شناسه خبر: ۲۲۴۷
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی دوشنبه 2 مرداد 1402 | بارش های موسمی شدید در راه است!

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، پیش بینی شده از سه‌شنبه با کاهش دما شدت گرما کمتر شود، بیشترین کاهش دما برای روز چهارشنبه پیش بینی شده است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد طبق پیش بینی‌های اخیر مدل ها ، از امروز بارش ها در جنوب شرق کشور تشدید شده و گسترش خواهد یافت و بارش های قابل توجهی را در برخی نواحی جنوب شرق کشور خواهیم داشت. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و همچنین جنوب فارس مناطقی از کشور هستند که طی این هفته ، بیشترین میزان بارش را خواهند داشت.

بارش ها با توجه به ماهیت رگباری و همراه با رعدوبرق و صاعقه و تشکیل توده های تندری احتمال وقوع سیل در برخی مناطق ، علی الخصوص شرق و جنوب شری استان سیستان و بلوچستان وجود خواهد داشت.

 بارش های موسمی ، اصلی ترین پدیده جوی کشور طی ۱۰ روز آینده!

 این روزها که گرمای هوا و گردوخاک، به پدیده های جوی غالب در بیشتر مناطق کشور تبدیل شده اند ، بارش های خوبی در جنوب شرق و نوار شمالی کشور آغاز شده و خواهد شد که غالب خبرهای هواشناسی را به خود اختصاص خواهد داد.

 طی ۱۰ روز آینده شاهد بارش های موسمی در استان های: جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان ، هرمزگان خواهیم بود که شدت آن نسبت به دوره قبل این بارش ها شدید تر و گستردگی آن قدری نیز بیشتر خواهد بود .

بارش ها با توجه به شدت قابل توجهی که خواهند داشت، احتمال وقوع سیلاب نیز در برخی مناطق این استان ها وجود خواهد داشت ؛ برای ۱۰ روز پیش رو ، تقریباً هر روز و عمدتا طی ساعات ظهر و عصر با این شرایط همراه هستیم که از روزهای پیش رو گسترده‌ تر و شدید تر نیز خواهد شد .

 مناطق شمال غربی و سواحل کاسپین نیز یعنی : اردبیل ، آذربایجان های غربی و شرقی ، گیلان ، مازندران ، گلستان با رگبارهایی با شدت و ضعف همراه خواهند شد که با گذر امواج شمالی محقق خواهد شد

دیگر نقاط کشور با سه پدیده مهم یعنی تندباد ، گردوخاک و گرمای سوزان طی روزهای آینده دست و پنجه نرم خواهند کرد

سه شنبه و چهارشنبه شدت اصلی بارش در جنوب شرق | هشدار وقوع سیل !

 سه شنبه و چهارشنبه روزهای اصلی فعالیت بارش های موسمی در جنوب شرق ایران می باشد و بارش های شدید و قابل توجهی را در مناطقی خواهیم داشت !

استان های سیستان و بلوچستان ، جنوب کرمان ، هرمزگان و همچنین جنوب فارس ، مناطقی هستند که برای سه شنبه و چهارشنبه تحت تاثیر بارش های شدید و قابل توجهی قرار خواهند گرفت و با توجه به این موضوع احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی شدید معابر عمومی در برخی مناطق وجود خواهد داشت .

 این اساسی ترین فعالیت مونسون در جنوب شرق ایران از ابتدای تابستان خواهد بود و طی آن شاهد ثبت بارش های شدیدی در بخش های وسیعی از مناطق تحت تاثیر خواهیم بود.

 فراموش نشود که بارش های مونسون در بسیاری از مواقع فراتر از پیش بینی الگوها عمل کرده و با توجه به این موضوع، نیز احتمال وقوع سیلاب بالا می باشد .

 

 10 روز آینده با هوایی گرم تر از نرمال در بیشتر نقاط کشور

  • برای 10 روز آینده روزهای گرمی در کشور خواهیم داشت و شرایط دمایی کاملاً در دو سوم شمالی کشور فراتر از نرمال خواهد بود.
  • با وقوع افزایش دمای هوا در این نواحی ، روزهای بسیار گرمی در فلات مرکزی کشور و روزهای گرمی در سردسیرات کشور رقم خواهد خورد.
  • اما در نوار جنوبی کشور برخلاف سایر نواحی برای این مدت با هوایی خنک تر از نرمال همراه هستیم و با توجه به تاثیر بارش های موسمی ، دمای هوا خنک تر از نرمال خواهد بود.

آخرین پیش بینی وضع آب و هوا در مناطق مختلف کشور

انتظار میرود بارش تابستانی به صورت رگبار پراکنده در مناطق شمالی کشور و سواحل دریای عمان و خلیج فارس امروز و روزهای پیش رو داشته باشیم.

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر