شناسه خبر: ۲۷۵۸
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی سه شنبه 21 شهریور 1402 | شمال کشور در تعطیلات پیش رو خنک و بارانی است

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، دمای هوا در نوار شمالی کشور بین ۳ تا ۶ درجه کاهش می‌یابد و برای بارندگی آخر هفته هشدار صادر شده است.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی تا روز چهارشنبه افزایش نسبی دما را در اغلب نقاط کشور داریم، اما از روز چهارشنبه تا یکشنبه دما در اکثر نقاط کشور به ویژه نیمه شمالی کاهش خواهد داشت. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی جمعه 24 و شنبه 25 شهریور خنک‌ترین روزها از اواخر بهار تاکنون خواهند بود.

امروز شاهد ادامه بارش‌ها در شمالغرب و کاهش شدت بارش‌ها در سواحل شمالی خواهیم بود.

شدت بارش ها در استان های گیلان و غرب مازندران پیش بینی شده است که احتمال وقوع آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها را به همراه خواهد داشت .

همچنین احتمال وقوع رگبار و رعدوبرق در مناطقی از جنوب کشور نیز به صورت محلی و گذرا وجود خواهد داشت.

در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، برخی مناطق اردبیل، بارش پراکنده و در استان‌های ساحلی دریای خزر رگبار و رعدوبرق پیش بینی می‌شود.

در شمال غرب، جنوب غرب دامنه‌های جنوبی البر، شمال شرق و شرق کشور، سرعت وزش باد افزایش می‌یابد و در مناطق مستعد موجب خیزش گردوخاک خواهد شد.

 هشدار سازمان هواشناسی

آخر هفته ای بارانی در راه شمال / مسافران به گوش باشند

  • استان های گیلان و مازندران و همچنین مناطقی از شمال غرب کشور برای روزهای آخر هفته باید منتظر وقوع بارندگی باشند.
  • با توجه به این پیش بینی ، عزیزانی که قصد سفر به این استان ها و همچنین استان های کوهستانی و سردسیر کشور را دارند حتما باید شرایط آب و هوایی را نیز در برنامه ریزی سفر خود لحاظ کنند.
  • شدت بارش ها فقط در استان گیلان کمی شدید خواهد بود و در سایر نقاط پیش بینی شده بارش ها پراکنده خواهند بود.

گیلان در آماده‌باش است / تردد در مسیر رودخانه‌ها ممنوع

مدیرکل مدیریت بحران گیلان:

  • تیم واکنش سریع ستاد مدیریت بحران استان فعال شده است و فرمانداران در حالت آماده‌باش هستند.
  • از تردد مردم در مسیر رودخانه‌ها و اتراق در حریم و بستر رودخانه ها جلوگیری می‌شود.
  • احتمال بارش 80 تا 100 میلیمتری امروز و فردا وجود دارد.

پیش‌بینی افزایش بارش‌ها در نوار شمالی کشور طی دو هفته آینده

  • پیش‌بینی‌ها تداوم کاهش بارش‌ها در حوضه‌های آبریز درجه یک و دو کشور را طی ۱۲ روز پایانی سال آبی جاری نشان می‌دهد، به‌طوری‌که این هفته و هفته آینده دو حوضه آبریز اصلی بدون بارش است اما وقوع بارش‌ها در نواحی شمالی به‌خصوص سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود.
  • سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲) در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که گزارش‌ها حاکی از کاهش ۱۵ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت است. وضعیت موجودی آب مخازن سدها نیز خبر از کاهش حجم آب موجود در سدها نسبت به دوره بلندمدت را نشان می‌دهد./ایرنا

بارش‌های سنگین و سیل‌ آسا ؛ ره‌آورد ال‌نینو برای ایران در پاییز و زمستان آتی

فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب ایران گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده، پدیده ال‌نینو به عنوان فاز گرم انسو در جهان حاکم است و اقلیم ایران نیز بطور نسبی از این پدیده متاثر است. تأثیر ال‌نینو در ایران گرم شدن دمای هوا و افزایش بارش در فصول سرد است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر