شناسه خبر: ۲۵۶۲
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی دوشنبه 30 مرداد 1402 | هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۱۹ استان

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۱۹ استان کشور از احتمال طغیان رودخانه‌ها، جاری شدن روان‌آب، آب‌گرفتگی و خسارت‌ به کشاورزان خبر داد.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد طی امروز و روز آینده در برخی مناطق استان‌های ساحلی دریای خزر، خراسان شمالی، ارتفاعات البرز مرکزی، زاگرس مرکزی، شمال هرمزگان و جنوب فارس در ساعات بعدازظهر و شب رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد وقوع پدیده گردوخاک پیش‌بینی شده است. طبق اعلام سازمان هواشناسی  سه‌شنبه جو آرامی در کشور حاکم است و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

 طی 5 روز آینده در منطقه زابل وزش باد شدید و گردوخاک پدیده غالب است.

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی و فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: دوشنبه 1402/05/30

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، در نقاط مستعد ریزش تگرگ، وزش باد شدید با احتمال گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/05/30: خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات مازندران، سمنان، تهران، گلستان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌های فصلی، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط و اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در عبور از اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

احتمال بارندگی در ارتفاعات مازندران

بسطامی رئیس گروه پیش بینی و پیش آگاهی‌های جوی هواشناسی مازندران گفت: وضعیت جوی مازندران امروز دوشنبه ۳۰ مرداد صاف تا نیمه ابری و در ساعات بعد از ظهر به ویژه در ارتفاعات غربی استان با افزایش ابر و رگبار باران خواهد بود.

او افزود: آسمان مازندران روز سه شنبه صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش دما پیش بینی می‌شود.

بسطامی گفت:هوای مازندران روز چهارشنبه صاف تا نیمه ابری در ساعات بعدازظهر با رشد ابر و در دامنه‌ها و ارتفاعات نیمه غربی با احتمال رگبار پراکنده و وزش باد خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر