شناسه خبر: ۲۵۹۰
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی پنجشنبه 2 شهریور 1402 | بارش های شمال کشور ادامه دارند

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، در هر سه استان گیلان ، مازندران و گلستان شاهد وقوع بارندگی‌ خواهیم بود.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد برای استان های نوار شمالی کشور و علی الخصوص استان های ساحلی شمال کشور انتظار وقوع بارش های شدید و قابل توجهی را داریم .طبق اعلام سازمان هواشناسی با آغاز فصل بارشی در این نواحی همراه هستیم و استان های گیلان ، مازندران و گلستان و همچنین استان های همجوار این استان ها بارش های خوبی خواهند داشت !

از عصر امروز بتدریج بارش های فصلی و سامانه قدرتمند بارشی در استان های شمالی کشور آغاز شده و

 بارش ها طی امروز پراکنده خواهند بود اما با نزدیک تر شدن به روز جمعه و همچنین طی روز شنبه شدت بارش ها قابل توجه شده و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و همچنین تشکیل روان آب در این استان ها بسیار بالا خواهد بود.

 شدت اصلی بارش ها طی بامداد روز شنبه خواهد بود که بیشترین میزان بارش را در گلستان ، مرکز استان گیلان و همچنین غرب استان مازندران خواهیم داشت که در برخی نقاط می تواند به بیش از ۱۰۰ میلی متر نیز برسد !

 کاهش دما در نوار شمالی کشور

 سازمان هواشناسی از بارش باران، رعدوبرق و کاهش دما در نوار شمالی کشور طی روز جمعه خبر داد و برای استان‌های ساحلی جنوب هشدار سطح زرد صادر کرد.

 بر اساس نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 2 روز آینده به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات زاگرس مرکزی، ارتفاعات هرمزگان، جنوب فارس و برخی مناطق استان اردبیل رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه با نفوذ جریانات خشک شمالی در ارتفاعات استان‌های واقع در شمال  غرب، برخی مناطق استان‌های ساحلی دریای خزر و خراسان شمالی و شنبه آینده در استان‌های گلستان، خراسان شمالی، سواحل دریای خزر، شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و شمال شرق سمنان رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود. یکشنبه آینده بارش‌ها در سواحل دریای خزر و شمال شرق ادامه خواهد داشت.

هشدار سیلاب در استان گلستان!

در پیش بینی های اخیر مدل های هواشناسی ، برای روز شنبه که اصلی ترین روز فعالیت سامانه بارشی در شمال کشور خواهد بود ، بارش های روز شنبه در استان گلستان تقویت شده است !

 استان گلستان و همچنین غرب استان خراسان شمالی در پیش بینی های اخیر مدل ها ، با بارش های قابل توجهی همراه شده اند که شدت اصلی و تمرکز بارش های این موج خواهد بود و احتمال وقوع آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها را نیز به همراه خواهد داشت !

بنابراین برای روز شنبه در استان گلستان احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی معابر عمومی وجود خواهد داشت که دلیل آن نیز وقوع بارش به میزان بیش از ۱۰۰ میلی متر در برخی مناطق این استان خواهد بود !

 بارش ها در سایر نقاط شمال کشور شدت کمتری خواهد داشت.

روند کاهش دما از روز جمعه در برخی استان‌ها آغاز می‌شود

کارشناس سازمان هواشناسی:

  • طی دو روز آینده به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی، ارتفاعات هرمزگان و جنوب فارس و بخش‌هایی از استان اردبیل رگبار باران‌ و گاهی رعدوبرق همراه با وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.
  • روز جمعه با توجه به نفوذ جریانات خنک شمالی در ارتفاعات شمال غرب کشور، در بخش‌هایی از خراسان شمالی و استان‌های ساحلی دریای خزر بارش باران خواهیم داشت.

شنبه اوج بارش ها در استان های شمالی !

 برای روز شنبه در استان های نوار شمالی کشور شاهد وقوع بارش های قدرتمند و شدیدی خواهیم بود که آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها را به همراه خواهد داشت !

  • استان های گیلان ، مازندران و گلستان شدت بارش ها خواهند بود و در این بین نیز استان های گلستان بارش های شدید و قابل توجهی را شاهد خواهند بود !
  • استان گلستان بیشترین احتمال را برای وقوع سیلاب خواهند داشت و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها وجود خواهد داشت .

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر