شناسه خبر: ۲۴۴۵
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی پنجشنبه 19 مرداد 1402 | ماندگاری گرمای هوا در اکثر مناطق کشور

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به تداوم هوای گرم در اکثر مناطق کشور نسبت به شدت گرفتن تابش اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز هشدار داد.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی استقرار جوی پایدار و تداوم گرمای هوا در اکثر مناطق کشور، وزش باد به ویژه قله‌ها و خط الرأس‌های مرتفع طی ساعات بعدازظهر موقتی شدید را پیش بینی کرده. طبق اعلام سازمان هواشناسی طی پنجشنبه بارش‌های همرفتی پراکنده به‌صورت رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ برای جنوب کرمان و شمال هرمزگان و بخش‌هایی از فارس پیش‌بینی می‌شود که در چنین شرایطی باید از فعالیت‌های کوهنوردی و دره نوردی در این مناطق اجتناب شود.

 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با توجه به شرایط جوی موجود توصیه کرد و گفت: با توجه به گرمایش هوا طی روزهای آینده، تمهیدات لازم شامل به‌همراه داشتن مایعات کافی در مسیر صعود برای اجتناب از گرمازدگی درنظر گرفته شود همچنین با توجه به گرمایش شدید هوا و ذوب یخچالی در دامنه‌شمالی دماوند، خطر سقوط و ریزش سنگ وجود دارد بنابراین توصیه می‌شود حتی‌الامکان از کمپینگ و صعود از این دامنه اجتناب شود.

وی افزود:با توجه به شدت گرفتن تابش اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز، اقدامات محافظتی مناسب جهت کاهش آسیب به پوست و چشم لحاظ شود.

ضیاییان در پایان تصریح کرد: رعایت زمانبندی مناسب برای صعود جهت پرهیز از مواجه شدن با رگبارهای عصرگاهی و اجتناب از قرارگیری در منطقه مخاطره در زمان وقوع رعدوبرق مدنظر قرار گیرد. همچنین با توجه به افزایش تردد فصلی و ازدحام در صعود قله‌های شاخص مانند علم کوه و دماوند، احتیاط لازم برای پرهیز از آسیبِ ناشی از پرتاب و سقوط سنگ در مسیر صعود و انتخاب مکان مناسب کمپینگ به‌عمل آید.

 

تداوم هوای گرم و شرجی در مازندران

هوای مازندران از امروز تا اوسط هفته آینده آفتابی، گرم و شرجی پیش بینی می‌شود.

کارشناس هواشناسی مازندران با اشاره به تقویت الگوی تابستانه در استان گفت: هوای مازندران از امروز تا اوسط هفته آینده آفتابی، گرم و شرجی پیش بینی می‌شود.

شعبانپور افزود: بیشینه دما هوای گرم و شرجی در مناطق غربی استان به ۳۴ درجه سانتیگراد و مناطق مرکزی و شرقی به ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

او گفت: شهروندان در این مدت مصرف آب و برق مدیریت کنند و باغداران و کشاورزان آبیاری محصولات زراعی و باغی را در ساعت‌های خنک روز انجام دهند.

شعبانپور ادامه داد: در این مدت افزایش پتانسیل آتش سوزی در مراتع، عرصه‌های جنگلی و مزارع، تنش دمایی، گرمازدگی (افزایش دمای احساسی)، افزایش مصرف حامل‌های انرژی (برق و آب)، ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و احتمال ریزش سنگ در اطراف علم کوه و دماوند وجود دارد.

کارشناس هواشناسی مازندران گفت: دریای خزر امروز موج کوتاه دارد و برای فعالیت‌های دریایی و شنا در محدوده طرح دریا مناسب است.

وضعیت هوای تهران:

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، طی روزهای آتی وزش باد شدید و گرد و خاک و افزایش نسبی دما برای استان تهران پیش‌بینی می‌شود.

 از امروز تا روز یکشنبه (۱۹ تا ۲۲ مرداد) در سطح استان آسمانی صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد و افزایش نسبی و تدریجی دما در ساعات بعدازظهر افزایش سرعت وزش باد و در ارتفاعات در ساعات بعدازظهر افزایش ابر همراه با وزش باد مورد انتظار است.

براساس این گزارش، آسمان تهران امروز( ۱۹ مرداد ) صاف و گاهی وزش باد، در بعد از ظهر قسمتی ابری با حداقل دمای ۲۶ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد و در روز جمعه (۲۰ مرداد) صاف و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۶ و حداکثر دمای ۳۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

گسترش محسوس بارش های تابستانی در مناطق مرتبط با زاگرس و جنوب کشور

 در حال حاضر شاهد وقوع رگبارهای شدید و تندری در نقاطی از استان های :

  • اصفهان ، خوزستان ، چهارمحال وبختیاری
  • فارس ، جنوب کرمان ، هرمزگان
  • کهگلویه وبویراحمد، غرب یزد

 وقوع احتمالی آبگرفتگی معابر ، طغیان رودخانه ها ، سیلابی شدن مسیل ها طی ساعات آینده دور از انتظار نخواهد بود ؛ بنابراین از حضور در ارتفاعات ، دره ها و مسیل ها جدااااا خود داری نمایید.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

  • مصطفی ارسالی در

    از آب و هوای جنوب هم یه حرفی هم زده بشه خوبه

ارسال نظر