شناسه خبر: ۲۵۹۳
لینک کوتاه کپی شد

مهریه | انواع مهریه

درباره تفاوت های مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه چیزی می دونی؟

تو این خبر درباره تفاوت های انواع مهریه بهتون گفتیم تا موقع امضای شروط ضمن عقد اطلاعات بیشتری درباره این مسئله داشته باشید.

مهریه

پر بازدید

مهریه از مهم ترین بخش های ازدواجه که جز شروط ضمن عقد هست و رضایت طرفین ازدواج تو اندازه مهریه اهمیت زیادی داره. پول، سکه، گل و هر چیز دیگه ای می تونه برای این بخش تعیین بشه اما خب انواع محتلفی داره و در واقع یک نوعش عندالمطالبه و نوع دیگه ی اون عندالاستطاعه است. حالا تفاوت این دو نوع مهریه چیه؟ ترین تاپ بهتون گفته.

مهریه عندالمطالبه چیست؟

در زمان عقد، آقا و خانم می‌توانند بسته به توافقات‌شان نوع مهریه خانم را مشخص کنند. در صورتی که مهر خانم به صورت عندالامطالبه باشد به این معنا است که در هر زمان بعد از عقد خانم می‌تواند آن را مطالبه کند.

در صورتی که آقا قادر به پرداخت این مهر نبود خانم می‌تواند از حق حبس خود استفاده کند یا اگر آقا اموالی نداشت می‌تواند آن را به صورت قسط ماهیانه یا از حقوق آقا دریافت کند.

شروط ضمن عقد

مهریه عندالاستطاعه چیست؟

به نوعی از مهریه گفته می‌شود که پرداخت آن به استطاعت مالی آقا بستگی دارد که همین مورد از تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه است.

فرض کنید خانم و اقا در زمان عقد تصمیم می‌گیرند که در صورتی که خانم قصد دریافت مهریه خود را داشته از پنج یا ده سال دیگر می‌تواند اقدام کند. در این صورت مهریه عندالاستطاعه تعیین می‌شود.

یا برای مثال در نظر بگیرید که مهریه خانم ۱۱۰ که تمام بهار آزادی است و به صورت عندالاستطاعه تعریف شده. در این شرایط اگر زمانی خانم قصد مطالبه مهریه‌اش را داشت، فقط در صورتی می‌تواند آن را دریافت کند که اموالی به ارزش مهریه خود، غیر از مستثنیات دین آقا به دادگاه ارائه کند.

تفاوت این دو نوع مهریه چیست؟

  •     مهریه عندالاستطاعه به توانایی مالی مرد وابسته است و هر زمان که زن بخواهد نمی‌تواند آن را دریافت کند.

  •     مهریه عندالمطالبه بلافاصله پس از عقد نکاح برای زن قابل دادخواست بوده و می‌تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه کند.

  •     مهریه عندالاستطاعه در اکثر موارد حق حبس ندارد ولی مهریه عندالمطالبه را اگر مرد پرداخت نکند، زن می‌تواند شکایت کرده و حکم حبس برای مرد صادر شود.

  •     یکی دیگر از تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه در حق حبس است. به عبارتی در مورد مهریه عندالمطالبه اگر مرد مهر زن را پرداخت نکند، زن می‌تواند از تمکین اجتناب کرده و این عدم تمکین موجب قطع شدن نفقه زن نخواهد شد. اما این موضوع برای مهریه عندالاستطاعه وجود ندارد.

   

مهریه

ترکیب مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه چیست؟

    در هنگام عقد زوجین می‌توانند مهریه را هم به صورت عندالمطالبه و هم به صورت عندالاستطاعه در نظر بگیرند. در واقع می‌توانند با توافق مقدار معینی از مهریه را به صورت عندالمطالبه و باقی آن را به صورت عندالاستطاعه در نظر بگیرند تا در صورت توانایی مالی مرد امکان مطالبه آن برای زن وجود داشته باشد.

    همانطور که گفتیم تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه در توانایی مرد برای پرداخت و امکان مطالبه آن توسط زن است.

    به همین جهت هم توصیه می‌شود میزان مشخص و معقولی از مهریه را به صورت عندالمطالبه در نظر بگیرید تا زن بتواند هر زمان که خواست از حقوق خود بهره مند شود و باقی آن را به صورت عندالاستطاعه ذکر کنید تا در صورت استطاعت مالی مرد به زن تعلق بگیرد. به این صورت زن و مرد هر دو از این توافق رضایت خاطر خواهند داشت.

    در برخی موارد پیش آمده است که خانم ها تصمیم می‌گیرند مهریه خود را ببخشند و در حین مشکلات از این اقدام خود پشیمان می‌شوند و قصد رجوع از بخشش مهریه خود را دارند. کار غیر ممکن نیست اما سختی‌هایی دارد که وکلا بهتر می‌توانند از عهده آن برآیند.

بعد از فوت شوهر تکلیف مهریه خانم چی میشه؟

مهریه عندالاستطاعه زندانی دارد؟

    مطالبه مهریه یکی از بزرگترین معضلات خانواده‌ها تبدیل شده است. مردهای زیادی هستند که به دلیل ناتوانی در پرداخت مهر همسرشان مدت زیادی را زندان سپری می‌کنند. به صورت کلی فرقی در به اجرا گذاشتن دو نوع مهریه عندالمطالبه یا عندالاستطاعه وجود ندارد ولی پرداخت آن‌ها متفاوت است.

    مهر عندالاستطاعه اعسار و زندانی شدن ندارد و از این نظر به نفع مردها است. این از موارد دیگر تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه است.

مهریه عندالمطالبه زندان دارد؟

    هر زمانی که خانم قصد مطالبه مهر خود را داشته باشد، می‌تواند اقدام کند در صورتی که آقا اموالی دارد، باید به عنوان مهریه به خانم بدهد ولی اگر از این کار امتناع کند خانم می‌تواند خودش استعلام اموال را به دادگاه تحویل دهد.

    اگر در زمان مهر عندالمطالبه آقا مالی برای توقیف اموال نداشت، مهریه قسط‌بندی می‌شود. در صورتی که آقا از پرداخت اقساط مهریه هم امتناع کند خانم می‌تواند نسبت به حکم بازداشت آقا اقدام کند.

    مهریه عندالمطالبه هم اعسار و هم زندانی شدن دارد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این باره پیشنهاد می‌کنیم مقاله آیا مهریه زندان دارد؟ را بخوانید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر