شناسه خبر: ۲۲۳۱
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی یکشنبه 1 مرداد 1402 | افزایش شدت گرما طی روزهای پایانی هفته!

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، برای روز های پایانی هفته جاری شاهد افزایش میزان گرمای هوا و تشدید آن در بسیاری از نقاط خواهیم بود.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد برای روز های پایانی هفته جاری شاهد افزایش میزان گرمای هوا و تشدید آن در بسیاری از نقاط استان های نیمه شمالی و همچنین مناطقی از مرکز کشور خواهیم بود که روزهای بسیار گرمی را رقم خواهد زد . بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی با توجه به این موضوع که نیمه تیر تا نیمه مرداد ماه ، گرمترین بازه زمانی یک ماهه سال می باشد ، بنابراین برای روزهای باقی مانده از این بازه زمانی همچنان شاهد گرمای شدید هوا در بسیاری از نقاط کشور خواهیم بود.

نکته قابل ذکر دیگر در مورد دماهای کمینه است که نسبت به هفته های گذشته با افزایش همراه بوده و می توانیم این جمله را بگوییم که گرمترین شب های سال ، در حال سپری هستند ....

از نیمه مرداد به بعد دما شرایط دمایی بتدریج بهتر شده و به آرامی شاهد خنک تر شدن هوا و رفتن به سمت و سوی پاییز خواهیم بود.

 

ادامه روند افزایش دما/ بارندگی در جنوب شرق و شمال غرب کشور

اصغری، کارشناس هواشناسی:

 •  حداکثر دمای دیروز تهران  39 درجه بود.
 • دهلران با 51 درجه گرمترین نقطه کشور بود.
 • حداقل طی 24 ساعت آینده روند افزایش دما ادامه خواهد داشت.
 • در 24 ساعت آینده در جنوب شرق کشور احتمال بارندگی در حد جاری شدن روان آب و طغیان رودخانه‌های فصلی وجود دارد.
 • در شمال غرب کشور و ارتفاعات مرکزی البرز رگبار و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

بارش های رگباری طی امروز در برخی نواحی کشور !

 • برای امروز نیز با وقوع بارش های رگباری در برخی نواحی کشور همراه خواهیم بود و علی الخصوص در مناطقی از جنوب شرق با آغاز بارش های موسمی همراه خواهیم بود.
 • علاوه بر این ، در ارتفاعات البرز نیز شرایط برای وقوع بارش های پراکنده ای فراهم خواهد بود و شاهد بارش های رگباری در برخی نواحی خواهیم بود.
 • بارش ها در جنوب شرق کشور می تواند در برخی مناطق شدیدتر از انتظار باشد ولی در ارتفاعات شمالی کشور بارش ها ، پراکنده و محدود خواهد بود .

 

آخرین پیشبینی وضع آب و هوا در مناطق مختلف کشور

انتظار میرود بارش تابستانی به صورت رگبار پراکنده در مناطق شمالی کشور و سواحل دریای عمان و خلیج فارس امروز و روزهای پیش رو داشته باشیم.

وزش شدید باد و گردوخاک همچنان میهمان کشور !

 برای سه روز آینده همچنان با وزش شدید باد در بسیاری از نقاط استان های نیمه شرقی و همچنین استان های مرکزی کشور همراه خواهیم بود که منجر به کاهش کیفیت هوا در این نواحی خواهد شد.

 مشابه با روزهای گذشته برای فردا نیز در استان های خراسان های رضوی ، جنوبی ، کرمان ، سیستان و بلوچستان ، یزد ، اصفهان، قم ، مرکزی ، و جنوب تهران شاهد افزایش میزان گردوغبار جو و کاهش کیفیت هوا خواهیم بود.

 سرعت وزش باد در استان های خراسان های رضوی و جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان ( منطقه زابل) قابل توجه بوده و احتمال وقوع خسارت های جزئی به زیرساخت های ضعیف برای دو سه روز آینده وجود خواهد داشت .

 

ورود سامانه بارشی بعدی به شمال از اوایل هفته آینده!

 • پس از وقوع بارش های بسیار خوب هفته گذشته در شمال کشور ، با حدود ۶ روز تاخیر موج بارشی بعدی وارد استان های شمالی کشور خواهد شد و مجدداً در استان های گیلان و مازندران با وقوع بارش های شدیدی همراه خواهیم بود.
 • طبق پیش یینی‌های اخیر این موج بارشی از روز شنبه وارد منطقه شده و استان های گیلان، مازندران و گلستان را با وقوع بارش های تابستانی همراه خواهد کرد که مشابه با موج بارشی قبلی ، استان گیلان و غرب مازندران شدت اصلی بارش های این سامانه نیز خواهند بود.
 • همچنین تاثیر وقوع این بارش ها در شمال، استان های مجاور را نیز تحت تأثیر قرار داده و در ارتفاعات البرز و مناطق مستعد شمال غرب کشور نیز می توانیم شاهد وقوع بارش ها محلی و گذرا باشیم.
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر