شناسه خبر: ۲۲۵۳
لینک کوتاه کپی شد

افسانه های ایرانی | افسانه های ایرانی جالب

میدونستی آسمون، پرنده نگهبان داره؟ | افسانه های ایرانی جالب که کمتر کسی شنیده!

شنیدن افسانه ها همیشه لذت بخشه. اینبار سراغ افسانه «چُرتک» رفتیم که جایگاه ویژه ای در باور مردم سیستان داره!

افسانه های ایرانی

پر بازدید

ترین تاپ:

گوشه و کنار ایران زیبای ما پر از افسانه و داستان های محلی است که هر کدام قصه خاصی را از دل مردم محلی روایت می کنند. افسانه های ایرانی تا چند دهه پیش بین مردم به خصوص مردمان محلی بسیار رواج داشته است. هنوز هم این افسانه های ایرانی به صورت اسم یا اصطلاحی رایج هستند. در ادامه یکی از جذاب ترین افسانه های ایرانی را برای شما بازگو می کنیم.

افسانه چرتک رو تا حالا شنیدید؟

«چُرتک» نام پرنده ای است که با جثه ای به اندازه ی گنجشک که با همین جثه ی کوچک بدون هیچ ترسی به انسان نزدیک شده و حتی روی بدن انسان می نشیند.

به باور مردم سیستان، زمانی که حضرت سلیمان دستور داد که همه ی پرندگان در کاخش حاضر شوند. همه پرندگان به کاخ حضرت سلیمان رفتند به جز چرتک.

حضرت سلیمان از سرپیچی او خشمگین شد و دستور داد تا این پرنده را نزدش بیاورند. هنگامی که چرتک نزد حضرت سلیمان آوردند، از او علت غیبت و سرپیچی اش را پرسید.

با خودم میگفتم چرا بهش میگن «موسی کو تقی» ؟

چرتک پاسخ داد: «من پیش از آن که موظف به اطاعت از شما باشم، موظف به تهیه غذا و تلاش برای امرار معاش خانواده ام هستم» با شنیدن این پاسخ، حضرت سلیمان جوانمردی و غیرت او را پسندید.

به نقل از اهالی سیستان: «چرتک به پشت میخوابد و زمانی که از او سوال کردند چرا به پشت میخوابی، در جواب می گوید اگر آسمان سقفش فرو بریزد با پاهایم نگهش میدارم.»

آرزوهاتو بگو، «چهارشنبه خاتون» برآورده میکنه! 

شما کدام یک از افسانه هایی ایرانی را می شناسید؟

آیا این خبر مفید بود؟

  • ناشناس ارسالی در

    👍🏻

  • ناشناس ارسالی در

    خیلی عالی بود چرتک

ارسال نظر