شناسه خبر: ۲۳۵۷
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی چهارشنبه 11 مرداد 1402 | افزایش میزان گردوغبار در کشور

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، برای این هفته وزش نسبتاً شدید تا شدید باد را در در استانهای نوار شرقی ، غرب و همچنین مناطقی از مرکز کشور شاهد خواهیم بود که شرایط جوی نامطلوبی را در این نقاط به همراه دارد .

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی استان های نوار شرقی کشور که طی دو ماه اخیر شاهد این پدیده هستند و به امری تکراری تبدیل شده است ، اما در مرکز و غرب کشور طی یک ماه گذشته به تناوب و به صورت مقطعی شاهد این پدیده جوی بوده ایم. طبق اعلام سارمان هواشناسی عدم بارندگی مناسب  طی سال های گذشته منجر به این پدیده شده است و برای روزهای آینده نیز مثل بسیاری از روزهای دو ماه گذشته شاهد پدیده وزش باد و گردوخاک در بخش گسترده ای از مرکز و شرق کشور همراه خواهیم بود.

استان های زیر شاهد افزایش گردو غبار خواهند بود:

  • خراسان رضوی ، خراسان جنوبی ، کرمان
  • سیستان وبلوچستان ، قم ، مرکزی
  • اصفهان ، کردستان ، کرمانشاه ، ایلام
  • همدان ، یزد ، لرستان ، تهران ، البرز

افزایش دما طی روزهای آینده | تشدید گرما

برای روزهای پیش رو شاهد افزایش میزان دمای هوا و شدت گرما در بیشتر نقاط کشور خواهیم بود که هوا را نسبت به این روزها گرمتر خواهد کرد.

استان‌های نیمه غربی و شمالی کشور بیشتر از سایر نقاط تحت تاثیر این افزایش دما قرار گرفته و شاهد هوایی بسیار گرم در گرمسیرات و گرم در سردسیرات خواهیم بود.

حتی مناطق سردسیر حاشیه زاگرس و شمال غرب کشور نیز از دست گرما در امان نبوده و شاهد افزایش دما و گرمای فرانرمال خواهند بود.

 تداوم رگبارها برای امروز در شمال و جنوب کشور

 مطابق با الگوهای هواشناسی برای امروز باید منتظر وقوع  رگبارها در گیلان ،مازندران ، هرمزگان ، جنوب کرمان، جنوب فارس ، سیستان وبلوچستان باشیم.

 

هشدار سطح زرد دریایی برای آب ها و سواحل جنوب کشور

سازمان هواشناسی با پیش بینی افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج در آب ها و سواحل جنوب کشور، برای چهارشنبه هفته جاری تا یک‌شنبه هفته آینده هشدار سطح زرد صادر کرد.

 

 نکته بسیار مهم :

 هیچ گونه گرمای ناهنجار ، عجیب ، شدید ، غیر معمول و... در هیچ نقطه و ایستگاهی از سطح کشور نداریم و نخواهیم داشت و دماهایی که طی ۴۸ ساعت آینده در کشور ثبت میشود به دفعات بالا طی دو ماه اخیر شاهد ثبت آن بوده ایم.

 پس گرماهای عجیب و بحرانی رو در پیش نداریم .

 متوگرام شهر اردبیل که دمای هوا به زحمت به حوالی 30 تا 33 درجه سلسیوس میرسد و تعداد شهرهای با دمای کمتر از  40 درجه به حوالی 100 تا 120 در حداقل ترین حالت میرسد .

علت تعطیلی سراسری کشور چیست؟

در دو هفته گذشته چند بار مصرف برق در کشور رکورد زد و با توجه به پیش‌بینی هواشناسی، تداوم گرما در روزهای آینده احتمالا منجر به شکستن رکوردهای جدید در مصرف برق خواهد شد.

تدبیر وزارت نیرو تا امروز به نحوی بوده که کمترین میزان قطعی برق در کشور رخ دهد. تعطیلی سراسری اعلام شده به بهینه شدن مصرف برق کمک خواهد کرد.

همچنین تداوم گرمای پیش رو برای افراد مسن شدیدا مضر است و گرمای چند روزه منجر به مراجعه بیش از معمول سالمندان به مراکز اورژانس خواهد شد که از ظرفیت فعلی اورژانس فراتر خواهد بود و مشکلات جدی برای سلامت مردم بوجود خواهد آورد.

تصمیم به تعطیلی سراسری با هدف حفظ سلامت مردم و کاهش ناترازی برق اتخاذ شده و دیگر دلایل و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای، فاقد ارزش است و در همان حد گمانه‌زنی هم ارزش پرداخت ندارد./کاخ رسانه

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر