شناسه خبر: ۲۶۷۱
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی شنبه 11 شهریور 1402 | بارش ها از فردا آغاز می شوند

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، از روز یکشنبه شاهد ورود یک موج بارشی جدید به استان های شمالی کشور خواهیم بود که استان های گیلان و مازندران را بار دیگر تحت تاثیر فعالیت بارش های فصلی قرار خواهد داد.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی  از روز یکشنبه بارش ها از غرب منطقه آغاز شده و ابتدا استان گیلان و سپس استان مازندران تحت تاثیر بارش ها قرار خواهند گرفت و بارش باران را تقریباً به میزان ۱۰ تا ۳۰ میلی متر شاهد خواهند بود . طبق اعلام سازمان هواشناسی یکشنبه بارش شدید باران در آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود.

 

 آیا باز هم استان های شمال غربی تحت تاثیر این بارش ها قرار می گیرند ؟

 باید بگوییم بله ، اما به شکل پراکنده تر ، چرا که استان های اردبیل و مناطق مستعد استان آذربایجان شرقی نیز به شکل پراکنده تر از بارش های قبلی تحت تاثیر این بارش ها قرار خواهند گرفت.

اصغری، کارشناس هواشناسی:

  • امروز در دامنه‌های البرز رگبار و رعدوبرق توام با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.
  • وزش باد توام با طوفان و گرد و خاک در شرق کشور تا سه‌شنبه ادامه خواهد داشت.
  • در جنوب غرب کشور با افزایش دما مواجه خواهیم شد. به طور میانگین در این مناطق دما سه تا پنج درجه گرمتر خواهد شد.

افزایش ۳ تا ۵ درجه‌ای دما در گذرگاه‌های مرزی با عراق پیش‌بینی می‌شود، یکشنبه شمال کشور به شدت بارانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از پیش‌بینی رعدوبرق، گاهی رگبار و وزش باد در ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی در استان‌های مازندران، غرب سمنان، تهران و البرز و همچنین ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان و کرمان برای امروز و فردا خبر داد.

یکشنبه (۱۲ شهریور) در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، مناطقی از اردبیل، گیلان، مازندران و ارتفاعات زاگرس مرکزی و در روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه (۱۳ و ۱۴ شهریور) در ارتفاعات البرز مرکزی، ابرناکی و بارش پراکنده انتظار می‌رود.

 رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تصریح کرد: همچنین در روز‌های یکشنبه تا سه‌شنبه در ارتفاعات هرمزگان و جنوب شرق فارس، رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد دور از انتظار نیست.

 به گفته ضیائیان، طی سه روز آینده در بخش‌هایی از مرکز و نوار شرقی کشور در بعضی ساعات روز افزایش سرعت باد در نواحی مستعد خیزش گردوخاک و در روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه در شرق کشور (بویژه منطقه زابل) وزش باد شدید، همراه با طوفان گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.  

وی با بیان اینکه یکشنبه در اردبیل و استان‌های ساحلی خزر کاهش نسبی دما رخ خواهد داد، اعلام کرد امروز خلیج فارس و یکشنبه دریای خزر مواج است.

  رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در خصوص وضعیت جوی استان تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (۱۱ شهریور) صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد و در روز یکشنبه (۱۲ شهریور) کمی ابری تا قسمتی ابری در بعضی ساعت‌ها افزایش ابر و اواخر وقت افزایش باد با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.  ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۰ و ۱۱ شهریور) اهواز با دمای ۴۴ و ۴۶ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۶ و ۷ درجه سانتی‌گراد خنک‌ترین مرکز استان کشور است.

دهه دوم شهریور ماه گرمتر از نرمال خواهند بود !

  •  برخلاف دهه ابتدایی مرداد ماه که با کاهش دمای هوا و هوای خنک در بسیاری از نقاط کشور همراه بودیم طی دهه دوم شهریور ماه شرایط کاملاً تغییر کرده و شاهد افزایش نسبتاً محسوس دما و هوایی گرم خواهیم بود.
  •  با وقوع این افزایش دما ، شرایط دمایی در تقریباً تمام نقاط کشور فراتر از نرمال پیش بینی شده است و گرمای هوا در بیشتر نقاط کشور علی الخصوص گرمسیرات تسلط پیدا خواهد کرد .
  • شدت این افزایش دما غالباً در گرمسیرات کشور خواهد بود و در جنوب ، جنوب غرب و همچنین فلات مرکزی کشور ، بیشترین میزان افزایش دما را خواهیم داشت و استانهای نیمه شرقی کشور کمتر تحت تاثیر این شرایط قرار خواهند گرفت .

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر