شناسه خبر: ۲۸۱۹
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی دوشنبه 27 شهریور 1402 |هشدار باد و طوفان و سیل!

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، مدیرکل هواشناسی تهران، از وقوع باد و طوفان شدید در پایتخت خبر داد.

هواشناسی

پر بازدید

اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور: سازمان هواشناسی اعلام کرد هواشناسی مازندران ضمن صدور هشدار سطح نارنجی با اشاره به ورود سامانه جدید بارشی، هرگونه فعالیت دریایی و بندری در دریای خزر از اوایل وقت دوشنبه تا بعدازظهر روز چهارشنبه این هفته را ممنوع اعلام کرد.. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی طبق این پیش بینی، سامانه ناپایدار جوی مناطق ساحلی و دور از ساحل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 سرعت وزش باد در مناطق نزدیک ساحل تا ۱۸ و در مناطق دور از ساحل نیز تا ۲۱ متر بر ثانیه خواهد بود که این امر باعث شکل گیری امواج در متاطق نزدیک ساحل تا ۳.۵ و در مناطق دور از ساحل نیز تا ۴.۵ متر خواهد شد.

هواشناسی همچنین منطقه اثر این سامانه ناپایدار را در تمام مناطق استان ذکر و پیش بینی کرد که با فعال شدن این سامانه دید افقی در برخی مناطق نیز تا ۵۰۰ متر کاهش خواهد یافت.

هواشناسی مازندران غرق شدن شناگرها، قایق های تفریحی و صیادی، غرق شدن شناورهای کوچک و متوسط، اختلال در عبور و مرور شناورهای بزرگ، اختلال در روند غذادهی به ماهیان در قفس های دریایی و همچنین احتمال آسیب به قفس های دریایی را از اثر مخاطره این سامانه ناپایدار عنوان کرد.

هواشناسی در این اخطاریه، تمام فعالیت های دریایی و بندری در دریای خزر را در طی این مدت ممنوع اعلام کرد.مازندران حدود ۴۴۰ کیلومتر از سواحل جنوبی دریای خزر را در اختیار دارد که بیشترین میزان در میان سه استان شمالی است.

تداوم هوای خنک تا پایان هفته

هواشناسی مازندران همچنین با صدور اطلاعیه سطح زرد، نسبت به احتمال جاری شدن سیلاب و روان آب محلی از اواسط روز دوشنبه تا پایان روز سه شنبه هشدار داد.

هواشناسی شرایط جوی مازندران را براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیـش یابـی هواشناسـی در روز دوشنبه نیمه ابری تا ابری، در ارتفاعات مه آلود همراه با کاهش دما و بارش پراکنده باران و از بعدازظهر با افزایش بارندگی و وزش باد به نسبت شدید موقتی و احتمال رعد و برق پیش بینی کرده است.

آسمان مازندران در روز سه‌ شنبه ابری و خنک، در ارتفاعات مه آلود به تناوب با بارندگی و وزش باد و در روز چهارشنبه ابری در غرب استان با بارش پراکنده بتدریج با کاهش ناپایداری و ابر همراه خواهد بود.

شرایط جوی مازندران از روز پنجشنبه تا روز شنبه هفته آینده نیز صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش نسبی دما و در غرب استان گاهی با افزایش ابر پیش بینی شده است.

صدور هشدار سطح نارنجی بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها

دوشنبه با  تقویت جریانات شمالی روی دریای خزر در مناطقی از شمال غرب،‌سواحل شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش‌ باران گاهی رعدوبرق و وزش باد همراه با کاهش نسبی دما روی می‌دهد. در این روز بارش‌ها در غرب گیلان شدید است.

روز سه‌شنبه گستره بارش‌ها تنها در شرق اردبیل، گیلان و مازندران است. چهارشنبه نیز در این مناطق بارش‌های خفیف و پراکنده پیش‌بینی شده و در نوار غربی کشور جو آرام همراه با روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.

از بعدازظهر دوشنبه تا روز چهارشنبه وزش باد در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در تهران و سمنان و در نوار شرقی افزایش می‌یابد و سبب کاهش نسبی دما و خیزش گردوخاک می‌شود. پنجشنبه در اکثر مناطق کشور جو آرام و پایداری همراه با روند افزایش نسبی دما مستقر می‌شود.

امروز در جنوب غرب کشور و طی 5 روز آینده در شرق کشور وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی شده است. همچنین امروز خلیج‌فارس و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دریای خزر مواج است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر