شناسه خبر: ۲۵۹۹
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی جمعه 3 شهریور 1402 | تجربه شهریور گرم‌تر نسبت به سال‌های گذشته

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: با وجود روند کاهشی دما طی شهریور، دما یک تا ۱.۵ درجه سلسیوس بالاتر از حد نرمال خواهد بود.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد طی این ماه پیش‌بینی می‌شود بین ۱ تا ۱.۵ درجه سلسیوس و در برخی نقاط کشور با آنومالی (بی‌هنجاری دمایی) مواجه باشیم البته دما روند کاهشی دارد ولی نسبت به حد نرمال هوا گرم‌تر است و انتظار می‌رود دما در پاییز نیز از حد نرمال بالاتر باشد. .طبق اعلام سازمان هواشناسی بارش در استان تهران نسبت به بلندمدت ۴۱ درصد نسبت کمتر بوده است، یعنی در سال آبی جاری تا پایان مردادماه به‌طور متوسط  ۱۶۲ میلیمتر بارش دریافت کرد این درحالیست که میانگین بلندمدت بارش این استان ۲۷۳ میلیمتر است بنابراین ۱۱۱ میلیمتر نسبت به شرایط نرمال، کمبود بارش دارد.

موج گرما تا روز شنبه در مرز مهران ادامه دارد

ساسان رستمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به استقرار سامانه پرارتفاع، روند افزایش دما و توده هوای گرم در استان هنوز وجود دارد.

وی گفت: این هوای گرم و موج گرما تا روز شنبه در استان و به خصوص مرز مهران تداوم دارم.

رستمی افزود: از روز یکشنبه روند کاهشی دما به صورت تدریجی آغاز و به سمت اواخر هفته آینده کاهش دما محسوس خواهد شد.

کارشناس هواشناسی ایلام عنوان کرد: این کاهش دما بین ۲ تا ۴ درجه برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: مورد دیگر وزش باد در استان ایلام است که این روزها شاهد آن هستیم و طی روزهای آینده نیز این وزش باد ادامه دارد و احتمال شکل گیری گرد و غبار در نواحی مرزی به خصوص در شهر مهران وجود دارد.

وی گفت: در کشور عراق وزش باد نسبتاً شدید را طی دو سه روز آینده داریم که می‌تواند خیزش گرد و غبار را برای نواحی مرزی استان به همراه داشته باشد که کاهش دید را خواهیم داشت.

 

زهر گرما شکسته می‌شود

هوای مازندران امروز با کاهش دما و بارش رگبار باران پیش بینی می‌شود.

بسطامی رئیس گروه پیش بینی و پیش آگاهی‌های جوی هواشناسی مازندران گفت: هوای مازندران روز جمعه صاف تا نیمه ابری همراه با کاهش شدت گرما از اواخر روز با افزایش ابر، وزش باد و احتمال رگبار پراکنده خواهد بود.

او افزود:هوای استان روز شنبه نیمه ابری تا ابری، در ارتفاعات مه آلود، با کاهش نسبی دما، وزش باد در بعضی ساعات با رگبار و رعدوبرق پیش بینی می‌شود.

بسطامی گفت:آسمان مازندران روز یکشنبه در اوایل صبح ابری با احتمال بارش پراکنده و بتدریج صاف خواهد بود.

 

پایداری جوی در آبادان و خرمشهر

مدیر سازمان هواشناسی خوزستان گفت: آسمان امروز آبادان و خرمشهر صاف و آفتابی است.

محمد سبزه زاری مدیر سازمان هواشناسی خوزستان گفت: آسمان امروز آبادان و خرمشهر صاف و آفتابی است و دمای هوا در این شهر‌ها روی نقشه هواشناسی ۳۶ درجه را نشان می‌دهد که ۲ درجه از دیروز کمتر است.

به گفته مدیر سازمان هواشناسی خوزستان در حال حاضر نم نسبی هوا ۱۹ درصد و دید افقی بیش از ۱۰ کیلومتر است.

او گفت:بیشترین دمای ثبت شده در آبادان و خرمشهر طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۱ درجه و کمترین دما در این مدت زمانی ۳۲ درجه گزارش شده است.  

این مسئول گفت: سرعت وزش باد ۶ متر بر ثانیه و ۲۲ کیلومتر بر ساعت است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر