شناسه خبر: ۲۱۹۸
لینک کوتاه کپی شد

افسانه های ایرانی | شناخت افسانه های ایرانی

با خودم میگفتم چرا بهش میگن «موسی کو تقی» ؟ | افسانه های ایرانی که کمتر کسی میشناسه!

همیشه به این فکر میکردم که چرا به این پرنده ها میگن «موسی کو تقی». نگو که پشت این اسم خاص یک افسانه عجیبی وجود داره!

افسانه های ایرانی

پر بازدید

گوشه و کنار ایران زیبای ما پر از افسانه و داستان های محلی است که هر کدام قصه خاصی را از دل مردم محلی روایت می کنند. افسانه های ایرانی تا چند دهه پیش بین مردم به خصوص مردمان محلی بسیار رواج داشته است. هنوز هم این افسانه های ایرانی به صورت اسم یا اصطلاحی رایج هستند. در شهرهای سمنان و خراسان به کبوتر موسی کو تقی می گویند. اما برای خیلی از افراد سوال بوده که چرا چنین اسمی بر روی کبوتر گذاشته اند. در ادامه یکی از جذاب ترین افسانه های ایرانی را برای شما بازگو می کنیم.

درباره پرنده قمری یا موسی کو تقی چه می دانید؟

یاکریم یک پرنده زینتی و خانگی بسیار زیبا می‌باشد که بسیاری از پرورش دهندگان و علاقه‌مندان را به خود جلب نموده است. این پرنده نسبت به سایر کبوتر‌ها از جثه بزرگتری برخوردار بوده و حدودا ۳۰ سانتی متر طول دارد، یاکریم دارای صدایی زیبا و دلنشین می‌باشد و دارای نیم طوقی سیاه و سفید رنگ در قسمت پشتی گردن خود بوده و نوکی نازک و نسبتا طولانی دارد.

ریشه جالب و خواندنی ضرب المثل «نه سیخ بسوزه نه کباب»

در گویش خراسانی به آن «موسی کو تقی» گفته می‌شود. نام موسی کوتقی به دلیل آواز یا صدای این پرنده نام گرفته‌است. گویی او نام موسی کو تقی را با آواز می‌خواند. اما چرا نام موسی کو تقی بر آن نهادند؟

چرا در برخی مناطق ایران به کبوتر یا قمری میگن موسی کو تقی؟

افسانه «موسی کو تقی» در باور مردم خراسان به این شکل روایت می شود:

داستان از این قرار است که سه برادر به نام تقی، موسی و کریم بودند که بدون اجازه برای بازی از خانه دور می شوند. تقی در حین بازی کردن گم می شود و موسی و کریم نمی توانند او را پیدا کنند.

در نهایت موسی و کریم از خدا می خواهند که کی از آن ها را به پرنده ای تبدیل کند تا بتواند پرواز کند  و از آسمان به دنبال تقی بگردد. تا برادر دیگر بتواند به خانه برود و خبر گم شدن تقی را به پدر و مادرشان بدهد.

چرا میگن خواب زن چپه؟ | ریشه اصطلاح «خواب زن چپه»

افسانه موسی کو تقی

خدا دعایشان را مستجاب می کند و کریم به پرنده ای تبدیل می شود و در آسمان به پرواز در می آید. اما نمی تواند تقی را پیدا کند.

از آن به بعد مدام با صدای خودش از موسی سراغ تقی را می گیرد تا شاید به خانه برگشته باشد. نقل است که این صدا به عنوان آواز در نسل های بعدی این پرنده نهادینه می شود.

شما کدام یک از افسانه هایی ایرانی را می شناسید؟

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر