شناسه خبر: ۲۶۰۶
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی شنبه 4 شهریور 1402 | کاهش محسوس دما از امروز

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، با ریزش هوای بسیار خنک شمالی به کشور شاهد کاهش محسوس دمای هوا در استان های نیمه شمالی کشور خواهیم بود که هوای این نقاط را خنک خواهد کرد.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد  دمای بیشینه در استان ها نوار شمالی کشور بین 3 تا 8 درجه سانتیگراد کاهش پیدا کرده و روزهایی کاملاً متفاوت را با روزهای هفته گذشته شاهد خواهیم بود .طبق اعلام سازمان هواشناسی و رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، از بارش باران و تگرگ در برخی استان‌ها خبر دادند.

آغاز فعالیت امواج خنک شمالی

 از اواخر وقت دیشب جمعه 3 شهریور با نزدیک شدن ناوه روسی به دریای کاسپین، شاهد افزایش تدریجی ابر و بارش باران در استان های اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بودیم.

 همچنین با شروع فعالیت موج شمالی شاهد تندباد شدید و کاهش محسوس دما در شمال، غرب و مرکز کشور خواهیم بود.

 شدت بارشها برای موج پیش‌رو در مرکز و جنوب استان گیلان، شرق استان گلستان و شمال استان خراسان شمالی پیش‌بینی میشود.

 بارشها تا اواخر روز یکشنبه در نوار شمالی کشور ادامه خواهد داشت و طی روز دوشنبه شاهد جوی پایدار و افزایش موقت دما خواهیم بود؛

پس از وقفه‌ای کوتاه مجددا طی نیمه دوم هفته سامانه قوی تری به نوار شمالی کشور نفوذ خواهد کرد.

 از امروز به بعد، با کاهش تدریجی دمای هوا به نسبت افزایش دما مواجه میشیم یعنی چند روز کاهش و چند روز افزایش خواهیم داشت که به صورت میانگین هر هفته ۱ تا ۲ درجه از گرمای هوا کاسته خواهد شد.

 استان های شمال شرقی بیشتر از سایر مناطق نوار شمالی کشور تحت تاثیر این کاهش دما قرار خواهند گرفت و دمای بیشینه تا ۸ درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت و این نواحی را به سردترین نقاط کشور طی سه چهار روز آینده تبدیل خواهد کرد.

 از روز یکشنبه و همچنین روز دوشنبه این کاهش دما سراسر دو سوم شمالی کشور را تحت تاثیر قرار داده و خنکای هوا را در سراسر این نقاط شاهد خواهیم بود.

 

تشدید بارش ها طی امروز | بارش های شدیدی در پیش است !

 برای امروز شاهد رقم خوردن اولین بارش اساسی و مهم در استان های ساحلی کشور خواهیم بود و استان های گیلان ، مازندران و گلستان برای امروز با بارش های بسیار خوبی همراه خواهند بود ...

 جزییات بارش ها ...

 شدت بارش ها در استان های گلستان و حتی مناطقی از خراسان شمالی شدید ظاهر شده و احتمال وقوع آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها نیز وجود خواهد داشت.

شدت بارش ها در استان های گیلان و مازندران چندان قابل توجه نیست ، البته مناطقی از مرکز گیلان و همچنین شرق و غرب مازندران نیز جزو هسته‌های بارشی هستند که می توانند شاهد بارش های شدیدی باشند !

استان های اردبیل ، شمال آذربایجان شرقی و شمال خراسان رضوی نیز تحت تأثیر بارش ها قرار گرفته و بارش های پراکنده ای را شاهد خواهند بود.

وضعیت هوای مهران

طی امروز همچنان شاهد هوایی گرم به همراه وزش باد و خیزش گردوخاک محلی خواهیم بود

 

تهرانی‌ها شنبه و یکشنبه منتظر تغییر محسوس دمای هوا باشند

 روزهای شنبه و یکشنبه (۴ و ۵ شهریور) کاهش محسوس دما و وزش باد نسبتا شدید تا شدید در سطح استان و رگبار پراکنده با احتمال رعد و برق در ارتفاعات مورد انتظار است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر