شناسه خبر: ۲۳۲۶
لینک کوتاه کپی شد

مظفرالدین شاه | بازیگری مظفرالدین شاه

بازیگری مظفرالدین شاه جلوی اولین دوربین فیلمبرداری ایران، سال 1284 + فیلم

فیلمی با بازیگری مظفرالدین شاه که توسط میرزا ابراهیم خان صنیع الدوله، در سال ۱۲۸۴ ضبط شده است را خواهید دید.

untitled

پر بازدید

احتمالا شما هم نمی دونستید که اولین دوربین فیلمبرداری در زمان مظفرالدین شاه به ایران آمد. ابراهیم صنیع السلطنه، نخستین مستند ساز ایران است که با این دوربین فیلمی از مظفرالدین شاه ضبط کرد که این فیلم هنوز موجود است. اینکه بتوانیم فیلمی از مظفرالدین شاه یکی از معروف ترین شاهان زمان قاجار ببینیم بدون شک برای شما هم جذاب خواهد بود.

فیلمی کمیاب از بازیگری مظفرالدین شاه

در ادامه فیلمی با بازیگری مظفرالدین شاه را مشاهده می‌کنید که از معدود فیلم‌های باقیمانده از میرزا ابراهیم خان است و در سال ۱۲۸۴ در حوالی دوشان تپه ضبط شده است.

 

 

حقایقی جالب که نمی دانستید!

شاید نمی‌دانستید که نخستین دوربین فیلمبرداری در زمان مظفرالدین شاه قاجار به ایران آمد و خود مظفرالدین شاه هم در فیلمی که با اولین دوربین فیلمبرداری موجود در ایران گرفته شده حضور داشت و از آن جالب‌تر اینکه این فیلم هنوز موجود است.

ابراهیم صنیع السلطنه نخستین مستندساز و فیلمبردار تاریخ سینمای ایران است که بعد از پدرش، میرزا احمد، که در دربار ناصرالدین شاه عکاسی می‌کرد، با به سلطنت رسیدن مظفرالدین شاه به عنوان عکاس باشی به دربار راه یافت و این فیلم را از مظفرالدین شاه گرفت.

مظفرالدین شاه

میرزا ابراهیم‌ خان از چهارده سالگی در پاریس به تحصیل عکاسی، گراورسازی و عکاسی روی چینی پرداخت و در ۲۴ سالگی لقب عکاس باشی را از مظفرالدین شاه دریافت کرد.

ریشه ضرب المثل «یه آشی برات بپزم که یک وجب روغن روش باشه» چیست؟

میرزا ابراهیم‌ خان در نخستین سفر اروپایی مظفرالدین شاه همراه او بود و پس از اینکه ‌شاه در ۱۷ تیرماه سال ۱۲۷۹ در فرانسه با پدیده سینماتوگراف آشنا شد، دستور تهیه دستگاه را به او داد. ابراهیم خان به کمک پدرش که در فرانسه به سر می‌برد دوربین را تهیه کرد و نخستین فیلم را ۲۳ مرداد ۱۲۷۹ در اوستاند بلژیک در مراسم جشن گل‌ها فیلم‌برداری کرد و سپس همراه با شاه به ایران بازگشت. دوربینی که میرزا ابراهیم‌ خان با آن در دربار فیلم‌برداری می‌کرد، دوربین مدل «گومون» بود.

مظفرالدین شاه قاجار

مظفرالدین شاه که بود؟

مظفرالدین شاه قاجار پنجمین پادشاه ایرانی سلسله قاجار بود که پس از ۴۰ سال ولیعهدی با قتل پدرش، ناصرالدین شاه، به سلطنت رسید و به مدت ۱۰ سال از ۱۳۱۳ تا ۱۳۲۳ حکومت را در دست داشت. او هنگام به سلطنت رسیدن، ۴۵ سال داشت و اکثر اوقات بیمار بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر