شناسه خبر: ۲۶۶۲
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی جمعه 10 شهریور 1402 | هشدار باد و باران برای برخی استان‌های کشور

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، سازمان هواشناسی امروز جمعه برای ۶ استان هشدار زرد بارندگی و برای ۶ استان هشدار زرد وزش باد و گردوخاک صادر کرده است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی امروز با پیش بینی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت برای دامنه و ارتفاعات مازندران و ارتفاعات استان های البرز و تهران، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب و جنوب غرب کرمان و شرق و شمال هرمزگان هشدار زرد صادر شده است.. طبق اعلام سازمان هواشناسی سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفر‌های بین شهری، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی و اختلال در پرواز‌ها از مخاطرات این پدیده جوی است.

سازمان هواشناسی به هموطنان در این مناطق توصیه کرده است از توقف در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها و صعود به ارتفاعات خودداری و در سفر‌های بین شهری احتیاط نمایند.

همچنین امروز برای جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق سمنان، شرق و جنوب اصفهان و یزد با توجه به پیش بینی وزش باد شدید و گردوغبار، هشدار زرد صادر شده است. 

بر اساس این پیش بینی، در این مناطق احتمال خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاع و شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال وجود دارد.

اجتناب از حضور در فضای باز، ترددنکردن جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی و پارک نکردن خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال از توصیه‌های سازمان هواشناسی به هموطنان در این استان هاست.

گرمای مازندران تمامی ندارد

هوای مازندران در دهمین روز شهریور گرم و شرجی پیش بینی می‌شود.

هوای مازندران امروز جمعه ۱۰ شهریور صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش نسبی دما، در ساعات بعدازظهر در ارتفاعات با افزایش ابر و احتمال رگبار پراکنده پیش بینی می‌شود.

او افزود:آسمان مازندران روز شنبه هم صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش تدریجی دما، در ساعات بعدازظهر در ارتفاعات با افزایش ابر و احتمال رگبار پراکنده خواهد بود.

بسطامی گفت:وضعیت جوی مازندران روز یکشنبه صاف تا نیمه ابری با تداوم هوای نسبتا گرم و شرجی، گذر عصر یکشنبه به صبح دوشنبه با افزایش ابر در غرب استان با احتمال رگبار پراکنده پیش بینی می‌شود.

هوای شهر‌های زیارتی عراق گرمتر می‌شود

مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور اعلام‌کرد: از شنبه پیش رو دمای هوای شهر‌های زیارتی عراق به تدریج بین ۲ تا پنج درجه افزایش می‌یابد.

به گزارش گروه اجتماعی یکتا؛ بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های جوی سازمان هواشناسی، پیش بینی می‌شود بیشینه دمای هوا شنبه و یکشنبه هفته آینده در نجف، کربلا، سامرا و کاظمین به ۴۴ تا ۴۵ درجه سلسیوس برسد.

این افزایش دما در آخر هفته آینده به اوج خود می رسد به طوریکه بیشینه دمای هوا در نجف و کربلا به ۴۷ درجه سلسیوس می رسد.

علاوه بر افزایش دما، وزش باد و گردوخاک نیز در روزهای آینده و پدیده غالب مناطق مرزی ایران در غرب کشور و شهرهای زیارتی عراق است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر