شناسه خبر: ۲۵۲۰
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی پنجشنبه 26 مرداد 1402 | کاهش دما در پیش است

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، افزایش دما و گرما موقت بوده و کاهش دما در پیش است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی از اواخر هفته آینده با ریزش هوای خنک شمالی همراه خواهیم بود که شرایط دمایی را مجددا تغییر خواهد داد . طبق اعلام سازمان هواشناسی طی پنج روز آینده در برخی مناطق واقع در دامنه ها و ارتفاعات هرمزگان جنوب کرمان و جنوب شرق فارس در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب افزایش ابر و رگبار پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت انتظار می رود.

طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۶ و ۲۷ مرداد) استقرار جوی پایدار و تداوم گرمای هوا در بیشترمناطق کشور، وزش باد به‌ویژه در قله‌ها و خط الرأس‌های مرتفع طی ساعات بعدازظهر و به‌صورت موقتی و شدید، بارش‌های همرفتی پراکنده به‌صورت رگبار و رعدوبرق و احتمال ریزش تگرگ برای بخش‌هایی از استان‌های فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان طی ساعات بعدازظهر همچنین طی عصر جمعه برای ارتفاعات البرز و شمال غرب پیش‌بینی می‌شود.

براساس نقشه های پیش بینی سازمان هواشناسی طی پنج روز آینده در برخی مناطق واقع در دامنه ها و ارتفاعات هرمزگان جنوب کرمان و جنوب شرق فارس در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب افزایش ابر و رگبار پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت انتظار می رود. همچنین جمعه در برخی نقاط واقع در شمال غرب رگبار پراکنده رخ میدهد.

شنبه در مناطقی از شمال غرب و برخی نقاط واقع در غرب غرب سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی یکشنبه علاوه بر مناطق فوق در برخی مناطق واقع در خراسان شمالی و ارتفاعات البرز شرقی و دوشنبه در برخی نقاط واقع در شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود. از امروز تا شنبه در نوار شرقی بویژه منطقه زابل و یکشنبه و دوشنبه در بخشهایی از مرکز و برخی مناطق استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز در بعضی ساعات افزایش سرعت وزش باد با احتمال خیزش گردوخاک پیش بینی می شود.

همچنین یکشنبه و دوشنبه در نوار شرقی کشور بویژه در منطقه زایل وزش باد شدید و خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا انتظار می رود. لازم به ذکر است طی روز شنبه با افزایش سرعت وزش باد و تشکیل توده گردوخاک روی کشور عراق انتقال گردوخاک به جنوب غرب و مناطق مرزی غرب کشور دور از انتظار نمی باشد.

امروز خلیج فارس و دریای عمان بویژه مناطق شرقی دریا و از جمعه تا دوشنبه شرق دریای عمان مواج خواهد بود.

وی درباره وضعیت جوی ارتفاعات شمال تهران نیز اظهار کرد: در ارتفاعات تهران نیز استقرار هوای پایدار و آفتابی، برای ساعات بعدازظهر جمعه افزایش سرعت باد و افزایش ابر و احتمال رگبار موقتی مورد انتظار است.

توصیف سامانه: تداوم گرادیان فشاری

زمان پایان: شنبه 1402/05/28

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

جمعه 1402/05/27: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نوار شرقی خراسان جنوبی.

شنبه 1402/05/28: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نیمه شرقی خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و احتمال طوفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، تیرهای برق و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت‌وآمدهای غیرضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: بعدازظهر جمعه 1402/05/27

نوع مخاطره: افزایش سرعت باد جنوب شرقی ـ شمال شرقی در محدوده سواحل استان هرمزگان (به‌ویژه در دریای عمان و غرب تنگه هرمز) و بوشهر (به‌ویژه در سواحل جنوبی) تا حداکثر 24 نات و افزایش ارتفاع موج حداکثر تا 1.5 متر (با تأکید بر روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در ساعات ظهر تا اوایل شب).

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/05/26: منطقه ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و بوشهر.

جمعه 1402/05/27: منطقه دور از ساحل استان هرمزگان.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال پاره شدن تورهای صیادی وآسیب به قفس‌های پرورش ماهی، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری.

توصیه: خودداری از تردد شناورهای سبک، خودداری از فعالیت‌های تفریحی و شنا، تمهیدات لازم جهت تردد شناورهای مسافربری و تمهیدات لازم جهت تردد در کشتی‌های تجاری.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر