شناسه خبر: ۲۵۴۰
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی شنبه 28 مرداد 1402 | رگبار باران در چندین نقطه کشور

سازمان هواشناسی کشور، امروز در برخی نقاط کشور شاهد رگبار باران، گاهی رعدو برق و وزش باد شدید خواهیم بود.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد از اواسط هفته آینده شاهد افزایش دما در نیمه غربی کشور خواهیم بود. طبق اعلام سازمان هواشناسی فردا در شمال غرب و به تدریج از ساعت‌های بعدازظهر در گیلان و مازندران، بخش هایی از ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی در استان های قزوین، البرز، تهران، رگبار باران، گاهی رعدو برق و وزش باد شدید دارند.

همچنین برای هرمزگان و فارس، رشد ابرهای همرفتی و رگبار و رعد و برق مورد انتظار است.

به گفته مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی، یکشنبه علاوه بر شمال غرب در سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، خراسان رضوی، بارش و کاهش دمای موقتی رخ می دهد.

برای روز دوشنبه نیز در مازندران و ارتفاعات البرز، رگبار پراکنده پیش‌بینی شده است.

به گفته وی، روزهای دوشنبه و سه شنبه در نوار شرقی کشور به ویژه در شمال سیستان و بلوچستان و شرق خراسان جنوبی، وزش باد افزایش می‌یابد و نیمه غربی کشور افزایش دما دارد.

تهرانی‌ها از صعود به ارتفاعات پرهیز کنند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با اشاره به آماده باش مدیریت بحران به دنبال صدور هشدار زرد وزش باد و بارش باران گفت: تهرانی‌ها تا دوشنبه از صعود به ارتفاعات پرهیز کنند.

تهرانی‌ها از صعود به ارتفاعات پرهیز کنند

به گزارش جهان نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، حامد یزدی مهر بعد از ظهر جمعه از صدور هشدار زرد وزش باد شدید و گرد و خاک اظهار داشت: طبق پیش بینی سازمان هواشناسی این هشدار از امروز شنبه ۲۸ مردادماه تا روز سه شنبه ۳۱ مردادماه برای نیمه جنوبی و غربی استان تهران صادر شده است.

یزدی مهر با بیان اینکه تاکید مدیریت بحران به هنگام وزش باد شدید اجتناب قرار گرفتن در ارتفاعات و توقف در کنار درختان فرسوده، تابلو‌های تبلیغاتی و بنا‌های سست و نیمه کاره است گفت: شهروندان عزیز به خصوص سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای توجه داشته باشند به علت وزش باد و احتمال گرد و خاک از حضور درفضای باز خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران بیان داشت: طبق اعلام سازمان هواشناسی به موازات هشدار وزش باد شدید و گرد و خاک از شنبه تا دوشنبه ۳۰ مردادماه رگبار باران و احتمال رعدوبرق در بعضی نواحی نیمه شمالی به ویژه در ارتفاعات شمال شرقی نیز پیش بینی شده است.

وی در ادامه بر ضرورت احتیاط در تردد جاده ای، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف درحاشیه رودخانه و مسیل‌ها تاکید کرد و عنوان داشت: به هنگام صدور هشدار از همه مردم میخواهیم به موارد توصیه شده دقت ویژه داشته باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران همچنین به ابلاغ هشدار به همه دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران و امدادرسان اشاره کرد و افرود: مدیریت بحران در حال آماده باش کامل است.

هشدار هواشناسی برای وقوع باران و سیل

برای امروز و روزهای آینده بارش رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با خیزش گردوخاک با احتمال تگرگ پیش بینی می شود.

در امروز شنبه ۲۸ مردادماه سالجاری در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، شمال کردستان، ارتفاعات شمالی قزوین، ارتفاعات مازندران، ارتفاعات هرمزگان، ارتفاعات خوزستان، ارتفاعات شمالی چهارمحال و بختیاری، جنوب شرق لرستان و جنوب فارس پیش بینی می شود و برای روز یکشنبه ۲۹ مردادماه نیز در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، شمال کردستان، ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، ارتفاعات غرب هرمزگان، جنوب فارس، ارتفاعات خوزستان، جنوب شرق لرستان، شمال چهارمحال و بختیاری، مازندران، گلستان، گیلان پیش بینی می شود.

در پی حاکمیت این شرایط جوی در مناطق مستعد، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌های فصلی، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

بنابراین، سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط و اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در عبور از اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه کرد.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر