شناسه خبر: ۲۷۳۵
لینک کوتاه کپی شد

افسانه های ایرانی | شناخت افسانه های ایرانی

پری قصه ها افسانه بودند یا واقعیت؟ | افسانه های ایرانی پر رمز و راز

در افسانه های ایرانی پری موجودی زیبا است و گاهی ظاهری فریبنده دارد. اگر میخواید در موردش بیشتر بدونید با ترین تاپ همراه بشید.

افسانه های ایرانی

پر بازدید

گوشه و کنار ایران زیبای ما پر از افسانه و داستان های محلی است که هر کدام قصه خاصی را از دل مردم محلی روایت می کنند. افسانه های ایرانی تا چند دهه پیش بین مردم به خصوص مردمان محلی بسیار رواج داشته است. هنوز هم این افسانه های ایرانی به صورت اسم یا اصطلاحی رایج هستند. در ادامه یکی از جذاب ترین افسانه های ایرانی را برای شما بازگو می کنیم.

نقش پری در افسانه های مردم قدیم

پری قرن‌هاست که در ذهن و اندیشه ایرانیان زنده مانده است. از اوستا تا قصّه‌های عامیانه مادربزرگ‌ها، نام پری‌ بارها تکرار شده است. پری موجودی افسانه‌ای و بسیار زیبا و فریباست. در طیّ قرن‌ها، شخصیت او بارها دگرگون شده؛ گاه مظهر هر گونه پلیدی و بدخواهی است و گاه همچون فرشته، به گفته حافظ (متوفی: 792 ق.)، «از هر عیب بری است»؛ گاه همراه جادوان (= جادوگران) است و گاه با جن یکسان.

پری از موجودات خیالی و افسانه ای در فرهنگ فولکلور مردم ایران، آسیای جنوبی و آسیای میانه است. پری( فری) در اوستا موجودی اهریمنی است با ظاهری زیبا و فریبنده ی خود مردم را فریب میدهد و آن ها را به بیراهه میکشاند و یا موجب جنون آن ها میشود

اما در فرهنگ ایرانیان پس از اسلام پریان موجودات دوست داشتنی هستند که مردم نیکوکار و خوش طینت را دوست دارند و آن ها را به خوشبختی و کامروایی میرسانند، آن ها از نسل فرشتگان تبعیدی از بهشت هستند که در صورت توبه کردن به بهشت باز میگردند

پادشاه پریان مردی نیک و آزاده است و دختر و پسر شاه پریان رمزی از کمال، زیبایی، ثروت و خوشبختی هستند که هر دختر و پسر جوان آرزوی همسری ایشان را دارد.

در منابع قدیمی تر آن ها عاملان شیاطین بودند؛ مانند هفت خوان های رستم و اسفندیار پری زنی زیبا و آراسته در حالی که عود مینوازد به پهلوان نزدیک میشود و او را به شادکامی دعوت میکند تا آن ها را فریب دهد اما هر دو پهلوان او را میشناسند و در نبرد او را میکشند. پری ها هدف موجودات شروری به نام دیوسان بودند. دیوسانان با حبس پری ها در قفس های آهنین اقدام به آزار آن ها میکردند.

افسانه های ایرانی

پریان در باور مردم جهان موجودات نیکو و کارسازند، جایگاهشان در رودخانه و جنگل است و از آهن می‌ترسند و می‌توانند غیب شوند؛ از اسرار همه چیز آگاه‌اند، غیب‌گویند و با دیوها دوست و گاهی دشمن‌اند. به باور مردم ایران هم پریان موجوداتی نیکو و پرخیر و برکت، و گاه شریر و آزاررسان‌اند که در چشمه‌ها، رودها ، دریاها و کوهها جای دارند و چشمه‌ها، رودها و کوههای پری‌دار مقدس‌اند. پریان گاه به شکل حیواناتی مثل مار، قورباغه و ماهی و... درمی‌آیند و یا چهره‌ای انسان‌نما و اندامی ماهی‌وار دارند.

 

شما کدام یک از افسانه هایی ایرانی را می شناسید؟

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر