شناسه خبر: ۲۳۵۰
لینک کوتاه کپی شد

ریسک بارداری زنان بالای ۴۰ سال | بارداری زنان در سنین بالا

خانم های بین 40 تا 50 سال چگونه می توانند باردار شوند؟

برخی از زوجین با نزدیک شدن به 40 تا 50 سالگی اقدام به فرزندآوری می کنند. ولی بارداری در چنین سنی چگونه ممکن است؟

بارداری

پر بازدید

افزایش سن در خانم ها باعث میشه که امکان بارداری برای آن ها کاهش پیدا کنه. با افزایش سن، تخمک های کاهش پیدا کرده و احتمال بارداری هم کمتر می شود. در ادامه خواهیم گفت که برای زنان بین 40 تا 50 سال بارداری چگونه ممکن است.

آیا بدن از لحاظ فیزیولوژی تحمل ۹ماه بارداری را دارد؟

با افزایش سن خانم‌ها به دلیل کاهش تعداد تخمک‌های باقیمانده و اصطلاحاً ذخایر تخمدانی، احتمال باردارشدن آن‌ها کاهش می‌یابد. یک نکته‌ی قابل‌توجه این است که گذشت زمان با کاهش کیفیت تخمک‌ها نیز همراه است این بدان معنی است که تخمک‌ها در سنین بالا به‌راحتی توسط اسپرم مرد بارور نمی‌شوند. بدن خانم‌ها در هر چرخه قاعدگی ،برای باردارشدن به یک عدد تخمک نیاز دارد تا با اسپرم لقاح داشته باشد و در هر چرخه، بدن خانم به‌صورت هوشمندانه مناسب‌ترین تخمک خود را برای آزادسازی انتخاب می‌کند. پس حتی اگر ذخایر تخمدانی کم باشد احتمال بارداری طبیعی در این سنین وجود دارد و البته این مسئله منوط به این است که زوجین از سلامت باروری خود مطمئن باشند و وارد فاز نازایی نشده باشند.

درباره دیابت بارداری و علائم آن چقدر می دانید؟ | دیابت بارداری؛ پیشگیری و درمان

بارداری

پس اگر قدم به دهه چهارم یا پنجم زندگی گذاشته‌اید و تازه می‌خواهید اقدام به بارداری داشته باشید به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت رحم و تخمدان خود و همچنین اسپرم همسرتان به‌طور کامل بررسی شود. در این موارد در صورت تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد.

باید توجه داشت که در اقدامات کمک باروری همچون ای وی اف ‌که برای بعضی از خانم‌های مبتلا به ناباروری انجام می‌شود، شرایط متفاوت است.

تو دوران بارداری چی بخوریم تا خیالمون از سلامت جنین راحت باشه | تغذیه دوران بارداری

در ای وی اف تعدادی تخمک که در آن سیکل به‌واسطه درمان دارویی رشد کرده‌اند، کشیده می‌شود و در خانم‌های بالای ۴۴ سال به علت کاهش ذخایر تخمدانی و کیفیت تخمک‌ها درصد بالایی از تخمک‌های کشیده شده شرایط مناسب لقاح را ندارند و جنینی تشکیل نمی‌شود یا جنین با کیفیت خوب تشکیل نمی‌شود. در این صورت تنها راه باقی‌مانده استفاده از روش های اهدایی است .

زنان باردار

برای خانم‌هایی که مبتلا به ناباروری هستند اگر به علت سن بالا یا دلایل دیگر تخمک کافی و با کیفیت مناسب نداشته باشند، می‌توانند از تخمک‌های اهدایی خانم‌های دیگر استفاده کنند و این تخمک‌ها با اسپرم همسرشان لقاح داده می‌شود و درصورتی‌که رحم‌خودشان آمادگی کافی داشته باشد، جنین داخل رحم خود فرد قرار داده می‌شود تا امکان بارداری برای خانم فراهم شود.

منبع: خبر آنلاین

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر