شناسه خبر: ۲۳۳۵
لینک کوتاه کپی شد

افسانه های ایرانی | شناخت افسانه های ایرانی

نسناس ها چجور موجوداتی بودن؟ | افسانه های ایرانی پر رمز و راز

از این موجودات که به نوعی بدنشان نیمی انسان و نیمی جن است در روایات زیادی در موردشان صحبت شده است. با ما همراه باشید.

افسانه های ایرانی

پر بازدید

ترین تاپ:

گوشه و کنار ایران زیبای ما پر از افسانه و داستان های محلی است که هر کدام قصه خاصی را از دل مردم محلی روایت می کنند. افسانه های ایرانی تا چند دهه پیش بین مردم به خصوص مردمان محلی بسیار رواج داشته است. هنوز هم این افسانه های ایرانی به صورت اسم یا اصطلاحی رایج هستند. در ادامه یکی از جذاب ترین افسانه های ایرانی را برای شما بازگو می کنیم.

ویژگی ظاهری نسناس از نظر منابع معتبر

بدن نیمی از اعضای انسان همانند، یک پا، یک دست و یک چشم را دارد. نیمه ی دیگر پرنده مانند شبیه آنوناکی های منقاردار است.

بدنش نیمی از اعضای انسان همانند یک پا یک دست و یک چشم را دارد.[۱] و نیمه ی دیگر پرنده مانند شبیه آنوناکی های منقار دار است.برخی معتقد اند که نسناس دو جنس نر و ماده دارد.گویند جنسی‌اند از خلق که به یک پای می‌جهند. (از مهذب الاسماء) (از برهان قاطع)

درباره موجود افسانه ای نسناس چی میدونید؟

موجوداتی شبیه انسان که بنابر برخی روایات قبل از حضرت آدم (ع) می‌زیستند. اما بعد از مدتی نسلشان منقرض شد که پس از آن‌ها خداوند حضرت آدم (ع) را آفرید.

در روایتی دیگر نسناس را اسطوره ای گویند که نوعی جن است و در زبان متداول به نوعی بوزینه بی‌دم هم اطلاق می‌شود‌.

چرا میگن مراقب حرف ها و دعاهاتون باشید، «مرغ آمین» همه جا هست؟

نسناس اسطوره‌ای است که گفته می‌شود نوعی جن است، که بدنش نیمی از اعضای انسان همانند یک پا یک دست و یک چشم را دارد. و نیمه دیگر پرنده مانند شبیه آنوناکی های منقار دار است.برخی معتقد اند که نسناس دو جنس نر و ماده دارد.

به غیر از نواحی جنوبی ایران در عمان، اهالی عدن هم به آن باور دارند. نام این موجود در کتاب بندهش به صورت نیم آدم آمده است.

نسناس

در کتاب آثار البلاد نوشته زکریا بن محمد بن محمود قزوینی در توصیف این موجود در جنگل های میان عدن و عمان زیاد است و مردمان او را شکار می کردند.

برخی گویند که او موجودی است که اذیت نمی‌کند و فقط می‌ترساند ولی برخی دیگر او را موجودی توصیف کرده که آدمی را بسیار دوست دارد و اگر تنها ببیند، او را گرفته و با خود می‌برد.

در فرهنگ های فارسی نسناس به شکل های متفاوتی روایت شده است.

_ از آن به شکل جانوری چهارچشم، سرخ روی، دراز بالا سبزموی ( لغت نامه اسدی )

_دیو مردم که بر یک پای جهند ( السامی )

_جنسی‌اند از خلق که بر یک پای می‌جهند. ( دهار )

برخی نسناس ها را بر نئاندرتال‌ها و کرومانیون‌ها تطبیق می‌دهند که از قبل انسان‌ها در زمین می‌زیسته‌اند و به علل مختلف از جمله جنگ و شرایط نامساعد محیطی، منقرض شده‌اند‌.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر