شناسه خبر: ۲۳۱۲
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی یکشنبه 8 مرداد 1402 | وزش باد و گردوخاک و بارش های رگباری

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، برای یکی دو روز آینده شرایط جوی در مرکز کشور نسبتاً آرام شده و انتظار وقوع گردوخاک و یا وزش شدید باد را نداریم اما از اواسط هفته شرایط تغییر خواهد کرد.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی از اواسط هفته با افزایش سرعت وزش باد در مرکز کشور شاهد وقوع وزش شدید باد در استان های مرکزی تا شمالی کشور خواهیم بود که بار دیگر منجر به افزایش میزان گردوخاک و کاهش کیفیت هوای این مناطق خواهد شد.. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی با توجه به کم بارشی سه سال گذشته، فلات مرکزی کشور به کانون تشکیل گردوخاک تبدیل شده و با هر وزش باد شدیدی شاهد خیزش گردوخاک و حرکت آن به سمت شهرهای مرکزی کشور خواهیم بود.

گزارش هواشناسی:این هفته هم هوا گرم خواهد بود

تا آخر هفته دماهای بالایی را در کشور شاهد خواهیم بود و احتمالا تهران هم دمای 40 درجه را دوباره تجربه می‌کند.

 

 

 وقوع بارش های پراکنده در نیمه غربی، شمالی و جنوب شرقی طی ۱۰ روز آینده !!!

برای ۱۰ روز آینده شرایط برای وقوع بارش در نیمه غربی و دامنه‌های زاگرس فراهم شده و در برخی روزها شاهد افزایش ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق در برخی مناطق خواهیم بود.

 این شرایط برای یک هفته آینده در برخی مناطق استان های دامنه‌های زاگرس پیش بینی شده است و مناطقی از استان های حاشیه رشته کوه زاگرس را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

 در استان هایی از مرکز کشور که شرایط بارشی ضعیف تری نسبت به سایر نقاط دارن مثل قم ، نیمه شرقی مرکزی ، تهران و البرز و نیمه شرقی اصفهان ، انتظار وقوع افزایش ابر و هوایی نیمه ابری تا ابری را داریم که البته از شدت گرمای آفتاب خواهد کاست اما هوایی شبه شرجی را علی الخصوص در ساعات شب به همراه خواهد داشت .

 بارش های نسبتا قوی ، تندری و شدید در نقاطی از استان های :

  • گیلان ، مازندران ، گلستان
  • سیستان وبلوچستان، کرمان ، هرمزگان

 رگبارها در نقاطی از استان های :

  • اردبیل، آذربایجان های غربی و شرقی
  • کردستان ، زنجان ، همدان ، مرکزی
  • لرستان ، غرب اصفهان ، قزوین
  • خراسان های شمالی و رضوی
  • شمال و جنوب فارس،چهارمحال‌وبختیاری
  • نوارشمالی تهران ، البرز و سمنان

 

بررسی وضعیت بارشی تا ۲۰ مرداد ماه در کشور!

در ابتدا باید بگوییم که مناطقی که شرایط بارشی خوبی طی یک هفته گذشته داشتند همچنان تا پایان این بازه زمانی بهترین شرایط بارشی را تا مقایسه با سایر نقاط کشور خواهند داشت.

استان های نوار شمالی کشور تحت تاثیر کم ارتفاع ها و رطوبت شمالی و استان های جنوبی و جنوب شرقی کشور تحت تاثیر بارش های موسمی شاهد وقوع رگبار و رعدوبرق شدید و تندری خواهند بود.

در سایر نقاط شرایط جوی آرامی خواهیم داشت و انتظار بارش خاصی نمی رود ، البته طی یک بازه زمانی دو سه روزه شاهد وقوع بارش های رگباری و محلی در برخی مناطق مستعد دامنه‌های زاگرس خواهیم بود که جزییات آن با نزدیک تر شدن به این بارش ها اطلاع رسانی خواهد شد.

آماده باش مدیریت بحران؛ تهرانی‌ها از شنبه تا سه‌شنبه مراقب باشند

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران اعلام کرد: به مردم در نیمه جنوبی استان تهران توصیه می‌شود از عصر فردا شنبه هفتم مرداد ماه تا روز سه شنبه دهم مردادماه به ویژه در ساعات عصر و شب نکات ایمنی وزش باد را رعایت کنند.

تهران گرم‌تر از حد نرمال تا سه ماه آینده

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران:

طی سه ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان ۰.۵ تا ۱ و در بعضی نقاط ۱ تا ۱.۵ درجه سلسیوس بالاتر از نرمال برآورد شده است.

در خوشبینانه‌ترین حالت و نرمال بودن بارش کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف توصیه می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر