گوشه و کنار ایران زیبای ما پر از افسانه و داستان های محلی است که هر کدام قصه خاصی را از دل مردم محلی روایت می کنند. افسانه های ایرانی تا چند دهه پیش بین مردم به خصوص مردمان محلی بسیار رواج داشته است. هنوز هم این افسانه های ایرانی به صورت اسم یا اصطلاحی رایج هستند. در ادامه یکی از جذاب ترین افسانه های ایرانی را برای شما بازگو می کنیم.

ویژگی های موجود افسانه ای چهارشنبه خاتون

این مکله یا حوری افسانه گیسویی بلند و اندامی زیبا و در ته چاه زندگی میکند.

معرفی ملکه افسانه ای چهارشنبه خاتون

افسانه چهارشنبه خاتون که روایتی است از دل مردمان تالش. نام حوری یا ملکه ای افسانه ای است که در ته چاه آب زندگی می کند. او سالی یکبار آن هم در نیمه شب سه شنبه آخر سال مقارن با جشن چهارشنبه سوری از محل زندگی خود خارج شده و برای بازدید به خانه ها سر می زند.

به این پرنده «نگهبان آسمان» میگن، تا حالا دیدیش؟

اگر چهارشنبه خاتون در این سرکشی و بازدید های خود خانه ای را نامرتب ببیند و یا از میزان کم غذایی که به عنوان پیشکش در سینی بزرگ مسی، به نام مجمع، برایش تدارک دیده اند ناراضی باشد، ناراحت شده و این ناراحتی اش موجبات نکبت و بیچارگی و نیز وضع بد مالی و سختی معیشت آن خانواده در سال پیش رو را فراهم خواهد کرد.

این غذا شامل خوراک سنتی تالش ها برای شب چهارشنبه سوری است که شامل پلو، ماهی شکم پر، آجیل و چیزهایی از این دست می باشد.

چهارشنبه خاتون

تالشیان، چهارشنبه خاتون را برآورده کننده ی آرزو ها نیز میدانند، از این روز بعد از اتمام چهارشنبه سوری در نیمه شب بر سر چاهی می روند و چهارشنبه خاتون را فرا می خوانند.

چرا میگن مراقب حرف ها و دعاهاتون باشید، «مرغ آمین» همه جا هست؟!

می گویند اگر آن فرد و خانواده اش در نظر چهارشنبه خاتون خوشایند باشند، غلامی با سیمایی زشت و کریه از چاه بیرون می آید و تخت چهارشنبه خاتون را آماده می کند تا او بر تخت خود بنشیند و به آرزوها و خواسته های فرد درخواست کننده گوش فرا دهد.

آن شخص نیز خواسته هایش را اعلام و چهارشنبه خاتون نیز آن را برآورده می کند و سپس به درون چاه باز می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر