شناسه خبر: ۲۲۲۰
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی شنبه 31 تیر 1402 | گرمترین شب های سال در حال وقوع!

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، افزایش دمای این هفته از لحاظ گستردگی، تمام نقاط کشور را فرا خواهد گرفت.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد  الان در بازه زمانی خاصی از سال هستیم ، چرا که این بازه زمانی یعنی نیمه تیر تا نیمه مرداد از لحاظ وضعیت آب و هوایی ، به طور میانگین گرمترین یک ماه سال در کشور می باشد . بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی این بازه زمانی از سال علاوه بر ثبت روزهای گرم ، شب های گرمی نیز در بیشتر نقاط کشور داریم و این یعنی دماهای کمینه طی ۱۵ روز آینده در اغلب نقاط کشور به بالاترین‌ حد خود در طول سال خواهد رسید.

البته این شرایط موقتی بوده و بتدریج با خروج از این بازه زمانی و نزدیک تر شدن به ماه شهریور شب ها نیز بتدریج خنک خواهند شد و علی الخصوص در ماه شهریور، برخلاف تیر و مرداد شاهد شب های خنکی خواهیم بود.

ژوئیه احتمالا گرم ترین ماه از هزاران سال پیش خواهد بود

 دانشمند ارشد آب و هوا در ناسا احتمال داد که ماه ژوئیه/تیر-مرداد جاری احتمالا گرم ترین ماه جهان از صدها و بلکه هزاران سال پیش خواهد بود.

 هواشناسی یکشنبه 1 مرداد 1402 | افزایش شدت گرما طی روزهای پایانی هفته!

هوای گرم طی امروز در بسیاری از نقاط کشور !

  • استان های نوار جنوبی و فلات مرکزی کشور همچنان گرمترین نواحی کشور هستند و دماهای بیشینه این نواحی بین ۴۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد خواهد بود .
  • در آن سو اما مناطق سردسیر شمالی غربی و نوار شمالی کشور همچنان خنک ترین نواحی کشور بوده و دماهای بیشینه غالب بین 27 تا 32 درجه سانتیگراد خواهد بود .
  • افزایش دمای این هفته از لحاظ گستردگی ، تمام نقاط کشور را فرا خواهد گرفت و در نتیجه تمام مناطق شاهد هوایی گرم خواهند بود و میزان اختلاف دمای مناطق سردسیر و گرمسیر به حداقل خواهد رسید .

امواج گرمایی در هفته‌های آینده محتمل تر است. نیمه اول مردادماه چندین گنبد گرمایی کم‌سابقه بر روی منطقه با آرایش ایزوبار 594dk جنب حاره تشکیل خواهد شد. این گنبدهای حرارتی ناشی از گازهای گلخانه‌ای از سوخت‌های فسیلی و سایر منابع ناشی از عوامل انسانی میباشد.

پیش بینی هواشناسی برای سه روز آینده

در استان‌های گیلان، مازندران، زنجان‌‌‌، قزوین، تهران افزایش ابر، بارش باران ، و گاهی وزش باد های شدید پیشبینی میشود.

در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب در بخش های جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و شرق استان هرمزگان، ارتفاعات جنوبی کرمان و جنوب شرق استان فارس افزایش ابر و بارش های پراکنده پیشبینی میشود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر