شناسه خبر: ۲۵۳۴
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی جمعه 27 مرداد 1402 | اعلام هشدار زرد به این ۱۱ استان کشور

سازمان هواشناسی کشور، نسبت به وقوع رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با خیزش گردوخاک در ۱۱ استان هشدار داد.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی با صدور هشدار هواشناسی سطح زرد نسبت به ایجاد ابرهای همرفتی هشدار داد. طبق اعلام سازمان هواشناسی در روز جمعه (۲۷ مرداد) در شمال آذربایجان غربی، روز شنبه (۲۸ مرداد) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، شمال کردستان، ارتفاعات غربی قزوین و ارتفاعات مازندران و روز یکشنبه (۲۹ مرداد) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، شمال کردستان، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان، مازندران و خراسان شمالی رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

 

از این رو احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌های فصلی، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

در این شرایط جوی سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتیاط و اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری به‌ویژه در عبور از اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه کرده است.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

 

افزایش تدریجی دمای تهران از پنجشنبه تا اواسط هفته آینده

اداره کل هواشناسی استان تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل الگوهای پیش‌بینی عددی نشان می‌دهد وضعیت جوی استان تهران طی 5 روز آینده آسمانی صاف تا کمی ابری و در ساعات بعدازظهر و شب همراه با وزش باد و گاهی افزایش سرعت باد به ویژه در مناطق جنوب غربی و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود.

طی مدت یاد شده گاهی افزایش ابر در ارتفاعات مورد انتظار است. همچنین از پنجشنبه تا اواسط هفته آینده روند تدریجی افزایش دما در برای استان تهران پیش‌بینی شده است.

کشاورزان و گلخانه داران هشدارهای وزش باد را جدی بگیرند

کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به وزش باد و رگبار باران به کشاورزان و گلخانه داران توصیه می شود که هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.

براساس نقشه های هواشناسی، تا روز جمعه در اغلب مناطق کشور جوی آرام و پایدار حاکم است. از اواخر وقت روز جمعه تا دوشنبه با گذر امواج تراز میانی از سمت شمال غرب، ابتدا روز شنبه برای استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، بتدریج اردبیل، زنجان، قزوین، غرب گیلان و ارتفاعات البرز مرکزی در مازندران و تهران افزایش ابر، رگبار باران و رعد و برق همراه با وزش باد پیش بینی می شود.

روز یکشنبه علاوه بر‌مناطق ذکر شده برای برخی نقاط استان های کرمانشاه، همدان، مرکزی، ارتفاعات زاگرس مرکزی و اواخر یکشنبه بتدریج مناطقی از استان های مازندران، گلستان و خراسان شمالی رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد انتظار می رود.

گفتنی است روز شنبه به علت تشکیل توده گرد و خاک بر روی عراق و سوریه، برای مرزهای غربی کشور ورود گرد و خاک دور از انتظار نیست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر