شناسه خبر: ۲۴۹
لینک کوتاه کپی شد

اقامت در هتل | خانمهای مجرد و اقامت در هتل | قوانین اقامت در هتل برای زنان مجرد

شرایط اقامت در هتل برای خانم های مجرد | چطور یک خانم مجرد میتواند در هتل اقامت کنه؟

شرایط اقامت در هتل برای یک خانم تنها، تا همین چندسال پیش بشدت چالش برانگیز بود.

شرایط اقامت در هتل برای خانم های مجرد | چطور یک خانم مجرد میتواند در هتل اقامت کنه؟

شرایط اقامت در هتل برای یک  خانم تنها،  تا همین چندسال پیش بشدت چالش برانگیز بود. بسیاری از خانم‌ها زمانی که به تنهایی به شهرهای کوچک و بزرگ ایران سفر می‌کردند، برای اقامت در هتل و موقع رزرو از طرف مدیریت پذیرش نمی‌شدند. تعدادی از هتلداران معتقد بودند که خانم‌های تنها چه مجرد و چه متاهل، بایستی برای اقامت در هتل،  از طرف اداره اماکن نیروی انتظامی نزدیک هتل نامه‌ای را برای پذیرش بیاورند و برخی دیگر حتی راضی به پذیرش همان نامه هم نبودند.

به این ترتیب خانم‌ها مجبور به اجاره خانه و یا سوئیت‌های می‌شدند که وابسته به سازمان گردشگری کشور نبودند و همین مساله خطرات زیادی را نیز برای آنها به دنبال‌داشت.

قانون عدم پذیرش زنان تنها در هتل در سال 1378 به صورت مقطعی ابلاغ شد و ده سال بعد یعنی در سال 88 رئیس وقت اماکن عمومی نیروی انتظامی ایران اعلام کرد: «هیچ هتل و یا مرکز اقامتی حق عدم پذیرش زنان را به بهانه تنها بودن را ندارد. همچنین این مراکز حقی مبنی بر ارائه نامه اماکن از طرف خانم‌ها را نیز ندارند.»

مهترین نکات سفر با هواپیما داخل ایران

زنان تنها در هتل پذیرش می‌شوند؟

با برداشته شدن قانون عدم پذیرش زنان تنها در هتل، هم اکنون بیش از 95 درصد از هتل‌های ایران زنان تنهای بالای 18 سال را با دریافت مدارک شناسایی معتبر شامل کارت ملی و شناسنامه در هتل پذیرش می‌کنند.

اما همچنان درصد کمی از هتل ها برای پذیرش خانم تنها در هتل خواستار دریافت نامه اماکن و یا نامه ماموریت در آن شهر مقصد هستند.

مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری در پاسخ به سوالات و اعتراضات زنانی که مدتها در این زمینه دچار مشکلاتی شدند، عنوان کرد که سالهاست بخشنامه نیروی انتظامی مبنی بر عدم پذیرش زنان مجرد و یا آوردن نامه اماکن برای پذیرش در هتل از بین رفته اما همچنان تعداد کمی از هتل‌ها به صورت سلیقه‌ای در این زمینه عمل می‌کنند.

مقاصد جذاب داخلی برای سفرهای زمستانی

توصیه برای پذیرش زنان تنها در هتل

توصیه ما به شما خانم‌های که قصد مسافرت و رزرو هتل به تنهایی را دارید این است که حتما قسمت توضیحات هتل مورد نظرتان را از سامانه سفرانه مطالعه کنید و یا برای اطمینان خاطر با کارشناسان رزرواسیون ما تماس بگیرید.

دردسر‌های ابلاغیه سال ۷۸ – رزرو هتل برای دختر مجرد

در سال ۷۸ طبق دستوری از سوء اداره اماکن داشتیم که اقامت دختران مجرد را در هتل‌ها ممنوع کرد. با تلاش‌های فراوان از سو نهاد‌های حمایتی و اعتراضی، سرانجام این قانون برداشته شد. پس از آن رزرو هتل برای دختر مجرد برای پذیرش اقامتگاه‌ها مجاز شد.

با این که بیش از ۱۳ سال از لغو این قانون می گذرد، هم اکنون نیز بعضی هتل‌ها این مورد را رعایت می‌کنند و از پذیرش دختران مجرد سرباز می‌زنند.

شرایط و قوانین رزرو اتاق

نکات امنیتی و مهم برای رزرو هتل برای دختر مجرد

دختران مجرد و تنها حتما برای رزرو اتاق به این نکات توجه کنند:

مکان هتل

سعی کنید قبل از اقدام به رزرو هتل تحقیق کلی در مورد موقعیت مکانی و سابقه هتل داشته باشید. نظرات و کامنت‌های افراد را در مورد برخورد با مسافران بخوانید. چک کنید مسیر دسترسی با خودرو شخصی، مترو یا اتوبوس مسیر امن باشد. بهتر است هتلی که رزرو می کنید در خیابان باشد و اگر در داخل کوچه است کوچه امنی باشد.

نوع هتل

بهتر است قبل از رزرو هتل در مورد خود هتل نیز تحقیق فرمایید. اول از همه تماس بگیرید و بپرسید که مانعی برای رزرو هتل برای دختر مجرد وجود دارد یا نه. بهتر است هتل نگهبانی شبانه روزی، دوربین‌های امنیتی و کنترل‌های ورود و خروج برای مسافران داشته باشد. بهتر است با پذیرش هتل معاشرت داشته باشید و از شرایط هتل سوال فرمایید.

رزرو طبقات میانه و بالا

امروزه اکثرهتل‌ها دارای آسانسور بوده ولی در طبقات اول سر و صدای بیشتری شنیده می‌شود. این صدا عامل مزاحمت برای مسافر تلقی می‌شود. طبقات میانه هتل معمولا از امنیت بالایی برخوردار بوده و آرام ‌تر خواهد بود. طبقات آخر‌هم به دلیل خلوتی بیشتر نگران کننده است. چه بسا رزرو هتل برای دختر مجرد دشوار‌تر بوده به این نقاط توجه فرمایید.

بررسی اتاق خواب و قفل در

در زمان دریافت کلید اتاق، از سالم بودن قفل در مطمئن باشید. سعی کنید در شب حتما اتاق خود را قفل کرده و کلید را روی در بزارید. پول و اشیاء با ارزش خود را در درون گاوصندوق هتل قرار دهید. قبل از بستن گاوصندوق از سالم بودن قفل آن اطمینان پیدا کنید. اتاق‌های هتل دارای چشمی برای دیدن بیرون است. در زمان در زدن، اول طرف را شناسایی کرده و بعد اقدام به بازکردن در نمایید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر