شناسه خبر: ۲۳۸۷
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی شنبه 14 مرداد 1402 | هشدار توفان شن در چهار استان

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، برای ۴ استان کشور نسبت به توفان شن و گرد و خاک شدید از شب گذشته، هشدار صادر شده است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی کشور از وزش باد شدید، گردوخاک و در نواحی مستعد طوفان شن در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی و قم و جنوب و شرق سمنان، در روزهای آینده خبر داد.. طبق اعلام سازمان هواشناسی برای امروز و همچنین فردا ، شاهد افزایش ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق در مناطقی از شمال و شمال شرق کشور خواهیم بود که شرایط جوی ناپایداری را برای این نواحی از کشور رقم خواهد زد .

استان های خراسان رضوی ، خراسان شمالی و همچنین مناطقی از ارتفاعات البرز برای امروز شاهد وقوع رگبار و رعدوبرق محلی و گذرا خواهند بود که البته شدت آن چندان قابل توجه نخواهد بود .

 در سایر نقاط کشور تقریباً وقوع بارش خاصی پیش بینی نشده است و شرایط جوی آرامی خواهیم داشت ، البته طی نیمه هفته به بعد با تشکیل توده های بارشی در دامنه‌های زاگرس ، البرز و شمال غرب کشور شاهد وقوع رگبار و رعدوبرق خواهیم بود که توضیحات دقیق تر بزودی ارائه میشود.

هشدار هواشناسی در ۱۴ مرداد۱۴۰۲

سرعت باد در زابل به 83 کیلومتر بر ساعت رسید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید تا بیشینه 83 کیلومتر بر ساعت زابل را درنوردید و گردوغبار حاصل از آن شعاع دید افقی را در ایستگاه هواشناسی به 2 هزار متر کاهش داد./ایسنا

دمای هوای 6 شهر خوزستان به 50 درجه رسید

مدیرکل هواشناسی خوزستان:

  • در 24 ساعت گذشته میزان دما در شهرهای اهواز، امیدیه، شادگان، رامهرمز، آبادان و بستان به 50 درجه سانتی گراد رسید.
  • همچنین در این مدت دمای 49 درجه سانتی گراد در شهرهای شوش، بندر ماهشهر و آغاجاری ثبت شد.
  • بنا بر بررسی نقشه‌های هواشناسی میزان دما دیروز 2 تا 3 درجه کاهش پیدا کرد.

کاهش دمای تهران از دیروز

هواشناسی استان تهران:

  • از دیروز تا چهارشنبه(۱۳تا ۱۸ مرداد) روند تدریجی کاهش دما در بیشتر نواحی استان پیش‌بینی می‌شود.
  • احتمال بارش باران طی روزهای آینده در تهران وجود دارد.

 

هوای خنک در پیش است/ بررسی وضعیت دمای بیشینه منطقه برای اواسط هفته به بعد!

همانطور که گفتیم روند کاهش دما از اواسط هفته به بعد شیب تندی خواهد گرفت و انتظار کاهش ۴ تا ۸ درجه ای دما را در بیشتر نقاط کشور داریم که تفاوت دمای بیشینه روز جمعه و روز چهارشنبه ( الگوی بالا ) را بسیار محسوس خواهد کرد.

دمای بیشینه شهرهای سردسیر نیمه غربی و نوار شمالی کشور غالبا به کمتر از ۳۵ درجه خواهد رسید و نواحی گرمسیر جنوبی نیز غالباً دمایی بین ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتیگراد خواهند داشت.

نکته مهم و قابل توجه این است که کاهش دما در ساعات شب و کمینه محسوس تر بوده و شب های بسیار خنک تری را در سردسیرات خواهیم داشت و در گرمسیرات نیز شب ها نسبت به قبل تا حد زیادی خنک تر خواهند شد.

 

 شب های خنکی در پیش است !

بررسی دمای کمینه نشان می دهد که دمای کمینه در بسیاری از نقاط با کاهش محسوس همراه بوده و علی الخصوص در سردسیرات شمال غرب و دامنه‌های زاگرس شاهد ثبت دماهایی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد خواهیم بود .

 همچنین در گرمسیرات کشور نیز که تا پیش از آن دماهای بسیار بالایی را در ساعات شب و کمینه دما داشتیم شاهد کاهش دما خواهیم بود و شب های قابل تحمل تری را شاهد خواهیم بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر