شناسه خبر: ۲۴۹۸
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی سه شنبه 24 مرداد 1402 | تداوم هوای خنک تا روز آینده

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، طی امروز و فردا در کشور هوای خنک همچنان باقی است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی طی امروز و فردا با اوج کاهش دما همراه هستیم و دمای بیشینه در بخش گسترده ای از کشور تفاوت قابل توجهی نسبت به روزهای گرم دو سه هفته پیش نخواهد داشت. طبق اعلام سازمان هواشناسی این شرایط بیشتر در استان های مرکزی و شرقی کشور مشاهده خواهد شد.

جنوب و برخی نقاط غرب گرمترین نقاط کشور هستند و سایر نقاط تقریبا دماهای قابل قبول و قابل تحمل تری خواهند داشت.

 برای روزهای پنجشنبه به بعد شاهد افزایش دمای هوا خواهیم بود که شرایط دمایی را در گرمسیرات مرکز و نیمه شرقی کشور به حالت قبلی خود یعنی هوای نسبتا گرم باز خواهد گرداند.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی امروز و فردا  در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف است و روز جمعه در مناطق شمالی و شمال غرب افزایش ابر با احتمال بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

 با توجه به این‌که کشورمان روزهای آفتابی زیادی دارد روزهایی که زاویه میل خورشیدی عمود است طبیعتا میزان بیشتر اشعه فرابنفش از استراتوسفر عبور می‌کند. اغلب ایام تابستان اینگونه است و میزان اشعه فرابنفش برای پوست خطرناک است.

 به مردم توصیه جدی می‌کنیم بین ساعات 10 تا 16 در معرض آفتاب قرار نگیرند و از پوشش‌های مناسب و عینک آفتابی استفاده کنند.

در مدت یاد شده در ارتفاعات هرمزگان،‌ جنوب استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رشد ابرهای همرفتی، رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

طی 5 روز آینده شرق دریای عمان مواج خواهد بود.

توصیف سامانه : تداوم گرادیان فشاری

زمان شروع: دوشنبه 1402/05/23

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/05/24

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/05/23: فارس، شمال بوشهر، شرق و غرب کرمان، غرب سیستان و بلوچستان، یزد، شرق سمنان.

سه‌شنبه 1402/05/24: شرق کرمان، غرب سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و احتمال طوفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، تیرهای برق و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت وآمد غیرضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

 توصیف سامانه: افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: اوایل وقت دوشنبه 1402/05/23

زمان پایان: بعدازظهر سه‌شنبه 1402/05/24

نوع مخاطره: وزش باد گاهی شدید شمال شرقی-جنوب شرقی با حداکثر سرعت 14 متر بر ثانیه و افزایش ارتفاع امواج در سواحل 1.5 متر و دور از سواحل تا 2 متر در استان های خوزستان و بوشهر در شمال و مرکز خلیج فارس.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و شناورهای سبک ، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در سفرهای دریایی با شناور سبک، محدودیت در فعالیت‌های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی بویژه در فراساحل.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر