شناسه خبر: ۲۷۴۰
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی یکشنبه 19 شهریور 1402 | هشدار نارنجی هواشناسی برای ۱۸ استان!

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، وزش باد شدید و گردوخاک با سطح هشدار نارنجی بخش‌هایی از ۱۸ استان را فرا می‌گیرد.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های جوی فردا با تغییر توده هوا و افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید و گردوخاک با سطح هشدار نارنجی بخش‌هایی از ۱۸ استان را فرا می‌گیرد.. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی منطقه اثر این شرایط در استان‌های «آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، اردبیل، همدان، مرکزی، کرمانشاه، قم، تهران، البرز، قزوین، ایلام، خوزستان، شمال اصفهان، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی» است.

پیش بینی بارش هایی سنگین و شدید در استان های ساحلی کاسپین !!!

پیش بینی بارش بیش از 130 میلی متری در شهر رشت ؛ از امروز بارش ها شدت خواهد گرفت و موج دوم و شدیدتر بارش ها برای روزهای پایانی هفته رقم خواهد خورد.

  • این هفته در استان های ساحلی کاسپین ، شمالغرب و شمال شرق کشور باید منتظر بارش باران با شدت و ضعف باشیم
  • امروز دور جدیدی از ریزش های آسمانی در راه است. همگام با نفوذ سامانه جدید بارشی باید منتظر کاهش محسوس دما نیز باشیم که دمای هوای مناطق شمالی کشور ۶ تا ۸ درجه سلسیوس کاهش میابد و دیگر مناطق غربی ، مرکز و شرق کشور تا ۵ درجه کاهش دما نیز خواهند داشت
  • میزان بارش های امروز عمدتا ضعیف و پراکنده و بین ۴ تا ۱۵ میلی متر برآورد میشود و مناطقی از شمال آذربایجان های غربی و شرقی ، اردبیل ، گیلان و غرب مازندران را متاثر خواهد کرد

 

سیلابی شدن رودخانه‌های گیلان

مدیرکل هواشناسی گیلان:

بارندگی رگباری و شدید و وزش باد شدید امروز و فردا مورد انتظار است. احتمال آبگرفتگی منطقه‌ای و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها و جاری شدن سیلاب موقتی وجود دارد./ایسنا

شنا در خزر «تا اطلاع بعدی» ممنوع شد

هواشناسی مازندران پیش بینی کرد که با شکل گیری جریانات خنک و مرطوب شمالی و عبور امواج از تراز میانی جو، دریای خزر  تا روز چهارشنبه با وزش باد شدید و بارش باران مواج و برای فعالیت های دریایی ناامن می‌شود.

طبق این پیش بینی، سامانه ناپایدار جوی مناطق ساحلی و دور از ساحل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بیشینه سرعت وزش باد نبز تا 18 متر بر ثانیه خواهد رسید که این امر باعث شکل‌گیری امواج تا 4.5 متر خواهد شد.

وزش تندباد نسبتا شدید تا دوشنبه !!!

اگر کاهش محسوس دما و بارش شدید در سواحل کاسپین را فاکتور بگیریم پدیده وزش تندباد سومین پدیده مهم در سطح کشور خواهد.

بنابراین طی روزهای شنبه ، یکشنبه و دوشنبه در نقاط مختلفی از شمال غرب، غرب دامنه‌های زاگرس  دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق کشور شاهد وزش تندباد با شدت و ضعف خواهیم بود.

این تند باد را در نقاط مختلفی از استان‌های اردبیل آذربایجان‌های غربی و شرقی کردستان، زنجان، همدان ، کرمانشاه لرستان، مرکزی ، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، خراسان شمالی، خراسان رضوی و با شدت کمتر در سمنان تهران البرز و قزوین شاهد خواهیم بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر