شناسه خبر: ۲۲۷۷
لینک کوتاه کپی شد

لکه وایتکس | پاک کردن لکه وایتکس

روی لباسم وایتکس ریخته چیکار کنم؟ | ترفندهای عالی پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس

میدونستی میتونی لکه وایتکس رو از روی لباسات پاک کنی ؟ همراه ما باش تا بهت بگیم چطوری باید اینکارو انجام بدی.

لکه وایتکس

پر بازدید

وقتی لکه وایتکس روی لباسمون ظاهر میشه فکر میکنیم دیگه باید بندازیمش دور و کارش تمومه! ولی دست نگه دارید و این مطلب رو بخونید. اینجا روش هایی که میتونی لباستونو از لکه وایتکس پاک کنید براتون نوشتیم پس شانستونو امتحان کنید. در ادامه بهترین روش های پاک کردن لباس از لکه وایتکس رو براتون گفتیم.

پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس

پاک کردن لکه وایتکس با الکل

برای این کار به الکل ایزوپروپیل نیاز دارید. پنبه را به الکل آغشته کنید سپس پنبه را از بیرون لکه به داخل آن بکشید. با این کار تا حدودی، رنگ لباس به حالت اولیه برمی‌گردد. البته یادتان باشد که برای لکه‌های کوچک این روش تا حدی جوابگو است. اگر لکه‌های ایجاد شده خیلی زرد هستند، نیاز به زمان بیشتری برای ماندن الکل بر روی لکه دارید. قسمتی را که الکل زده‌اید، با آب پاک کنید و اجازه دهید تا لباس کاملا خشک شود.

در صورت مشاهده دوباره لکه، یک پارچه را به پراکسید هیدروژن آغشته کرده و روی لکه لباس بکشید. با این کار، لکه‌های زرد به سفید تبدیل می‌شوند؛ چراکه پراکسید همانند سفیدکننده عمل خواهد کرد. در نهایت، لباس را دوباره شست‌وشو دهید. توجه کنید که این راهکار برای لباس‌های تیره بسیار مناسب است.

پاک کردن لکه وایتکس

پاک کردن لکه وایتکس با جوش شیرین

اگر در حین کار با وایتکس متوجه لکه وایتکس روی لباس شدید، بهتر است برای پاک کردن آن به موقع عمل کنید. قسمت دارای لکه را با آب سرد شست‌وشو دهید تا اضافی محلول وایتکس از لباس و پارچه خارج شود. مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط نمایید. به نسبت بین این دو ماده دقت کنید تا مقدار جوش شیرین بیشتر باشد و ترکیب نهایی به یک خمیر تبدیل شود. خمیر به دست آمده را به آرامی بر روی لکه وایتکس به میزان مساوی پخش کنید. پس از گذشت مدت زمانی، خمیر را با یک مسواک یا براش خیلی آهسته بتراشید. از بین بردن لکه وایتکس با جوش شیرین، به خنثی کردن لکه وایتکس روی لباس کمک می‌کند.

ترفند سریع از بین بردن لکه‌ های لباس | برای همیشه از شر لکه‌ های لباست خلاص شو

پاک کردن لکه وایتکس با رنگ کردن لباس

یکی از روش‌های از بین بردن لکه وایتکس از روی لباس، رنگ کردن آن است. اگر لکه کوچک باشد، می‌توانید از رنگ‌های مخصوص پارچه که قابلیت شست‌وشو نیز دارند، استفاده کنید. البته رنگ باید هم‌رنگ با پارچه باشد.

ممکن است لکه وایتکس بزرگ باشد و اکثر افراد ترجیح بدهند که لباس خود را یک‌دست رنگ کنند. برای این کار دو روش وجود دارد: تحویل لباس به کارگاه رنگرزی یا استفاده از روش خانگی برای رنگ کردن لباس موردنظر.

لکه وایتکس

پاک کردن لکه وایتکس از روی انواع لباس

انواع لباس دارای رنگ‌ها و ضخامت‌های متنوعی هستند؛ به همین دلیل روش‌های از بین بردن لکه وایتکس برای همه لباس‌ها به یک نحو نیست و اگر به این موضوع توجه نشود، به راحتی به الیاف و بافت پارچه آسیب می‌رسد. بنابراین، در این قسمت، انواع لباس‌ها را دسته‌بندی کرده و برای هرکدام یک روش را مطرح کرده‌ایم.

پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس تیره

شاید بارها تجربه کرده باشید که وقتی وایتکس روی لباس سیاه لک ایجاد می‌کند، لکه‌ها به رنگ سفید یا صورتی دیده می‌شوند. حال باید دید که چگونه لکه وایتکس را از روی لباس مشکی پاک کنیم. این لکه‌ها به راحتی از روی لباس پاک نمی‌شوند و وایتکس به طور کلی رنگ پارچه را تغییر می‌دهد. به هر حال با استفاده از روش‌هایی ممکن است تا حدی رنگ لباس برگردد. یکی از این روش‌ها استفاده از الکل است.

وایتکس

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سیاه

روش دیگر، استفاده از مقداری قهوه است. با این کار، رنگ لکه کم‌رنگ می‌شود. در این روش در مقداری آب جوش، قهوه (coffee) اضافه کنید تا یک یا دو فنجان، قهوه غلیظ داشته باشید. قهوه را روی لکه بریزید و به مدت 8 الی 10 ساعت منتظر بمانید. بعد از آن شاهد کم‌رنگ و ناپدید شدن لکه می‌شوید. برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سرمه‌ای نیز این روش مناسبی است.

وسایل چوبی خونه ات کدر شده؟ با این ترفندها مثل روز اولش نو میشه!

روش دیگر برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سیاه و تیره، رنگ کردن لباس است. همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته شد، اگر لکه در ابعاد کوچکی بود، می‌توانید به راحتی با رنگ پارچه یا هر رنگی که قابلیت شست‌وشو داشته باشد، اقدام به رنگ کردن کنید؛ ولی اگر بر روی لباس، لکه بزرگی ایجاد شده باشد، بهترین کار این است که یک‌بار با پاک کننده رنگ، به طور کامل رنگ لباس را از بین ببرید و سپس با رنگ دلخواه آن را مجدداً رنگ کنید. برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس طوسی، می‌توانید از روش‌هایی که برای رنگ سیاه و تیره گفته شد، استفاده کنید.

لکه لباس

پاک کردن لکه وایتکس از روی جین و کتان

معمولاً پارچه‌های جین و کتان دارای ضخامت‌ها و رنگ‌های متنوعی هستند. اگر جین رنگ تیره‌ای داشته باشد، از الکل و قهوه می‌توان استفاده کرد. راهکار مناسب برای از بین بردن لکه وایتکس روی جین و کتان، رنگ کردن کل لباس است که این کار بهتر است توسط کارگاه رنگرزی انجام گیرد تا آسیبی به جین وارد نشود. راه دیگری که برای از بین بردن لکه وایتکس می‌توان در نظر گرفت، استفاده از انواع اپلیکه‌هایی است که در بازار به فروش می‌رسند. این روش هزینه کمتری نیز در بر دارد.

پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس رنگ روشن

برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس رنگ روشن، استفاده از الکل توصیه نمی‌شود. بهترین روشی که برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سبز روشن، آبی، زرد و رنگ‌هایی از این قبیل می‌توان پیشنهاد کرد، رنگ کردن لباس با رنگ شبیه به رنگ پارچه است.

با یک بادکنک سه سوته موهای روی فرش و موکت رو جمع کن

در این روش، اگر اندازه لکه وایتکس کوچک باشد، به راحتی با رنگ‌های قابل شست‌وشو مانند اکریلیک که برای نقاشی روی پارچه به کار می‌روند، می‌توانید روی لکه را بپوشانید. برای از بین بردن لکه‌های بزرگ‌تر، لباس را در اختیار یک رنگرز قرار دهید تا کل لباس را رنگ کند.

لکه وایتکس

وایتکس زدن کل لباس برای رفع لکه وایتکس روی لباس

یک راه دیگر برای نگهداری لباس مورد نظر، وایتکس زدن کل لباس است. این کار به شما لباس بارنگ روشن تر می دهد. اگر می خواهید این روش را اعمال کنید، دقت کنید که هیچ لباس دیگری را با آن نشویید. در ذیل چیزهایی که به آن نیاز خواهید داشت و گام هایی که باید دنبال کنید آورده شده است:

چیزهایی که نیاز خواهید داشت:

  • سفید کننده کلرین
  • پاک کننده قابل اعتماد و غیر مخرب مانند ضد کلر – و یا سدیم که به عنوان سفید کننده شناخته می شود، یا 3 ٪ هیدروژن پراکسید

وایتکس

مراحل:

1. اولین قدم که باید برداشته شود، پر کردن وان با آب است.

2. پیراهن را در وان خیس کنید.

3. سفید کننده کلر را در یک فنجان بریزید و یک چهارم از آن را پر کنید

4. حالا یک چهارم فنجان سفید کننده را داخل وان اضافه کنید.

5. آن را بشویید تا یک سایه روشن تر ایجاد شود

با این حال، اگر از سفید کننده کلرین بدون خنثی کننده استفاده کنید باعث ایجاد سوراخ هایی در لباس بعد از مدتی خواهد شد. برای اجتناب از این کار ، شما باید از هر کدام از سه ماده سفید کننده که در بالا ذکر شد استفاده کنید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر