شناسه خبر: ۲۳۲۰
لینک کوتاه کپی شد

خوردن غذا | اشتباهات بعد از خوردن غذا

این 10 اشتباه مهلک بعد از خوردن غذا باعث به خطر افتادن جان شما می شوند!

انجام کارهای مختلف بعد از غذا میتونه سلامتی ما رو به خطر بندازه. در ادامه اشتباهاتی رو میگیم که انجامشون بعد از غذا به شدت خطرناکه!

خوردن غذا

پر بازدید

خیلی از ماها بعد از خوردن غذا یه سری عادت هایی داریم که خیلی خطرناک هستند و اصرار به انجامشون داریم. ولی اگر سلامتیتون براتون اهمیت داره، باید بدونید که بعد از خوردن غذا نباید این کارها رو انجام بدید. در ادامه اشتباهات بسیار خطرناکی که انجام دادنشون بعد از خوردن غذا آسیب جدی به بدنتون میزنه رو براتون گفتیم.

اشتباهات و عادت خطرناک بعد از خوردن غذا

  • سیگار کشیدن بعد از غذا

بسیاری از مردم در سراسر جهان عادت دارند که بلافاصله پس از صرف وعده غذایی ناهار یا شام سیگار می‌کشند. در کل سیگار کشیدن مضر است و به سلامتی آسیب می‌زند اما بر اساس تحقیقات یک نخ سیگاری که بلافاصله بعد از غذا کشیده می‌شود، تأثیر چندین نخ در زمان عادی را دارد زیرا نیکوتین موجود در آن با اکسیژن اضافی مورد نیاز برای گوارش پیوند تشکیل می‌دهد و بدن نسبت به حالت عادی مواد سرطان‌زای بیشتری را جذب می‌کند. در صورتی که نمی‌توانید سیگار را ترک کنید، پس از غذا خوردن چند ساعت صبر کنید و سپس سیگار بکشید.

سیگار کشیدن

  • خوابیدن بعد از غذا

بسیاری از ما بلافاصله بعد از غذا خوردن تنبل و خواب آلود می‌شویم اما باید بدانید که خوابیدن بلافاصله بعد از یک وعده غذایی سنگین، برای سلامت بدن بسیار خطرناک است و این کار به سیستم گوارش و بدن آسیب می‌زند و در صورت ادامه یافتن برای مدت طولانی بدن شما در معرض بیماری‌های جدی مانند مشکلات گوارشی، افزایش وزن، دیابت و حتی سکته مغزی قرار خواهد داد. بهتر است فاصله خوردن غذا تا خوابیدن حدود ۲ تا ۳ ساعت باشد تا فرآیند هضم به درستی انجام شده و مشکلی برای سیستم گوارش ایجاد نشود.

علت نفخ شکم چیه؟ | نشانه های نفخ شکم چیست؟

  • نوشیدن آب بلافاصله بعد از غذا

آب خوردن بعد از غذا به عنوان یک فعالیت آسیب‌رسان برای بدن شناخته شده است که متاسفانه بسیاری از ما این عادت را داریم. نوشیدن آب بلافاصله بعد از غذا خوردن، باعث می‌شود که فرآیند هضم کندتر انجام گردد، کبد نتواند چربی‌های موجود در غذا را شکسته و تجزیه کند و این ذرات چرب غیرمفید، روی سطح کبد باقی بماند، نفخ معده به عارضه‌ای معمول در بدنتان تبدیل شود. متخصصان طب سنتی توصیه می‌کنند که یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذا آب ننوشید.

نوشیدن آب بعد از غذا

  • دوش گرفتن بعد از غذا خوردن

برخی از افراد به خصوص کسانی که مشغله زیادی دارند، بعد از غذا خوردن فرصت را غنیمت شمرده و بلافاصله دوش می‌گیرند اما دوش گرفتن بعد از غذا موجب سوهاضمه شده و درد معده به همراه خواهد داشت. توصیه می‌شود افراد مسن و بیمار بعد از خوردن غذای سنگین به حمام نروند، زیرا بعد از خوردن غذای نسبتا سنگین، خون به سمت دستگاه گوارش می‌رود و خون‌رسانی به مغز کاهش می‌یابد. به منظور جلوگیری از هرگونه درد و ناراحتی در معده و دستگاه گوارش،‌ ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس دوش بگیرید.

  • نوشیدن چای و قهوه بعد از غذاخوردن

بسیاری از افراد عادت دارند بعد از غذا چای یا قهوه مصرف کنند اما این نوشیدن قهوه و چای بعد از غذا اشتباه است زیرا کافئین موجود در چای و قهوه بر جذب آهن و کلسیم موجود در غذا تاثیر می‌گذارد. کاهش جذب آهن و کلسیم سبب ابتلای افراد به پوکی استخوان و کم خونی می‌شود. توصیه می‌شود چای یا قهوه را به فاصله یک ساعت قبل یا بعد از غذا نوش‌جان کنید.

تشخیص سلامت بدن با این 7روش که به مغزت خطور نمیکنه!! | میخوای بدونی سالمی یا نه؟

  • برقراری رابطه زناشویی بعد از غذا خوردن

برقراری رابطه زناشویی بلافاصله پس از غذا خوردن باعث ضعف بدن، سستی عصب‌ها، درد مفاصل و تولید اخلاط بد در بدن می‌شود. آمیزش جنسی باید زمان مناسبی صورت پذیرد که بهترین زمان ۲ تا ۳ ساعت بعد از غذا خوردن و پس از استراحت کافی است.

  • بلند کردن جسم سنگین بعد از صرف غذا

بسیاری از ما بلافاصله بعد از غذا خوردن مشغول کار و فعالیت شده و گاهی جسم سنگینی را جا به جا می‌کنیم. بلند کردن جسم سنگین بعد از غذا خوردن باعث افزایش فشار داخل شکم و ایجاد ریفلاکس می‌شود پس بهتر است یکی دو ساعت بعد از صرف غذا از انجام این کار خودداری کنید.

بعد از غذا

  • خوردن میوه بعد از غذا

اشتباه رایج دیگه مصرف میوه بعد از غذا می باشد. میوه‌ها به‌شدت آسان‌هضم هستند، طوری که تنها در ۲۰ دقیقه هضم می شوند و به روده انتقال می یابد. در حالی که یک وعده غذایی بهبیش از یک ساعت ونیم نیاز دارد تا کاملاً هضم شود. واقعیت اینست که مواد غذایی و میوه باهم ترکیب شده و درنهایت میوه دچار فساد می شود و به‌موقع هضم نمی‌ گردد و این اصلاً برای سلامتی مفید نیست.

  • ورزش کردن بلافاصله بعد از غذا

انجام ورزش برای سلامتی مفید است و هیچ کس دلش نمی‌خواهد با ورزش کردن به بدن خود آسیب برساند. شروع ورزش با مقدار زیادی غذا در معده، منجر به احساس خستگی و حتی ناراحتی معده می‌شود. اگر بلافاصله بعد از غذا خوردن شروع به ورزش کردن کنید، مانع از هضم غذا خواهید شد. بهتر است یک ساعت قبل از ورزش میان وعده‌ای کوچک(زیر ۲۰۰ کالری) میل کنید تا به بدنتان سوخت برسانید.

ورزش کردن بعد از غذا

  • نوشیدن شیر بعد از غذا

بعضی از افراد عادت دارند قبل از خواب یک لیوان شیر بخورند که البته این عادت تاثیر مثبتی روی خواب خواهد داشت اما به شرطی که بین وعده غذایی شام و نوشیدن شیر فاصله ای حدود دو ساعت وجود داشته باشد و بلافاصله بعد از خوردن شام انجام نشود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر